photoshop dersleri: göz çizimi

Photoshop Dersleri - photoshop dersleri: göz çizimi ...

yorgunella isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 31-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar bir ders paylaşıyorum sizlerle anlatabildiğim kadar anlatmaya çalıştım.
buyrunuz çok başarılı bir illüstrasyon çalışması..

- yeni başlayanlar için daha kolay çizebilmek için önce kağıda bir göz çizelim.

- sonra scannerda tarayıp photoshopta tekrar çizelim

- daha sonra yavaş yavaş boyamaya başlıyoruz. Boyut verebilmek için incelemek gerekir. Gözün daha yüksekte daha ışık alan kısımlarını ön plana çıkarabilmek için yumuşak uçlu brushın opacitysini düşürüyoruz. 25 yeterli olur diye düşünüyorum. Ve ışık alan kısımları boyuyoruz. Daha açık renk için mesela şu olabilir “ C:13 M:16 Y:14 K:0”

- açık renkte olan yerleri belli ettikten sonra sıra koyu renkte olması gerekenleri daha az ışık alacak kısımları belirliyoruz. Numaralandırılarak gösterilmiş zaten. Aynı şekilde opacitysini düşürdüğümüz brush ile belirlediğimiz kısımları da boyuyoruz. Koyu renk için de “C:31 M:34 Y:34 K:0

-şimdi daha ayrıntıya girerek daha canlı gözükmesi için Dodge tool ile gözbebeğinin etrafını, kirpik diplerini, gözpınarlarını ve gözün en yüksek kısımlarını Exposureyi 15 e getirerek 9 pxllik fırça ile ışık veriyoruz. Birkaç defa üstünden geçmelisiniz. İlk geçişler daha yumuşak olmalı git gide daha sertleşmeli. Çünkü ilk aydınlığın ten rengiyle birbirine geçmesi gerek.

-şimdi derinliğe geçiyoruz. Siyah renkle yine opacitysi düşük bir brush ile kirpik diplerini belirginleştiriyoruz. Ve göz bebeğini.
Göze daha fazla ayrıntı verebilmek için gözün göz kapağının karanlığını almasını sağlamalıyız. Bunun için burn tool ile gözün üst kısmından geçmemiz gerekir.

-gözün içine daha fazla ışık ve gerçeğe yakın olabilmesi için ince çizgiler ve ışıklar veriyoruz.
Daha açık ve parlak renkler daha canlı durmasını sağlayacaktır. Mesela bu çalışma için C:0 M:7 Y:13 K:0 uygun olur. 2px brush ile gözbebeğinin altına ince çizgilerle ışığı veriyoruz. Çizgilerin çok keskin olamaması için smutge tool ile hafifçe üstünden geçmek gerekir.

-gözün büyük bir kısmı tamamlanıyor zaten. Sıra geliyor en dış parlak kısma. Bu parlaklığı verebilmek için yumuşak uçlu 13 pxlik brush ile C:19 M:22 Y:19 K:0 rengi seçilip opacity 13e düşürülerek gözün beyaz kısmının kenarlarını göz pınarlarını gerçekliği verinceye kadar boyuyoruz.

-bu kısma çok çabuk geçilmiş. Daha fazla ayrıntılı olarak sadece anlatabilirim (:
Önce yine brushımızın opacitysini 10% yapıyoruz. Göz kapağının üstüne, burun yansımasının olduğu kısma, alt göz kapağına 35pxlik yumuşak fırça ile C:52 M:68 Y:68 K:54 ile renklendiriyoruz. Hem daha derinlik hem de daha gerçekçilik kazanıyor resmimiz.
Kirpikler için 1 pxlik brush yeterli olur. Tabletimizin kalemi ile kirpikleri yapabiliriz. Veya biraz hile yapmanıza da yardımcı olabilirim (:
Bu kısmı ben ekliyorum.
Brushı 2 px yapalım. Rengimizi ayarlayalım. Kirpik yerine Pen tool ile kısa küçük bir kirpik yapıyoruz. Resimde yaptığım gibi.. aşama aşama gösterdim.
1.photoshop dersleri: göz çizimi
2. photoshop dersleri: göz çizimi
3. photoshop dersleri: göz çizimi
Daha sonra göz makyajı etkisi vermek için kirpik diplerini de koyu renge boyuyoruz.
Son olarak da kaşları yine tablet ile teker teker çiziyoruz..

Arkadaşlar tekrar not düşmek isterim. Çizim bana ait değilsir. Sadece anlatım bana ait. Umarım faydalı olur.. :blush:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
GrafiKaiser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GrafiKaiser

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 31-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çalışma güzel gerçekten ama nasıl yapıldığı ile ilgili hiçbi bilgim yok photoshop dersleri: göz çizimi
Çizim üzerinde deneyimli olanlar anlamış olabilir ama açıkçası ben çıkaramadım nasıl son halini aldığını photoshop dersleri: göz çizimi Eğer bu şekilde açıklayıcı bilgi de ekleyebilirsen tam süper olur gerçekten photoshop dersleri: göz çizimi
Bu mesajdan alıntı yap
kartalkerem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kartalkerem(22)

Grafiker / İstanbul

Alt 31-01-2009 #3
bende photoshop kullanıyorum ve çalışman çok güzel tbr arkadaşım photoshop dersleri: göz çizimi
Bu mesajdan alıntı yap
_WeSSeLaM_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_WeSSeLaM_

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 01-02-2009 #4
çok başarılı çalışma keşke bende böyle çalışmalar yapabilsem ama sadece uyguladığınız adımlardaki oluşan resimleri koymussunuz daha detaylı anlatırsanız seviniriz
Bu mesajdan alıntı yap

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 02-02-2009 #5
arkadaşlar öncelikle çok özür dilerim açıklama yapmaya vaktim olmalı. en kısa zamanda açıklama da yaparım. çizim bana ait değil. ingilizce anlatımı vardı. ama ben sizler için türkçesini de anlatırım.
kusuruma bakmayınız :utann:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 03-02-2009 #6
arkadaşlar çizime açıklama metinleri ekledim. daha ayrıntılı bir anlatım oldu photoshop dersleri: göz çizimi
düzenlediği için sn. Volkan Tekine de teşekkür ederim photoshop dersleri: göz çizimi
buyrunuz..
Bu mesajdan alıntı yap
wwaslıww isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wwaslıww

Öğrenci (Diğer) / Çankırı

Alt 03-02-2009 #7
çok saol yorgunella çok güzel olmuş en kısa zamanda denicem
Bu mesajdan alıntı yap

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 03-02-2009 #8
çok saol yorgunella çok güzel olmuş en kısa zamanda denicem
rica ederim wwaslıww :angel:
denersen bizle de paylaşmalısın photoshop dersleri: göz çizimi
Bu mesajdan alıntı yap

yorgunella

Grafiker / İstanbul

Alt 05-02-2009 #9
çok güzel bir paylaşım ellerine sağlık.
teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
kumsalaydeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kumsalaydeniz(28)

Grafiker / Konya

Alt 05-02-2009 #10
çok güzel bir çalışma olmuş yorgunella anlatımın ve paylaşımın için çok teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Tags
cizimi, dersleri, goz, photoshop