pdf dosyasını indesigne çağırma...

InDesign Soru ve Sorunlarınız - pdf dosyasını indesigne çağırma... ...

aura isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aura(38)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 15-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar selam...

Çalışmasını yaptığım çok sayfalı dergi için, bir müşteriden hazır ilan çalışması geldi... Ve bu ilan çalışması pdf olarak gönderildi.

Sorum şu :
- İndesignde hazırladığım dergiye, pdf de hazırlanmış olan bu dosyayı ne şekilde çağırabilirm...
* dosyayı photoshopda açıp jpg ve tif olarak ayrı ayrı kayıt edip çalışma sayfasına çağırmayı denedim... fotoğraflarda sorun yok fakat ilanın metinleri tamamen okunmaz durumda...kalitesi bozuk fotoğrafları andırıyor...

şimdi takıldım kaldım, acaba müşteriden işi bana jpg olarak göndermelerini mi istesem, yoksa bunu kendi başıma düzeltebileceğim bir yolu var mı?
varsa ve yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz beni arkadaşlar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

Safari isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Safari

Muhammet Ayan

Grafiker / İstanbul

Alt 16-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Pdf gelen bir işi indesign e çekmek daha mantıklı çünkü ikiside vektörel.. siz işi uzatmışsınız pdf yi jpg yada tife çevirmekle uğraşarak..
1- Tek sayfa pdf ise direk sürükleyip bırakın yada file < place menüsüyle çekebilirsiniz.
2- Eğer çoklu sayfaysa pdf bu kez yine file < place komutuyla çekersiniz yalnız place menüsünde "show options" yazan yeri tıklayıp "all pages"i işaretlersiniz..

Bir de pdf de eğer olursa convert problemi olur. Pdf freehand yada corel gibi programlarda çalışılmışsa ve convert edilmemişse..
1- Asıl dökümanı bulur convert edersiniz tekrar pdf yaparsınız.
2- Pitstop kullanarak pdf üzerinden convert yaparsınız.
Tabi convert edilmişse bunları yapmaya gerek kalmaz.

İyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
ekopuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ekopuz

Grafiker / İstanbul

Alt 20-06-2011 #3
Merhaba, umarım yanıtlayan olur, sorum şu

pdf olarqak bana gelen ing. bir katalogu turkceye cevrılmem ıstendı. pdf belgelerını tektek psd olarak kaydettım ve onlar uzerınde photoshopda gereklı düzenlemeleri yaparak son hallerini indesigna jpg kaydederek attım. fakat ofset baskıda sorun olur dediler, bu jpgleri indesignda vektörel çalışsam daha iyiymiş. fakat jpg ler üzerinde vektörel nasıl düzenleme yapılır indesignda, benım bildiğim böyle bişey olamaz.

ne yapmalıyım bilemiyorum... canım çok sıkıldı. konuyu bilen birileri bana yardım edebilir mi cokmemnun olurum.
Bu mesajdan alıntı yap
denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Alt 20-06-2011 #4
gelen dökümanın çözünürlüğünü ve profilini bilemediğim için emin olamıyorum ama,

pdf halinde gelen bir dökümanı tek tek sayfalara ayırmanız doğru olmuş. Indesign'a çağırıp gerekli çevirileri de yapmışsanız, baskı açısından bir problem yaratmaz.
Ama gelen pdf RGB ise sizde bunu psd ye çevirirken CMYK yaptı iseniz yazılar olsun gri alanlar veya yazılar olsun çok garip renk kodlarına dönüşür.
Kısaca siyah bir yazı tüm renklerde basılacaktır ki bu da ciddi bir sorundur zaten.

Ben olsam, gelen pdf dökümanını sayfa sayfa Illustratörde açıp değişikliklerini yapar yine pdf olarak kaydederdim.

Lütfen yaptığınız belgeleri inceleyin, çözünürlüğü bozulmadıysa, RGB - CMYK dönüşümü yaşanmamışsa bir problem olacağını zannetmiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Ezentere isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ezentere(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2013 #5
Arkadaşlar benim de pdf çağırma ile ilgili başka bir sorum olacak: 150 sayfalık bir pdf doküman var elimde. Bunu bir çırpıda sayfalar halinde çağırmak mümkün değil mi? Yoksa illa önce 150 sayfayı açıp tek tek sayfaları gelmesi gereken yere yerleştirmek zorunda mıyım?
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-06-2013 #6
Arkadaşlar benim de pdf çağırma ile ilgili başka bir sorum olacak: 150 sayfalık bir pdf doküman var elimde. Bunu bir çırpıda sayfalar halinde çağırmak mümkün değil mi? Yoksa illa önce 150 sayfayı açıp tek tek sayfaları gelmesi gereken yere yerleştirmek zorunda mıyım?
CTRL+ALT+F11 Açılan pencereden Scripts >JavaScript> PlanceMuttipePDF secin

Bu mesajdan alıntı yap

Ezentere(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2013 #7
Teşekkür Ederim. Çok Hızlısınız.
Bu mesajdan alıntı yap

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-06-2013 #8
Teşekkür Ederim. Çok Hızlısınız.
Nedemek hemşerim pdf dosyasını indesigne çağırma... iyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap

Ezentere(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2013 #9
Excel dosyaları için de var mı bir çözüm?
Bu mesajdan alıntı yap

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 25-06-2013 #10
dosyayı (file>plance) cağırdıktan sonra Shift tuşuna basarsanız kaç sayfa varsa excellde okadar sayfa acar ve içine yükler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam