Photoshop da doku giydirme nasıl yapılır?

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Photoshop da doku giydirme nasıl yapılır? ...

plenty isimli Üye şimdilik offline konumundadır

plenty

Hiç Biri / İzmir

Alt 22-09-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Resimdeki gibi hazırlanan tasarıma doku efektini nasıl verebilirim. Bilmediğim için tek tek desenleri çizip, gölgelendirme yapıyorum, çok zor oluyor ve çok vaktimi alıyor. Forumda aradım ama bulamadım :sadsmile:

Ayrıca kıvrımları bol olan bir elbiseye, desenli kumaşı yerleştirdikten sonra, deseni kıvrımlara göre nasıl ayarlayabilirim, kalıp gibi durmamalı.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 22-09-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Perdemizde Türk Bayrağı Yapalım
Buradaki örnek size yardımcı olur sanırım ...
Bu mesajdan alıntı yap

plenty

Hiç Biri / İzmir

Alt 22-09-2011 #3
Yardımcı olacak gibi görünüyor, inşallah yapabilirim.
Çok teşekkür ederim, sağol.
Hızlı cevap için de ayrıca teşekkür ederim Photoshop da doku giydirme nasıl yapılır?

Daha farklı yöntemlerle yapılanı varsa, onları da öğrenmek isterim..
Bu mesajdan alıntı yap

plenty

Hiç Biri / İzmir

Alt 22-09-2011 #4

Bu linkte bir video var. Videonun sonuna doğru, koltuğun üzerine ve geceliğin üzerine, ayrı ayrı, desen ekleniyor, istenilen biçim verilip, ekleniyor. Nasıl yapıldığını göstermiyor ama bilenler vardır mutlaka burada. İşte benim tam olarak aradığım bu!

LÜTFEN LÜTFEN LÜTFEN !!!

Bu yöntemi bilen varsa (mutlaka vardır) ya söylesin yada sonsuza dek sussun..

Deli olucam, çok acil lazım, lütfen yardımcı olun!
Bu mesajdan alıntı yap

plenty

Hiç Biri / İzmir

Alt 22-09-2011 #5
Perdemizde Türk Bayrağı Yapalım
Buradaki örnek size yardımcı olur sanırım ...
Bu yöntem olmadı ne yazık ki Photoshop da doku giydirme nasıl yapılır?

Eklediğim videodakini istiyorum ben
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
ferox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferox

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 22-09-2011 #6
eklemek istediğin desen ayrı layerda ve resmin üstünde olmalı

layer in blend modunu multiply veya overlay olarak değiştir ve fazlalıkları silerek veya maskeleyerek temizle...
Bu mesajdan alıntı yap

plenty

Hiç Biri / İzmir

Alt 22-09-2011 #7
eklemek istediğin desen ayrı layerda ve resmin üstünde olmalı

layer in blend modunu multiply veya overlay olarak değiştir ve fazlalıkları silerek veya maskeleyerek temizle...
Peki bu yöntemi de deneyim, umarım olur.
Ama benim istediğim aynen videodaki gibi olucak.
Olmazsa dönücem tekrar, çok sağol..
Bu mesajdan alıntı yap
womd isimli Üye şimdilik offline konumundadır

womd

Hiç Biri / Antalya

Alt 22-09-2011 #8
elbiseyi temiz bir şekilde seç, kes ve aynı noktaya tekrar yapıştır. üzerine bir layer aç ve oraya da dokuyu yerleştir, clipping mask yap. effect bölümünde overlay olarak değiştir. bu yaptığın işlemi actions olarak kaydedersen hepsine tek tek uğraşmak zorunda kalmazsın. bunun dışında birkaç rötüş de gerekebilir tabi ki.
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 22-09-2011 #9
video yu izleyemedim. Ancak sizinde olmaz dediğinizden yola çıkarak tahmin ettiğim şeyi açıklayayım. Bu kaplama bir kere PD de yapılan bir iş değil. Textilcilerin özel bir programı var. Bir ara yatak çarşafı üreten frmada denk gelmiştim. kıvrık bir yorgana her türlü deseni raporlama adında tyek veya çoklu patternlerle giydirime yapıyorlardı. Ancak o zamanlar içn belli bir şekle kadar izin vardı. SOradan 3d yide öğrenince işin mantığının çözdüm. yorgan 3d olarak çizilmiş durumda. Onun üzerine kalam atıyorsun. Çok büyük bir ihtimalle burdaki olayda aynısı. Yani elbise aslında 3d çizim. giyimler ise kaplama olarak atnamış durumda. geleim şimdi siz buna yakın bir çalışmayı nasıl yaparsınız. Önce deseni uygun bir şekilde elibseye oturtmanız ve uygun bir layer modunu vermeniz lazım. Tabiiki elbise beyaz olursa bütün desenler için kolaylık olur. yoksada önce dikkatlice beyaz yapın. Gölgeleriyle.
daha sonra smodge tool ile uygun bir fırça büyüklüğü ve üstr taraftaki strenght değeri iel gölgelerdeki yerlerd eolması gereken kadar kayıklığı verebilirsiniz diye düşünüyorum. tabi bunun için önce tool aracına elinizi güzelce alıştırın derim
Bu mesajdan alıntı yap
firkete isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firkete

Grafiker / İzmir

Alt 22-09-2011 #10
aklıma yeni gelen bir özellik daha var. PSD CS 5 de sanırım dummy isimli (kuklacı) bir özellik var. layerdeki herhangi bir nesneyi istediğimiz yerden çeşitli şekillerde bükebiliyorsunuz. Meselabir insanın kollarını çok düzgün olarak hareketlendirirsiniz. gibi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links