PC'deki tasarımı nasıl Mac'de açarım

QuarkXPress - PC'deki tasarımı nasıl Mac'de açarım Sponsorlu Bağlantılar dergimin tasarımını pc'deki quarkta yapmayı düşünüyorum... Ancak düzeltmeleri ve birkaç sayfayı Mac'DE YAPACAĞIM... Dolayısıyla quark 'ta yapacağım derginin dosyalarını hem pc'de hem mac te açabilirmiyim... Font sorunu yaşamamam ...

tolgilis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tolgilis

Grafiker / İstanbul

Alt 24-08-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

dergimin tasarımını pc'deki quarkta yapmayı düşünüyorum... Ancak düzeltmeleri ve birkaç sayfayı Mac'DE YAPACAĞIM...

Dolayısıyla quark 'ta yapacağım derginin dosyalarını hem pc'de hem mac te açabilirmiyim...

Font sorunu yaşamamam ve bir sorun çıkartmadan geçişleri yapabilmem için nelere dikkat etmek lazım...

teşekkürler...

birde hangi sürüm hangi sürümde açmaz???

p'da 6.0 var...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

karmaskesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

karmaskesi

Matbaacı / Bitlis

Alt 24-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
gardaş quark'ta convert olayı olmadığı için font problemi mutlaka yaşayacaksın bence hangisinde başlarsan onda bitir. ya pc yada mac karar ver
Bu mesajdan alıntı yap
diagram isimli Üye şimdilik offline konumundadır

diagram

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 25-10-2007 #3
PC'de hazırladığınız bir quark belgesini mac ortamına taşıdığınızda font sorunu yaşamanız muhtemel. Tabii 6.5 sürümüne kadar olan bölümden bahsediyorum. Henüz 7 sürümünü denemedim. Ama sorun yaşamadan her iki platformu nasıl kullanırım derseniz işi InDesign'de yapın derim. Eğer kullanacağınız fontlar opentype veya truetype ise hiç bir sorun yaşamayacağınıza garanti veririm.

İyi çalışmalar...
Bu mesajdan alıntı yap
sevdam5728 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevdam5728

Grafiker / İstanbul

Alt 06-11-2007 #4
PC'de yaptığınız veya çalışmayı Mac'de açabilirsiniz. Font problemi mutlaka olacak ama fontu değiştirmeden olduğu gibi dökümanı açarsanız düzeltmelerinizi yapıp kaydedip, PC'de direk problemsiz açabilirsiniz. Önemli olan fontları değiştirmemeniz.
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 06-11-2007 #5
her iki platformda fontlar problem olur. open type fontlar kullanmanızı öneririm. open typlar her platformda kullanılabiliyor.

ben yurakıra arkadaşıma katılıyorum quark zaten kullanıcı dostu olmayan bi program oyüzden nerede başlarsan orada bitir. zaman kaybı olmasın senin için
Bu mesajdan alıntı yap
burhanhora isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burhanhora(56)

Matbaacı / Ankara

Alt 15-11-2007 #6
Aman ha....
O hatayı ben yaptım, saatlerce uğraştım. Nerde başladıysan orada bitir. Herkesin dediği doğrudur. Aman haaaaa..
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-12-2007 #7
quarke acimazsiz eski suremlerde ne geri alabiliyosun ne bisey...
mac le quarke birbirine bezerityorum iyi uyusuyorlar... hic bir acil cikis kapisi olmayan prgramlar..az kitabimi yemedi...4,1 surumu
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 03-12-2007 #8
quarke acimazsiz eski suremlerde ne geri alabiliyosun ne bisey...
mac le quarke birbirine bezerityorum iyi uyusuyorlar... hic bir acil cikis kapisi olmayan prgramlar..az kitabimi yemedi...4,1 surumu

programların eksiklikleri, makinelerin eksiklikleri demek değildir.

keza aynı sürümlü programların her iki platform için de aynı özellikleri ve eksiklikleri vardır. o yuzden quarktaki eksiklikle MAC i birbirine benzetmek hata olur derim.

kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
gezici11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gezici11(43)

Grafiker / Erzurum

Alt 22-12-2007 #9
Arkadaşların başladığın yerde bitir önerisine katılıyorum. Ama illede PC de başlayıp MAC ortamında açacağım diyorsan aşağıdaki önerimi dinle derim. PC'deki tasarımı nasıl Mac'de açarım

"Font Türkçeleştirme Kılavuzu"

Bunu google ile arat. Baştan sona kadar güzelce oku. Sonra FontLab edin ve kılavuzda anlatılanları uygulayarak fontlarını düzenle. Ardından çalışmanı yap ve sorun yaşama. PC'deki tasarımı nasıl Mac'de açarım Kılavuzda anlatılanları eksiksiz yaparsan düzenlediğin unicode font ile hem Mac hem PC de iş yapabilirsin. Ben denedim ve sorun yaşamadım. Sen de yaşamazsın diye garanti etmiyorum ama bir dene derim. PC'deki tasarımı nasıl Mac'de açarım
Bu mesajdan alıntı yap
serveribrahim99 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serveribrahim99

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 05-01-2008 #10
PC'de yaptığınız veya çalışmayı Mac'de açabilirsiniz. Font problemi mutlaka olacak ama fontu değiştirmeden olduğu gibi dökümanı açarsanız düzeltmelerinizi yapıp kaydedip, PC'de direk problemsiz açabilirsiniz. Önemli olan fontları değiştirmemeniz.

yo kesinlikle katilmiyorum.... eger pc fontlarini kullandiginiz bir quark dokumanini mac ta acmaya calisirsaniz fontlarin hepsinde ZARF olusur...yani bozulur...

sizin dediginiz sey photoshop icin gecerli.... pcde photoshop calismanizda sistem fontu kullanmis olsanizda yapmis oldugun calismayi macda acabilirsin... istedigin gibi tasarimda oynarsin ama fontu degistirmedigin surece save yaparak calismanizi baskida kullanabilirsin....

ama ayni sey quark icin gecerli degildir...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
pc mac quark