Photoshop CorelDraw'ın yaptıklarını yapamıyor mu?

Corel Draw Dersleri - Photoshop CorelDraw'ın yaptıklarını yapamıyor mu? ...

Cevapla
Photoshop CorelDraw'ın yaptıklarını yapamıyor mu?
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 29-09-2011 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Eklediğiniz video sadece genel adı olan ''Vektörel Çizim'' içindir. Photoshopta vektörel tabanlı bir çalışma yapamazsınız. Programın içeriğine aykırıdır. Ama Vektörel bir çalışmayı pixel tabana çevirebilirsiniz. Alıntı olarak en basitinden '' Vektörel çizimleri oluşturan bileşenler sadece bağlantı noktaları olduğu için bu noktaların adedi, birbirlerine olan uzaklıkları bilgisi değişmediği sürece çizimin 5 milimetre olması ya da 5 metre büyüklüğünde olması arasında bir fark bulunmaz. Gerektiğinde 5 milimetrelik bir çizim hiç kayıp olmaksızın 5 metrelik bir büyüklüğe kadar büyütülebilir.
Bu, özellikle her ortamda tekrar tekrar farklı boyutlarda kullanılması gereken amblem-logotype tasarımları için çok önemli bir durumdur. Bu duruma karşılık olarak -aslında vektörel çizim yazılımlarınca da hazırlanabilecek türde- bir çizim bir piksel tabanlı yazılımda hazırlanırsa ilk oluşturulduğu büyüklük ve çözünürlük değerinde çeşitli baskı ortamları için kullanılabilir. Ancak örneğin 5cm büyüklüğünde oluşturulan bir piksel tabanlı belgenin 50cm’ye kusursuz büyütülebilmesi mümkün değildir. Büyütme teknik olarak mümkün olsa da görüntü kalitesinde önemli kayıplar oluşacaktır''
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(47)

Hiç Biri / Bursa

Standart

Vektörel Nedir?

Alt 29-09-2011 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
En basitinden buna bakabilirsiniz..
Vektörel Nedir?

Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesnenin matematiksel ifadelerle oluşturulduğu ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür.

Vektör grafik nedir?

Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesne matematiksel ifadelerle oluşturulan ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür. Aşağıda görüldüğü üzere vektörel nesne büyütüldüğünde herhangi bir bozulma gerçekleşmiyor.

Vektör grafikler hangi programlarla oluşturulabilir?

Vektör grafik üretmek için yapılan birçok program mevcut. Bunların arasında en çok bilinen ve benimde severek kullandığım program olan Adobe Illustrator bulunuyor. Adobe Illustrator’un dosya uzantısı .ai’dir. Öte yandan ülkemizde özellikle baskı alanında kullanılan ve bence Illustrator kadar kullanışlı olmayan Corel Draw bulunuyor. Corel Draw’ın dosya uzantısı .cdr’dir. Yine ülkemizde pek bir popüler olan ve kullanımı diğer programlara nazaran daha basit olan fakat geleceği biraz meçhul olan Macromedia(Adobe) Freehand bulunur. Freehand’in dosya uzantısı .fh(X)’dir. Bu ticari programların yanısıra arabirimi Corel Draw’a benzeyen ve açık kaynaklı, ücretsiz bir program olan Inkscape‘de denenmeye değer bir program olduğunu söylemeden geçmeyelim. Inkscape ile çok sağlam çalışmalar yapıldığını gördüm ve Inkscape çoğu işletim sisteminde çalışır durumdadır. Inkscape’in kullandığı dosya uzantısı .svg’dir. Son olarak yukarıda bahsettiğim programlar kadar gelişmiş olmasada web grafikleri için kullanabileceğiniz, vektörel çizim yeteneğine sahip olan Macromedia(Adobe) Fireworks‘dan da bahsedebiliriz. Öte yandan Fireworks bitmap çizim yeteneklerine de sahip. Bunun için Muhammet Sevim‘ in hazırlamış olduğu yazıyı gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Fireworks’un kullandığı dosya uzantısı ise .png’dir.

Bahsettiğim bu dosya uzantılarının yanısıra .svg, .eps, .wmf gibi dosya uzantılarını da yukarıdaki programlar ortak olarak kullanabiliyorlar.

Bitmap grafik nedir?

Bitmap türü grafiği tanımlayacak olursak, ilgili imajı oluşturan ve herbiri renk bilgisi içeren piksel veya noktaların yanyana ve alt alta dizilmesiyle oluşan grafik türüdür. Piksel’den kısaca bahsetmek gerekirse bir bitmap görüntüyü oluşturan en küçük noktadır. Aşağıdaki nesneye yakından bakıldığında piksellerden oluştuğu görülüyor ve büyütüldüğünde görüntü kalitesinde kayıp yaşanıyor.

Bitmap grafikler hangi programlarla oluşturulabilir?

Bu tür grafikleri oluşturmak için en bilindik ve en popüler olan, yine benim kullanıyor olduğum Adobe Photoshop‘u ilk başta sayabiliriz. Sonrasında uzun zamandır Adobe Photoshop’a alternatif olarak gösterilen Corel PaintShop Pro‘dan bahsedebiliriz. Yine bir açık kaynaklı ve ücretsiz bir program olan Gimp‘i de duymuşsunuzdur. Eğer Gimp’in arayüzüne yabancı iseniz GimpShop‘u deneyebilirsiniz. GimpShop’daki menüler ve kısayol tuşları Adobe Photoshop ile hemen hemen aynı yapılmaya çalışılmış böylece bir nebzede olsa Adobe Photoshop kullanıyor gibi Gimp’i kullanabiliyorsunuz. Bitmap grafiklerde en çok kullanılan uzantılardan bahsetmek gerekirse .jpg, .png, .gif, .bmp gibilerini sayabiliriz.

Vektör grafiklerin avantajları

Vektör grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Örneğin bir vektörel görsel çalışması büyük bir ilan tahtası için büyütülüp kullanılabilir. Aynı zamanda istenilen derecede küçültülüp kalite kaybı olmaksızın bir kartvizit üzerine de basılabilir. Çalışmanın görsel olarak detaylarıı her iki durumda da kayıba uğramaz.
Vektör grafikler gerektiğinde bitmap haline kolaylıkla getirilebilir.
Vektör grafikler istenildiğinde büyütülebilir, nesneler yeniden renklendirilebilir, nesneler yeniden şekillendirilebilir.
Dosya boyutu olarak daha az yer kaplarlar.
Alıntı / Volkan TEKİN

Sizin açıklamanız üzerine bende ilk önce;
vektörel nedir? onu izah etmek istedim, bir atasözü vardır bilmem anımsarmısınız? " kırk yıllık kani, olurmu yani? " bence bir kez daha düşünün konuyu nerelere taşımakta olduğunuzu,
sizin video daki çalışmayı hadi bir kez daha rica etsem, cnc 'de, laser yada ploter 'da nasıl keseceğimizi de bize açıklarmısınız? sonuçta vektörelin PS 'de yapılabildiğini bize siz öğrettiniz, bu bilgiyi bizden esirgememelisiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Video2Brain - Ateliers Creatifs Avec Photoshop Vol2 - Photoshop Dersleri punisheremre Photoshop Dersleri 0 18-07-2011 13:31:43
Photoshop Dersleri:Photoshop da Maskeleme ile Kolaj Çalışması Yapalım Resimli Anlatım Ali Emre Photoshop Dersleri 52 24-04-2011 00:05:54
sizlerin yaptıklarını yapmaya çalışıyorum ama ... :( ibrahim_Esat Photoshop Soru ve Sorunlarınız 1 18-06-2009 00:10:48
Coreldraw'ın yeni öğrendiğim özellikleri arghhh Corel Draw 3 05-08-2008 19:00:55

Kapat
Şifremi Unuttum?