Photoshop Dersleri: Photoshop ile Tertemiz Dişler

Photoshop Dersleri - Photoshop Dersleri: Photoshop ile Tertemiz Dişler ...

Alt 19-05-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop ile olmayanlar olmaya devam edior. Müşterinizin yada kendi dişlerinizin bembeyaz olması için işte size photoshopun fırçası. Manipülasyonve fotoğrafıçı arkadaşların çok işine yarayacak.

Diş temizliğini yaparken abartı beyazlar sırıtır onun için sarı ve düzgün olmayan dişler üzerinde beyazlatmayı fazla yapmayalım. Sol taraftaki toolbar dan Burn Tool üstünde Mouse tıklayarak beklettiğimizde Dodge Tool, Burn Tool, Sponge Tool diye üç tane şeçenek çıkacak. İlk önce bunları nerelerde kullanabiliriz ve ne işe yararlar ona bir bakalım.

Dodge Tool : Resmin istediğimiz yerine istediğimiz doğrultuda beyazlık verir. Kullanıldığı yerler Digital fotoğrafçılıkta : Diş Beyazlatmak, Göz deki kırmızılıkları almak ve Gelinlerin gelinliklerindeki tül kısımlarını tülleştirmek işlemlerinde çok işe yarar vs. vs.

Burn Tool : Dekupe (Arka Fon Temizliği) yaparken Color Range veya Extract kullanırız. Bunların yanında Fitler eklentileri olarak Knock Out veya Mask Pro gibi piyasada baya bir eklenti bulunuyor. Color Range veya Extrach kullanıldığında eğer fonun üzerinde resmin saç bölgesini temizliyorsak ne yaparsak yapalım fondan kalıntılar kalır, bu kalan kalıntıları da Burn Tool la sacın aynı rengini alması için kullanırız. Veya Siyah Beyaz çalışmalarda ve renklendirmelerde Burn tool la yaptığımız işlemler resime derinlik kazandırır.vs. vs. ( Bu çalışmaları ilerliyen günlerde anlatıcam).

Sponge Tool : Resmin istediğimiz yerinin “ Hue ” dediğimiz yani renk doygunluğunu götüren araçtır. Yani resimde araç ı kullandığımız yer siyah beyazlaşır. Kullandığımız yerin rengini almamıza yarar. Kullanıldığı yerler : Göz rengini ayarlarken renk fazla gelirse kullanılabilir. Yada dişleri düzeltme işleminde ve gelinliklerin beyazlıklarını ayarlarken işimize çok yarar ve vs. vs. .

Bunları anladıysak gelelim Dişleri düzeltmeye (Resim 1 de gösterildigi gibi)

kırmızı secili alanlara dikkat edelim. İlk önce o alanlardaki dişlerin sarılık katmanlarını ve kahverengi lekeleri Clone Stamp ile yok edelim. Clone Stamp aracının opacity si “ 40 veya 50 “ olsun küçük bir fırça kullanalım “not daha önceki anlattığım rutüşişleminde yaptığımız gibi rutüşyapmaya başlamadan layer açalım”.
Dişlerde Clone Stamp ı kullanmadan önceki hali ve kullandıkdan sonraki halini ve aradaki farkı görebilmeniz için iki resmi karşılaştırdım ilk resim rutüşlü ikincisi orijinal resim. (Resim 2 de gösterildigi gibi)

Daha sonra Sponge Tool u seçelim sağ taraftaki toolbardan pressure si : “ 20 “ olacak şekilde dişlere sürelim fırçamız orta standartlarda olsun ne cok kucuk olsun nede cok buyuk. Mode “ Desature” de kalsın onu değiştirmeyin. (Resim 3 de gösterildigi gibi)

Biraz dişler renk dolgunlugunu yitirmiş siyah beyazlaşmış olduğunu göreceksiniz. Bu işlemi yaparken abartmayın. Çok az yapın.Daha sonra Dodge Tool u kullanmaya geçelim. Ve fırçamızı dişlerin üstüne sürerek beyazlatalım. Burada dikkat edilmesi gereken husus . Arka taraftaki dişlerin üstüne düşen siyahlığı kaybetmemek olsun. Çünkü arkadaki dişler normal olarak daha karanlık gözükecektir. Bu her resimde böyledir. Siz o arka taraftaki siyah dişleri beyazlatırsanız doğal bir görüntüden geçmiş olacaksınız. (Resim 4 de gösterildigi gibi)

Doğal dişleri yakaladıysanız bu işlemide anlamış oluyorsunuz.

Alıntı değil Yapımdır :=) gökhan tekin kardeşim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 31-03-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
eline sağlık arkadaş ama ben pek bişi anlamadım yeniyim kusura bakma ama nasıl seçili hale getirdin kısacası anlatımın biraz zor geldi bana yapamadım bi yardımcı olurmusunuz
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 31-03-2008 #3
Seçili alan ile gösterilen bölüm sadece anlamanız için . Clone stamp aracını kullanmasını ve ne işe yaradığını biliyormusunuz?.
Bu mesajdan alıntı yap
_by_danger_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_by_danger_(28)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 01-04-2008 #4
paylaşım için sağol
Bu mesajdan alıntı yap
ysndkn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ysndkn

Grafiker / Konya

Alt 01-06-2008 #5
aslında lasso tool ile dişleri kabalama bir şekilde seçip hue/saturation ayarlarına girersek oradan edit kısmında master yerine yellowu seçip lightness yani ışık ayarını en sona çıkarırsak hem çok kolay hemde etkileyici sonuç alırız..
Bu mesajdan alıntı yap
dimatteo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dimatteo

Hiç Biri / İstanbul

Alt 02-06-2008 #6
sagol dostum elline salık
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-06-2008 #7
bilgi için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
graphicer01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

graphicer01(26)

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 11-07-2009 #8
veya arkadaşım şöyle de olabilir... lasso ile dişleri seçeriz yeni bi katman olara açarız dişleriz... sonra dodge tool aracı ile dişleri beyazlatabiliriz...Photoshop Dersleri: Photoshop ile Tertemiz Dişler
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
adobe, dersleri, diler, disler, disler temiz, disleri temizlemek, eğitim, fotoşop anlatımları, ile, photoshop, photoshop dersleri, photoshopta diş, temiz disler, tertemiz