pantone zeminli drop shadow çıkışı...

Corel Draw - pantone zeminli drop shadow çıkışı... Sponsorlu Bağlantılar Pantone zemin kullanarak üzerine bir elips çizdim. Bu elipse drop shadow'la gölge verdim. Renk ayrımı çıkışı alırken pantone de gölgeyi degradeli olarak oyması gerekirken, sadece elipsin olduğu yeri ...

musdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 27-05-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Pantone zemin kullanarak üzerine bir elips çizdim. Bu elipse drop shadow'la gölge verdim. Renk ayrımı çıkışı alırken pantone de gölgeyi degradeli olarak oyması gerekirken, sadece elipsin olduğu yeri keskin çizgiyle oyuyor. Çözümü var mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

C-Ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C-Ali

Grafiker / Adana

Alt 27-05-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
gölgesi keskin verisen ve cevresine ayrıca gölgenin kesim çizgisi gibi yaparsan belki
ama gölgen dagınıksa olmaz kesim çizgisini gölgeden sonra vermek gerek yada direk olarak

oval ise şeklin ovali kopyala arkaya at beyaz yada ne renk gölgeyi istersen onu at en son daireyi kesim ölcüsü yap diger yöntemli olacanı sanmıyorum
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

Alt 27-05-2008 #3
öncelikle gölge kesin değil, dağınık; ayrıca gölgeyi öne de alsan arkaya da alsan renk ayrımlı çıkışta yine fantone renkte gölgeyi göstermiyor, sadece ovali gösteriyor. Bu ovali örnek olarak verdim, kare de olabilir, resim de olabilir, farketmiyor...
Bu mesajdan alıntı yap

C-Ali

Grafiker / Adana

Alt 27-05-2008 #4
öncelikle gölge kesin değil, dağınık; burda tüm herşey aslında
drap shadow yapma sen hangi çizme veriyorsan o çizmin kopyasını oluşturup
gölgeye verdigin rengi ver yani kendi gölgeni yarat ama gölge cıkması için ya gölge dışına
kesim ölcüsü yada diger yöntem olur ama aklımı karıştıran fantone renklemi ilgili sorunun
yoksa kesime verdiginde gölgesi içeriye almamasımı ?
Bu mesajdan alıntı yap
N/A2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A2(43)

Alt 27-05-2008 #5
elipse verdiğin gölgeyi gurup yapmalısın anladığım kadarı ile.
Bu mesajdan alıntı yap

C-Ali

Grafiker / Adana

Alt 27-05-2008 #6
elipse verdiğin gölgeyi gurup yapmalısın anladığım kadarı ile.
Hayır öyle degil kesime giderken çizgiyi görür sadece istedigi kadar grup yapsın
farketmez ama ancak gölgenin sonuna kesim çizgisi verirse olur ki oda
gölge dagınıksa düzgün durmaz zemin dark olursa belki yani gölge ve zemin alakası bence iyi çözüm kesim çizgisi gölge sonu olmalı gölgede dagınık olmamalı

fikri olan arkadaşlar varsa yada bilgisi söylesinlerde bizde bilmiyorsak ögreniriz
saygılar
Bu mesajdan alıntı yap

musdi

Grafiker / Isparta

pantone renk çıkışı

Alt 27-05-2008 #7
Aynı çalışmayı grup yaparak da denedim ama yine de olmuyor. basitçe bir dosya oluşturarak siz de deneyebilirsiniz, şeklin elips veya kare olması veya resim olması farketmiyor, şimdi pantone bir resim üzerine psd yani dekope edilmiş bir resim getirerek gölge verdim yine aynı neticeyi aldım, pantonede gölge oyulmadan çıkıyor.

Aynı çalışmayı, pantone olarak değil de tümünü seçip (pantone zemini, gölgeyi ve resmi) bitmap'a çevirdiğimde gölge normal şekilde oyuluyor. Ama pantone renk tabi haliyle cmyk değerlerine dönüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
sarcoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sarcoglu

Matbaacı / İstanbul

Alt 27-05-2008 #8
Pantone zemin kullanarak üzerine bir elips çizdim. Bu elipse drop shadow'la gölge verdim. Renk ayrımı çıkışı alırken pantone de gölgeyi degradeli olarak oyması gerekirken, sadece elipsin olduğu yeri keskin çizgiyle oyuyor. Çözümü var mı?

birde resimdeki gibi denermisiniz ?
Bu mesajdan alıntı yap

C-Ali

Grafiker / Adana

Alt 27-05-2008 #9
ya arkadaşlar arkadaşın derdi başka asit indirme gibi bir tür normal olarak gölgeyi kesmeyi demiyor o normala getirdiginde gölge sadece biraz daha dibe iner arkadaş o gölgenin gözle göründügü gibi kesimde cıkmasını istiyor tek yol kesim çizgisi dışa yada gölge marge small olacak gölge kücük ortalı ve gölge net olacak hepsi bu
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 27-05-2008 #10
Aynı çalışmayı, pantone olarak değil de tümünü seçip (pantone zemini, gölgeyi ve resmi) bitmap'a çevirdiğimde gölge normal şekilde oyuluyor. Ama pantone renk tabi haliyle cmyk değerlerine dönüyor.
Breake Apart ile gölgeyi nesneden ayırın. Gölge bitmap patternt lens içeren bir rectangular (dikdörtgen) olarak tanımlanacaktır. Sonra gölgeyi tek başına seçip bitmap'e çevirin (transparent Background ile). Bu şekilde sorun yaşamamanız gerek... Tabi Corel X3 ya da X4 kullanıyorsanız.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
çıkışı, drop, pantone, shadow, zeminli