Photo Shop ve Corel Draw Arasındaki Renk Farklılığı?

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Photo Shop ve Corel Draw Arasındaki Renk Farklılığı? Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar, benim derdim şöyle. Bir katalog çalışması için fotoğraf çekimi yaptım. Photoshop ile renk ayarları yapıldı CMYK ya çevrildi. Corel Draw'a aldığımda fotoğraflarda bir sis , pus oluşuyor. ...

N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Alt 28-07-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar, benim derdim şöyle. Bir katalog çalışması için fotoğraf çekimi yaptım. Photoshop ile renk ayarları yapıldı CMYK ya çevrildi. Corel Draw'a aldığımda fotoğraflarda bir sis , pus oluşuyor. Renkler matlaşıyor. Corelden renk ayarlamaya çalışsamda istediğim keskin ve canlı renkleri alamıyorum.
Sizce ne yapmam gerek ? İlgilenen arkadaşlara teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 28-07-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Adobe Photoshop renk ayarlarını ADOBE GAMMA dan alır. Corel draw neyi kullanıyor tam olarak bilmiyorum . Aralarında renk farklılığı yaşanıyor bu genel bir problem...
Bu mesajdan alıntı yap
N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Alt 28-07-2007 #3
Adobe Photoshop renk ayarlarını ADOBE GAMMA dan alır. Corel draw neyi kullanıyor tam olarak bilmiyorum . Aralarında renk farklılığı yaşanıyor bu genel bir problem...
öyle de baskılarda bahsettiğim sis ve renk matlığı kötü duruyor.
Bu mesajdan alıntı yap

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 28-07-2007 #4
Evet corel draw ın mantığınıda bildiğiniz gibi vektorel bir alt yapı sistemi vardır. Bu sebepten dolayı bitmap olan resim dosyalarında buna benzer bir çok eksiklik ve hata veya yanlış iş sebebi olabilecek bir programdır. Katalog çalışmalarınızı freehand yada adobe illustratör ile de yapabilirsiniz. Tavsiyem bu iki program olur.
Bu mesajdan alıntı yap
Mehmet NAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mehmet NAS(35)

Grafiker / Şırnak

Alt 28-07-2007 #5
arkadaşlar corelDraw la photoshop ta renkler farklı bence
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 31-07-2007 #6
gökhan tekin kardeşim, insanları çelişkiye düşürmeyin lütfen. her iki proğramınında güzellikleri fazlasıyla mevcut. bu tür yaklaşımınız proğramları iyi bilmeyen arkadaşlar tarafından yalnış algılanabilir ve hevesi kaçabilir. böyle bir tedirginlik corelden uzaklaşmalarına ve kendilerini photoshop ta yoğunlaştırmaya iter. oysaki proğrama hakim olmak her istenildiğini yapmaktır. önemli olan fikir aşamasıdır, yani tasarım. birden çok özelliği ile coreldraw tasarımcılar için en uygun proğram olduğunu düşünüyorum. lakin haklı olduğunu taraflarıda gözardı etmemek gerek; bitmap çalışmalar resimli çalışmalar için daha hoş ve bir grafikerin, tasarımcının bana göre değişik özelliklerde bir çok proğramı öyrenmesi ve onlara hakim olması gerekir. işin içeriğine göre otocad, corel, photoshop, 3d max kesinlikle bilinmesi gerekenler diye düşünüyorum. buarada günümüz modası illustrator' üde unutmamak gerek. saygılar

bahtınur bu bilgi çok güzel. paylaşımın için tşk ler
Bu mesajdan alıntı yap

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 31-07-2007 #7
gökhan tekin kardeşim, insanları çelişkiye düşürmeyin lütfen. her iki proğramınında güzellikleri fazlasıyla mevcut. bu tür yaklaşımınız proğramları iyi bilmeyen arkadaşlar tarafından yalnış algılanabilir ve hevesi kaçabilir. böyle bir tedirginlik corelden uzaklaşmalarına ve kendilerini photoshop ta yoğunlaştırmaya iter. oysaki proğrama hakim olmak her istenildiğini yapmaktır. önemli olan fikir aşamasıdır, yani tasarım. birden çok özelliği ile coreldraw tasarımcılar için en uygun proğram olduğunu düşünüyorum. lakin haklı olduğunu taraflarıda gözardı etmemek gerek; bitmap çalışmalar resimli çalışmalar için daha hoş ve bir grafikerin, tasarımcının bana göre değişik özelliklerde bir çok proğramı öyrenmesi ve onlara hakim olması gerekir. işin içeriğine göre otocad, corel, photoshop, 3d max kesinlikle bilinmesi gerekenler diye düşünüyorum. buarada günümüz modası illustrator' üde unutmamak gerek. saygılar

bahtınur bu bilgi çok güzel. paylaşımın için tşk ler

Sayın idemaxmurat ;
Siz beni yanlış anlamışsınız ben corel kötü yada tasarım yapılmaz diye birşey den bahsetmedim. Tek dediğim iki programı birbirine karıştırılmaması gerektiği. Corel draw ile bitmap dosyasını birleştirdiğinzde ve corel draw ile çalışma yaptığınızda hem bilgisayarınız ayrı bir kasılır hemde dosya boyutları çok büyük olur. corel draw a göre de bitmap resimlerdeki efektler evet photoshop kadar güzel gözükemez. İkisininde camiaa sı farklıdır. Bakın tekrar söylüyorum : Corel draw VEKTOREL , Photoshop : BİTMAP programıdır... =)

Saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap
erdemcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erdemcagla

Webmaster / İstanbul

Alt 01-08-2007 #8
corel bayrak kırmızıyı turuncu gösteriyor. fh ve ps de normal gözüküyor.nedendir?
Bu mesajdan alıntı yap

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 01-08-2007 #9
corel bayrak kırmızıyı turuncu gösteriyor. fh ve ps de normal gözüküyor.nedendir?
Corel ile açtığınız dosya CMYK ' dır . Photoshop ile açtığınız RGB mi CMYK mı ?
Bu mesajdan alıntı yap
Grafiker002 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafiker002

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 01-08-2007 #10
erdem cagla arakadaşım corelde yaptığın bir çalışmayı exportladığında ve photoshop açtığında renkler maalesef corelde olduğu gibi olmaz resim exportlarken bir sorun olacağını zannetmiyorum ama iş vektörel exportta gelince değişir örnek olarak sana şöyle söylim normalde fıstık yeşilinin kodu 60 cyan 100 yellow photoshopta bu değerleri tam olarak fıstık yeşilini görürsün ama corelde gir karşına biraz koyu çıkar ama işte aması var sen corel yine fıstık yeşilinin kodu gir exportladığın renk değişerek fıstık yeşili olacak yani işin aslı şu corelde renk vereceksen photoshop bakarak renk kodlarını ver ve o şekilde exportla açtığında photshopta bakarak verdiğin renkleri aynısı çıkar
kafana takılan bişe oldu tekrar sorabilirsin

erdemcagla undo sayısını tools/options tıkla karşına çıkan pencerede general sekmesine tıkla orada undo yazısını görürsün oradan sayıyı artır
şu renk olayına gelince mesajımı okumadın herhalde
corel ile photoshop renk profilleri farklıdır senin kullanacağın renk skalası photoshop olmalıdır onun için renkleri photoshop bakarak renk kodlarını corelde ona göre ver exportladığında photoshopta verdiğin renkler ortaya çıkacaktır
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
arasindaki, corel, draw, farkliligi, photo, renk, shop