paylaşılan vektörlerle ne yapılıyor tam olarak :)

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - paylaşılan vektörlerle ne yapılıyor tam olarak :) ...

evrem03 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evrem03(24)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Alt 17-04-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle merhaba paylaşılan vektörlerle ne yapılıyor tam olarak :)
forumda sürekli vektör paylaşılıyor
sebze vektörü meyve vektörü çocuk vektörü vsvs
bunlar tam olarak ne işe yarıyor ne zamandır düşünüyorum kendi tarafımdan birşey bulamadım paylaşılan vektörlerle ne yapılıyor tam olarak :)

yanıtlarsanız sevinirimpaylaşılan vektörlerle ne yapılıyor tam olarak :)
komik bir soru farkındayım ama cahilliğime verin:angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

akberrak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

akberrak

Hiç Biri / İstanbul

Alt 17-04-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bu vektörleri tasarımlarda kullanıyoruz çok basit bir cevap ama paylaşılan vektörlerle ne yapılıyor tam olarak :)
Bu mesajdan alıntı yap
evrem03 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evrem03(24)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Alt 17-04-2010 #3
hmm mesela bn ticari tasarım ,ambalaj kartvizit reklam poster gibi şeyleri yapmıyorum

benle ilgisi yok mu onların 0.0
Bu mesajdan alıntı yap
workmedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

workmedya

Hiç Biri / Konya

Alt 18-04-2010 #4
hmm mesela bn ticari tasarım ,ambalaj kartvizit reklam poster gibi şeyleri yapmıyorum

benle ilgisi yok mu onların 0.0
bigün belki olur
Bu mesajdan alıntı yap
Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 18-04-2010 #5
nasılki beğendiğin o arılı hazır fotoğrafın üzerine evrem03 yazıp avatar görseli olarak kullanıyosan,
vektörleride indirip , uygun bir yazılımda ticari amaçlı olmasa bile kendince birşeyler yapabilirsin...

ha fotoğraf ,ha vektör farkı ne?
neden vektörle uğraşayım... diyorsan
aşağıda vektörle ilgili hoşuma giden bir açıklama var okumanı tavsiye ederim
Vektör grafik nedir?

Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesne matematiksel ifadelerle oluşturulan ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür. Aşağıda görüldüğü üzere vektörel nesne büyütüldüğünde herhangi bir bozulma gerçekleşmiyor.

Vektör grafikler hangi programlarla oluşturulabilir?

Vektör grafik üretmek için yapılan birçok program mevcut. Bunların arasında en çok bilinen ve benimde severek kullandığım program olan Adobe Illustrator bulunuyor. Adobe Illustrator’un dosya uzantısı .ai’dir. Öte yandan ülkemizde özellikle baskı alanında kullanılan ve bence Illustrator kadar kullanışlı olmayan Corel Draw bulunuyor. Corel Draw’ın dosya uzantısı .cdr’dir. Yine ülkemizde pek bir popüler olan ve kullanımı diğer programlara nazaran daha basit olan fakat geleceği biraz meçhul olan Macromedia(Adobe) Freehand bulunur. Freehand’in dosya uzantısı .fh(X)’dir. Bu ticari programların yanısıra arabirimi Corel Draw’a benzeyen ve açık kaynaklı, ücretsiz bir program olan Inkscape‘de denenmeye değer bir program olduğunu söylemeden geçmeyelim. Inkscape ile çok sağlam çalışmalar yapıldığını gördüm ve Inkscape çoğu işletim sisteminde çalışır durumdadır. Inkscape’in kullandığı dosya uzantısı .svg’dir. Son olarak yukarıda bahsettiğim programlar kadar gelişmiş olmasada web grafikleri için kullanabileceğiniz, vektörel çizim yeteneğine sahip olan Macromedia(Adobe) Fireworks‘dan da bahsedebiliriz. Öte yandan Fireworks bitmap çizim yeteneklerine de sahip. Bunun için Muhammet Sevim‘ in hazırlamış olduğu yazıyı gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Fireworks’un kullandığı dosya uzantısı ise .png’dir.
kaynak : fatihturan
Bu mesajdan alıntı yap
workmedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

workmedya

Hiç Biri / Konya

Alt 18-04-2010 #6
nasılki beğendiğin o arılı hazır fotoğrafın üzerine evrem03 yazıp avatar görseli olarak kullanıyosan...
hehe:rofl: tebrik ederim
Bu mesajdan alıntı yap