pentool ile çizilen şekli diğer şeklin içinde transparan olarak koyma

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - pentool ile çizilen şekli diğer şeklin içinde transparan olarak koyma Sponsorlu Bağlantılar bu ifadeyi eminim kelimelerle anlatamayacağım onun için şekil ile anlatacağım. şimdi arkadaşlar aşağıdaki resim sorumu net bir biçimde sizlere soracaktır. 1 ve 2. aşama tamam bu hale getirebiliyorum ...

apparent isimli Üye şimdilik offline konumundadır

apparent

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Alt 24-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

bu ifadeyi eminim kelimelerle anlatamayacağım onun için şekil ile anlatacağım. şimdi arkadaşlar aşağıdaki resim sorumu net bir biçimde sizlere soracaktır.

1 ve 2. aşama tamam bu hale getirebiliyorum :rofl: ama 3. aşama?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 24-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Şekilden ne demek istediğinizi hiç anlamadım ama, şeffaf (transparan) olmasını istediğiniz şeklin opacity değerini düşürmeniz yeteri olmuyor mu?
Bu mesajdan alıntı yap

apparent

Alt 24-06-2010 #3
Şekilden ne demek istediğinizi hiç anlamadım ama, şeffaf (transparan) olmasını istediğiniz şeklin opacity değerini düşürmeniz yeteri olmuyor mu?
demek istediğim transparanlık değil. mesela bir yuvarlak birde üçgen çizim yaptım. bu üçgeni yuvarlağın içinde sanki tek çizimmiş gibi yapmak istiyorum. bir örnek daha verecek olursam. o harfi diyelim. aslında iki yuvarlak içiçe koyulmuş. içerdeki yuvarlak, disaridaki yuvarlaktan silinmiş gibi tek parça halinde duruyor. çok karıştırdım galiba :crying:
Bu mesajdan alıntı yap
leod isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leod

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 25-06-2010 #4
Yanlış anlamadıysam dairenin içindeki şekillerin dolgu rengini silmek istiyorsunuz. yani sadece şekil belli olacak içi transparan olacak. eğer doğru anladıysampentool ile çizilen şekli diğer şeklin içinde transparan olarak koyma 2. aşamadan sonra transparan yapmak istediğiniz şeklin etrafını pen tool ya da lasso tool ile seçili hale getirin. backspace tuşuna basın. içi transparan olacaktır. umarım işinize yarar.
Bu mesajdan alıntı yap
Tylcn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tylcn

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 25-06-2010 #5
Elips tool var biliyorsundur...Onla bir elips daire paths çizebilirsin daha sonra da pen tool ile de bir üçgen , kare çiz içine ... Pen tool aracında iken çizdiğin pathların üzerine sağ tıkla make selection dedikten sonra çizdiğin pathların etrafı çizili olacak ... Hangi yeri bir renkle doldurmak istiyorsan paint bucket tool ile de foreground rengini seç boya...Transparan bırakmak istediğin yeri boyamazsın transparan kalır...
kolay gelsin... saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap

apparent

Alt 25-06-2010 #6
Elips tool var biliyorsundur...Onla bir elips daire paths çizebilirsin daha sonra da pen tool ile de bir üçgen , kare çiz içine ... Pen tool aracında iken çizdiğin pathların üzerine sağ tıkla make selection dedikten sonra çizdiğin pathların etrafı çizili olacak ... Hangi yeri bir renkle doldurmak istiyorsan paint bucket tool ile de foreground rengini seç boya...Transparan bırakmak istediğin yeri boyamazsın transparan kalır...
bir renk ile doldurmak istemiyorum. tabir yerinde mi bilmiyorum ama istediğim o yuvarlağın içine üçgen ve dikdörtgen delik açmak istiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

apparent

Alt 25-06-2010 #7
dediğin gibi iç bölgeyi kestim ama vektörelliğini kaybetti istediğim tam olarak bu değil.
Bu mesajdan alıntı yap
Tylcn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tylcn

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 25-06-2010 #8
Photoshop vektör bir program değildir ki , ps piksel tabanlıdır...
Benim demek istediğim şudur ; pen tool ya da elips tool da pathslar oluşturur...Daha sonra stroke vererek kenarlık oluşturursunuz ve istediğiniz yeri istediğiniz dolgu da boyama imkanınız...1 layer da elips daire çizip daha sonra 1 layer açıp ona da üçgen ve kare şekil oluşturmanızdan daha da kolay bu...
Photoshopta vektör çalışmak yerine illustrator ve coreldrawda kullansanız , kolay gelsin!
Bu mesajdan alıntı yap
Pinars isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Pinars

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2010 #9
1-ÖNCELİKLE DAİRENİZİ VEYA ŞEKLİNİZİ ÇİZDİNİZ VE DOLGU RENGİ VERDİNİZ

2- HERHANGİ BİR LAYER AÇMADAN ŞEFFAF VEYA ŞEKLİN ALTINDAKİ RENGİ, BACKGROUNDU GÖRMEK İÇİN ŞEKLE GELİN OLUŞTURMAK İSTEDİĞİNİZ ŞEKLİ PEN ARACI İLE ÇİZİN (PATHS SEÇENEĞİ İLE ) İÇİ BOŞ OLACAK ARDINDAN ÇİZİMİ BİTİRDİKTEN SONRA CTRL+ENTER SEÇİLİ HALE GETİRİN VE DELETE TUŞUNA BASIN.

yani umarim dogru anlamisizdir.
Bu mesajdan alıntı yap

apparent

Alt 25-06-2010 #10
söylediklerinizi uyguluyorum ama bir türlü istediğim gibi yapamadım :sweating:

şu aşamaya kadar geldim.

yapmak istediğim ise, şu şekilde...
Bu mesajdan alıntı yap