Photoshop Dersleri: photoshop menüleri ve araçları

Photoshop Dersleri - Photoshop Dersleri: photoshop menüleri ve araçları ...

Cevapla
Photoshop Dersleri: photoshop menüleri ve araçları
Yasemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yasemin(34)

Belgisiz Sıfat

Grafiker / Kocaeli

Standart

Photoshop Dersleri: photoshop menüleri ve araçları

Alt 24-07-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

1.Effects:Text Tool ile yarattığınız yazılara,şeffaf katmanlardaki objelere ve renk değerine sahip seçim alanlarına (selection) uygulanabilir.Genellikle yazılara gölge verme, neon ışığı tarzı parlamalar ekleme gibi amaçlar için kullanılır.

2.Filters: Şeffaf katmanlardaki objelere , şeffaf olmayan katmanlara. Seçim alanlarına uygulanır.Tek uygulanamadığı birim render edilmemiş textler yani metinlerdir.En geniş efekt seçeneği bu türde mevcuttur.Eserlerinizi sulu boyaya, pastel boya çalışmasına dönüştürmekten tutun da, eski fotğraf görüntüsü haline getirmeye, bulanıklığını değiştirmeye kadar birçok görsel geliştirme burada mevcuttur.

3.Color Effects(Adjust):Render edilmemiş textler hariç her türlü seçenekle birlikte çalışan ,sadece renklere etki eden bir araçtır.Bu araç ile grafikleriniz siyah beyaza dönüştürülebilir, renk sayısı azaltılabilir, parlaklık ve aydınlık ayarları yapılabilir.Bir nevi kamera objektif ayarı gibi düşünürek akılda kalıcı hale getirmiş olabiliriz sanıyorum.

4.Layer Effects: Katmanlara farklı geçirgenlik özellikleri vererek oluşturulan görsel zenginlik aracıdır.Benim kişisel görüşüm, diğer efekt tiplerinden daha yararlı ve yapaylıktan en uzak olan bu araç olduğudur.

Effects: (Layer menüsünden ulaşılır)Bu effectleri uygulamanız için şeffaf bir katmanda geçirgenliği 0 ile 100 arasında 1 pixel bile olsa boyanmış bir bölgeye ihtiyacımız var.Yani tamamiyle şeffaf bir alana uygulayamıyoruz.Text Tool ile yarattığımız bir yazı veya sembole bu aracı uygulayabilirsiniz.

Effect çeşitlerini biraz inceleyelim Bunlar Photoshop Dersleri: photoshop menüleri ve araçlarırop Shadow(gölge oyunu), Inner Shadow(iç gölge), Outer Glow (dışa parlaklık), Inner Shadow (içe parlaklık),Bevel and Emboss (şev ve kabartma), Color Fill (renge boyamadır)

Drop Shadow: Layer menüsü altında Effects seçeneği altında bulunmaktadır.İstediğiniz bir alanın gölgesini yaratarak grafiğinize boyut kazandırmanızı sağlar.Bu araçla ilgili ayarları ve sonuşları görelim

Opacity Photoshop genelinde “opacity” geçirgenlik şeffaflık anlamına gelmektedir.Başka bir deyişle gölgemizin yoğunluğu...Standart değerimiz %75’dir.%100 değeri en koyu gölgeyi oluşturur.

Angle : Türkçe karşılığı açıdır.Işık kaynağı ile cismimizin arasındaki sanal doğrunun yatayla yaptığı a.ı olduğunu söyleyebiliriz.Standart değer 120 derecedir.

Use Global Angle: Türkçe karşılığı genel açı değerini kullan olduğunu söyleyebiliriz.Bu seçeneği seçtiğiniz takdirde grafiğinizdeki tüm gölge açıları ile ortak açı değerini kullanmış değerini kullanmış olursunuz.Bu seçenek seçili iken değiştirdiğiniz açı değerinin grafikteki tüm gölgelerin (hangi katmanda olduğu önemsiz) açıları değiştirecektir.

Distance: Türkçe karşılığı "uzaklıktır".Gülgenin düştüğü zemin ile cisim arasındaki uzaklığı ayarlamak için kullanılır.Standart değeri 5’tir.

Blur: Türkçe karşılığı “bulanıklık”tır.Feather ile benzer mantığa sahiptir.Standart değeri 5’tir.

Intensity: Türkçe karşılığı “şiddet”tirGölgemizin koyuluğu belirlememizi sağlar.Standart değer 0’dır En şiddetli gölge 600 değeri ile elde edilir.

İpucu1: Angle ve distance değerlerini sayısal olarak girerek istediğin görüntüyü elde edemiyorsanız farenizin imlecini çizim bölgenizdeki gölgenizin üzerine getirin ve sol tuşa basılı tutarak hareket ettirin.Gölgenizin yerinin zahmetsizce değiştiğini göreceksiniz.

İpucu2: Efektimizin adının sağ tarafında “Apply” adlı bir checkbox olduğunu göreceksiniz.Photoshop’da bir cisme birden fazla efekt uygulayabilirsiniz.Uygulanan efektler için ”Apply” seçili olmalı.Seçili olmayan efektler uygulanmaz.

Inner Shadow: Layer menüsü efffects seçeneği altındadır. Drop Shadow’un aksine bu efket cismimizin daha uzakta gömülü gibi görünmesini sağlar. Lütfen sizde deneyerek ikisinin arasındaki farkı anlayın.

Outer Glow: Cismimizin etrafına neon ışıklarını andıracak bir aydınlanma kazandırmak için kullanılır.Opacity,Blur ve Intensity ayarları gölgeleme işlemleri ile aynıçalışır; bu nedenle tekrar açıklamıyorum.Efekti aktif hale getirmek için “Apply” kutusunu işaretlemeyi unutmayın.

Inner Glow: Neon tarzı aydınlanmayı cismin içine uygulanmasını sağlar.Çalışma mantığı ve ayarları önceki efektlerimiz ile yanıdır.Sadece en altta "Center” ve “Edge” olmak üzere iki ayar görmekteyiz.”Center”, aydınlanmayı cismin ortasında dışarı doğru , “Edge” ise kenarlardan ortaya doğru uygulamayı sağlar.

Bevel and Emboss : Bu efekt aydınlatma ve karartmayı kullanarak cismimizin kabarık ve kabarık ve zemine gömülü. Zeminden yukarı şişkin görünmesi gibi çeşitli görüntüler üretiyor.Özellikleri öncekiler ile aynı.Ancak birkaç ufak farklılım var bunları da ezberlemeniz gerekmiyor.Her seferinde deneme yanılma ile elde etmek istediğiniz görüntüleri yakalayabilirsiniz.”Highlight”bölümü cismin aydınlık bölümünün özelliklerii “Shadow” bölümü de tahmin edeceğiniz gibi karanlık bölümün özelliklerini belirlemenizi sağlamaktadır.”up” seçeneği ile ışık kaynağımızı sol üste, “down” seçeneği ise sağ alta alır.

Color Fill: Bu efekti uyguladığınız cismin rengini değiştirmenizi sağlar.Sistem şöyle çalışıyor.Uyguladığınız cismin aynısında bir cisim daha yaratır.Bunu bir üstte olmak üzere yeni bir katmana alır.Verdiğiniz şeffaflık ve katman efektini de birleştirerek tek katmana indirmiş şekilde size sunar.Sonuç tek katmandır.

SEÇİM İŞLEMİ VE BİÇİMLENDİRMELER

Bu bölümün amacını anlatmak için biçimlendirmeden ne kastetdiğimizi anlatalım.Bir cismin, boyutlarını değiştirme;yatayla yaptığı açıyı değiştirme;eğme;bükme; şeklini değiştirme;perspektif kazandırma;çevirme gibi işlemler...

Bu işlemleri şeffaf bir katmandaki bir cisme veya bir yazıya ve şeffaf olmayan bir katmana uygulayabiliriz.Aracımız ”Edit” menüsünde “Free Transform” veya “Transform” olarak geçiyor.Hemen “Transform”un alt başlıklarını sıralayalım.

Transform/Scale Seçili alanın ,Textin veya seçili bir bölge yoksa tüm katmanın en, boy ölçülerini değiştirmeye yarar.Sağ ve sol kenarlardaki küçük kutular ile yaptığımız boyut değişiklikleri enine; üst ve alt kenarlardaki küçük kutular ile yapılan boyut değişikliği de boyuna değişiklik yapılmasını sağlar.Köşelerden yapılan değşiklik ise her iki doğrultuda cismin eb ve boyunu değiştirmenizi sağlar

Transform/Rotate Seçili alanın.Textin veya seöili bir bölge yoksa tüm katmanın yatayla yaptığı açıyı değiştirmenizi sağlar.

Transform/Skew Seçili alanın,Textin veya seçili bir bölge yoksa tüm katmanın biçimini değiştirmenizi sağlar.Birbirinden bağımsız köşelerden çekiştirerek uygulanır.Dikkat edilmesi gereken tek nokta, bu araç diğer transfom araçlarından farklı olarak “render” edilmemiş “textlere” uygulanamamaktadır.

Transform/Perspective Seçili alana, Texte veya seçili bir bölge yoksa tüm katmana perspektif kazandıran bir araçtır.Bu aracın kullanılmasındansa “Distort” aracının kullanılması daha doğal görüntüler elde etmenizi sağlar.

Transform/Rotate 180 Seçili alanın,Textin veya seçili bir bölge yoksa tüm katmanın yatayla yaptığı açıyı 180 derce değiştirir.

Transform/Rotate 90CW Seçili alanın,Textin veyaa seçili bir alan yoksa tüm katmanın yatayla yaptığı açıyı 90 derece saat yönünde değiştirir.(CW:Clockwise-saat yönünde)

Transform/Rotate 90CCW Seçili alanın,Textin veyaa seçili bir alan yoksa tüm katmanın yatayla yaptığı açıyı 90 derece saat yönünün tersine değiştirir( CCW:counter clockwise.Saat yönüne ters yönde)

Transform/Flip Vertical Seçili alanın,textin veya seçili bir alan yoksa tüm katmanın x eksenine göre simetriğini almayı sağlar.Cismi baş aşağı çevirdiğini söyleyebiliriz.Eski cismi siler yani kopyalama yapmaz.

Transform/Flip Horizontal Seçili alanın,textin veya seçili bir alan yoksa tüm katmanın y eksenine göre simetriğini almamızı sağlar.Cismin sağını soluna çevirdiğini de söyleyebiliriz.Eski cismi siler yani kopyalama yapmaz.

Free Transform Scale,Rotate Flip gibi işlemleri bu araç ile yapabilirsiniz.Kolaylık ve hız kazandırmak için üretilmiş bir komuttur.”Trasform” seçeneğinin altındaki “Numeric” seçeneğini ile değerleri sayısal olarak ve daha hassa bir biçimde girmenizi sağlar.Örneğin çok hassa bir çizim yaparken bir cismi 1 derece rotate gerektiğini düşünelim.İşte o zaman önce “Numeric” seçeneğini seçerek sayısal değer girebilir ve milimetrik değişiklikler yapabilirsiniz.

TYPE TOOL(YAZI ARACI) ve ÖZELLİKLERİ

Kullanım amacı grafiklerinize yazılar veya semboller eklemektir. “T” kısa yol tuşu ile de ulaşabilirsiniz.

Font: Yazı tipimizi belirlediğimiz bölüm burasıdır.Kullandığınız sistemdeki fontları bu bölümde görebilirsiniz. Photoshop’un ayrıca kendine ait bir font dizisi bulunmamaktadır,sisteminizdeki yüklü fontları kullanır.Photoshop’un diğer programlara göre ek*** bir yönünü ilk defa burada görüyoruz.Çoklu dil (multi language) fontları desteklememekte ve bu tür fontları “western” yani ingilizce halleriyle kullanıyor olmasıdır. Diğer tüm diller için bir yama olmasına rağmen Türkçe bulunmamaktadır.

İpucu: Türkçe karakter setli bir font bulamadık diyelim.Bu durumda Ş,Ç,Ö gibi harfler üretmek için ”.” veya ”,” virgülleri harflerin gerekli yerlerine taşıyarak oluşturabilirsiniz.Unutmayın nokta veya virgüller farklı katmanda olmalı.

Stil : Yazınızın eğik,altı çizili,kalın olması gibi özelliklerini buradan ayarlıyoruz.”Bold” kalına, “Italic” eğiğe, “underline” ise altı çiziliye karşılık gelmektedir.

Underline: Faux Bold, Faux Italic yazınıza font stillerine ek olarak ekstra eğiklik, ekstra alt çizgi veya ekstra kalınlık eklemeyi sağlamaktadır.

Size: Boyut.Yazımızın boyutunun sayısal olarak gireceğimiz bölümdür.İki birim çeşidi vardır; bunlar,point ve pixeldir.Genelde pixel birimi kullanmanızı öneririm.

Tracking: Yazınızın harfleri arasındaki boşluğu belirlememizi sağlar.”Fractional Widths” seçeneği aktif iken harfler arasındaki bu aralıklar birbirine eşit değildir.Ancak seçili değilse tüm harfler arasındaki boşluklar birbirine eşit olur.”Fractional Widths” özelliğini yok sayarsak bu özellikte girdiğimiz değer tüm harflere aynı miktarda etki eder.İmlecinizin bulunduğu noktanın sağındaki ve solundaki harflerin arasıı genişletmek veya daraltmak istiyorsanız Kerning seçeneği Auto durumda bulunmamalı ve bir değer girmelisiniz.Unutulmaması gereken nokta “Kerning” sadec imlecin bulunduğu boşluğa etki eder tüm harfler arasındaki boşluğa değil.

Baseline: Harfin bulunduğu yüksekliğin satır tabanına ne kadar uzaklıkta olacağı verilir.Sıfırın altındaki değerler harfş satır altına isıfır üstü değerler ise satır yukarısına ***ürür.Uygulanabilmesi için harf veya harf kümesi seçilmelidir.

Anti-alias: Geçen sayfalarda anlattığımız keskin hatları yumuşatma sistemidir.Yumuşak görüntülü yazılar yazmak için bu seçenek seçili olmalı.Ancak piksel tasarım üzerinde veya renk sayısı çok düşük olması gerekli bir grfaik üzerinde çalışıyorsanız bu özelliği kapatmanız gerekir.Anti-aliasing seçenekleri etkisizden en etkiliye doğru “None”, “Crisp”, “Strong” ve “Smooth”dur.

Preview: Oluşturduğunuz yazıyı grafiğinize yeni katman olarak eklemeden önce çizim alanında öngörümünü yapmanızı sağlar.Eğer seçili ise ayarlarda yapacağınız değişiklikler gerçek zamanlı olarak çizim ekranınızda izlenebilmektedir

TYPE TOOL ve ÖZELLİKLERİ HAKKINDA KISA KISA

Type Tool penceresi içindeki ayarlardan bir kısmı yazının tümüünr bir kısmı ise sadece imlecinle seçtiğiniz harflere etki etmektedir.Örneğin “Color” özelliğinde yaptığınız değişiklik bir kısım harfleri seçmiş olmanıza rağmen tüm yazıya etki edecektir.”Anti-alias” özelliğindeki bir değişiklik de yine tüm yazımıza etki edecektir.

Bu iki özelliğimiz dışında kalanlar sadece seçtiğimiz harflere etki etmektedir.Örneğin “size” ile sadece seçtiğiniz harflerin boyutunu değiştirebilirsiniz. “baseline” ise sadece seçtiğiniz harflerin satır alt çizgisine uzaklığını belirleyebilir veya “tracking” ile seçtiğiniz harfler arasındaki uzaklığı değiştirebilirsiniz.
TYPE TOOL ve TRANSFORM
Geçen derslerde öğrendiğiniz “transform” çeşitleri ve “type tool” özelliklerini kullanarak bir uygulama yapmanızı isteyeceğim.”type tool” aracı ile birlikte “tracking,baseline,size” özelliklerini her harf için farklı değerlere sahip olacak şekilde kullanmanızı ve oluşan yazımıza tüm “transform” şekillerini (scale,rotate,skew. distort,perspective)kullanmanızı isteyeceğim.Ancak bu işlemleri uygularkenbir sorun ile karşılaşacaksınız.Hadi siz deneyin hemen ardından dersimize devaö edelim ve sorunu çözelim.

“Transform” işlemleri esnasında karşılaşmanızı beklediğim sorun yazımıza “distort” ve “perspective” araçlarının uygulanamamasıdır..Bu araçların uygulanacağı cisim önceden de belirttiğimiz gibi vektör olmayan solid yüzeylerdir.”Text Tool” ile ürettiğimiz. Yazımız sold değil vektöreldir.Bu vektörel cismi solide çevirebilmek için “Layer” menüsünden “Type” seçeneğinin altındaki “Render Layer” komutunu kullanmanız yeterlidir.Artık “distort” ve “perspective” özelliklerinide uygulayabilirsiniz.

RENKLER ve PHOTOSHOP

Photoshop birçok konuda olduğu gibi renkler konusunda da rakiplerine fark atıyor.Hiç vakit kaybetmeden bu eşsiz araçların kullanımlarına geçiyorum.Bilinçli ilerleyen bir photoshop kuıllanıcısı olmak için lütfen şu araçların üzerinde vakit harcayınız.”Levels. Brightness/Contrast, Hue/Saturation, Invert” .Bu araçlar en temelleri olup en çok kullanılanlardır.

Levels:”Image” menüsünde ve “Adjust” seçeneğinde bulunur.RGB modunda çalışırkeni 4 channel (kanal) seçeneği ile dökümanımızdaki renk aralıklarını ve minimum,maksimum değerlerini ayarlamamızı sağlar.R (red) modunda iken kırmızı, G(green) modunda iken yeşil, B (blue) modunda iken mavi renk aralığını belirlemeye olanak tanır.Genellikle taradığınız fotoğraflarınızın veya Webcam’lar ile aldığınız görüntülerin orijinal renklerine döndürülmesine kullanabilirsiniz.

Curves: Level mantığı ile aynıdır ancak bu kez renk ayarlarını eğrilerle yapıyoruz.Eğrinin üzerine gelip sol fare tuşu ile basılı tutup getirmek istediğimiz yere bırakıyoruz.Tavsiyem bu aracı tek rengin tonlarından oluşan dökümanlarda veya bölgelerde kullanmanız.Örneğin siyah beyaz bir butona ****lik bir görüntü vermek için bu aracı kullanmak en doğrusudur.

Color Balance: Özellikle CMYK’dan RGB moduna geçişteki renk değişimlerini; açık, orta ve koyu ton seçenekleri olmak üzere düzeltme yapmakta kullanılır.

Brightness/Contrast: Dökümanınızın aydınlık ve zıtlık renk ayarları üzerinde değişiklik yapmanızı sağlar.Tıpkı televizyonlarıımızda olduğu gibi...

Hue/Saturation: Dökümanımızın renk,parlaklık ve aydınlık ayarlarını değiştirmemizi sağlar.Eğer “Colorize” aktif durumda ise aracın kullanımı değişir.Tüm renkleri belirlediğiniz rengin tonlarına çevirir.”Hue” renk değerini, “saturation” parlaklığı, “lightness” ise aydınlığı temsil eder

Desature:Grafiğimizi siyah-beyaz hale getirir.

Replace Color:Replace’nin kelime anlamı bir şeyi yenisiyle değiştirmektir.Dökümanımızdaki belirli bir rengi seçip onu diğer bir renk ile değiştirmemizi sağlar

Selective Color:Kırmızı, yeşil, sarı, mavi mor, beyaz, gri gibi belirli renkleri seçerek dökümandaki miktarlarını ayarladığımız bir araçtır.Çok kullanışlı bir araç olmadığı ve kullanımı pek rahat olmadığı için üzerinde durmuyorum, şimdilik sadece ne olduğunu bilmeniz yeterli.

Channel Mixer:Bir CMYK’yi RGB’ye çevirmede yardımcı bir araç daha...Grafiğimizdeki kırmızı,mavi ve yeşillerin miktarlarındaki oynamalaıı yapmamızı sağlar

Invert:Grafiğimizin negatiflerini alır.
Equalize:Grafiğimizdeki aydınlık bölgeleri daha aydınlık kılarak parlaklığı arttırır.

Threshold:Bitmap grafiğinizin aydınlık ve karanlık noktalarını açığa çıkartır veya geri plana iter.”Threshold Level” ne kadar arttırılır ise canlı noktalar o denli açığa çıkar, ne kadar azaltılırsa kör noktalar o denli açığa çıkar .Sonuç grafik siyah-beyaz oluyor.

Posterize:Grafiğimizdeki renk sayı seviyesini belirlememizi sağlar.Örneğin 2 renk seviyeli, 3 renk seviyeli, 7 renk seviyeli gibi...Açılan kutucuğa kaç yazarsanız renk sayı seviyesini o sayıya indirir.Unutulmaması gereken sadece renk sayısını indirdiğidir, dökümanı “Indexed Color”a çevirmez.(8 bite indirmez veya yükseltmez)

Variations: Grafiğinizin üzerindeki görsel olarak sarı, kırmızı, yeşil gibi renklerin miktarını arttırabiliyorsunuz.Bunun yanında aydınlık , karanlık ayarlarını da görsel bir şekilde yapabiliyorsunuz.Ayar çubuğu ”Fine”a yaklaştıkça ince ayar;”Coarse”e yaklaştıkça kaba ayar moduna geçilmiş olur.

NOT:Web grafikleri genellikle az yer kaplamalıdırlar ve bu nedenle “Image” menüzünden “Adjust” seçeneğindeki “Indexed Color”a dönüştürülmelidirler.Bu seçenek grafiğimizi 256 renge dönüştürür ve dosya boyutunu azaltır.Fakat bu seferde grfaiklerinize uygulanacak efektler ve araçlar çok azdır

PHOTOSHOP ve ACTIVONLAR ÜZERİNE

Actionlar bir çeşit photoshop makro dosyalarıdır.Bir dizi işlemi ardı ardına tek tuşa tıklamakla yaptırmanızı sağlar.Örneğin birçok dokümanı siyah-beyaz hale getirip boyutunu 100x100 sabit değerine getirmek istiyorsunuz...Bu adımları sırasıyla takip edersiniz ve her dökümana tek tıklama ile uygulatabilirsiniz.

Genel olarak actionların yanlış anlaşıldığı görüşündeyim.Actionlar bildiğiniz komutları ardı ardına dizerek size işlemlerinizde kolaylık sağlayacak dosyalardır.Asla bir bilmediğiniz bir efektin action dosyasını download edip uygulayarak grafikler üretmek değildir.Örneğin sürekli e-posta yoluyla sorduğunuz “TV LINES”ın action dosyasını bulmak değildir bir photoshop kullanıcısının işi.

O tekniği öğrenip hız kazanmak ve enerjiden tasarruf etmek için kendi oluşturmasıdır.Bu amaç dışı kullanımlar nedeniyle size öğretici bir özellik taşımadığını aksine kullanıcıyı tembelliğe ***ürdüğünü düşünüyorum.

Sizin yapacağınız actionlardan kaçmak değildir tabi ki,elinize geçen action dosyalarını incelemek ve hangi işlemleri hangi sıra ile neden yaptığını anlamaktır.Bu şekilde onları çok yararlı bir amaç için kullanmış oluruz.

LAYER EFEKT(katman efektleri) ve ÖZELLİKLERİ

Katmanları önceki konularımızda hatırladığınız üzere asetet olarak düşünebileceğimizi söylemiştik.Ancak bu şeffaf kağıtların çeşitli özellikleri olabiliyor.Tam geçirgen, yarı geçirgen ve bunlar gibi...Photoshop’ta bu özellikler çok çeşitlidir.Bunlar sırasıyla;”Normal , Dissolve , Multiply, Screen, Overlay Soft Light, Hard Light, Color dodge, Color Burn, Darken, Lighten, Difference, Exclusive, Hue, Saturation,Color,Luminosity”dir.Şimdi sırayla bu bize çok yabancı terimleri öğrenelim.

Normal: Sıradan asetat katmanıdır.Şeffaflığı “Opacity” adlı bölümden değiştirilebilir.%o değeri tam geçirgen (şeffaf)dır.%100 değeri de geçirgen olmayan katman özelliğini verir.Ara değerlerde gezinerek o anki çalışmanıza en uygun geçirgenlik seviyesini belirkeyebilirsiniz.

Dissolve: Türkçe karşılığı “dağılma”,”erime” dir.Uyguladığınız katmandaki feather görünümündeki bölümleri kendi özel dağılma algoritmasına göre düzenler,Bu efekt daha çok pürüzlü,dağınık,kirli çizgi veya yüzeylerin yapımında kullanılır.Daha iyi anlayabilmek için Photoshop’unuzda bir örnek yapın.

Multiply: İki kaymanı birbirine kombine eder.Sanki iki şeffaf kağıdı ardı ardına koyup onların içerisinden bakıyormuşuz gibi...Ancak sonuçta elde edilen görüntü siyah renklerin hakim olduğu koyu bir görüntüdür.Eğer bu etkinin kullanıldığı katmanda siyah renk varsa aynen değişime uğramadan siyah olarak sonuca yansır.Beyaz renk varsa beyaz reng,n üzerine geldiği renık değişmeden aynen bırakılır.Matematiksel algoritması etkileşen iki rengin R,G,B değerleri çarpılır ve sonuç 255’e bölünür.Böylece oluşan rakamlar sırasıyla sonuç renginin R,G,B’sini oluşturur.

Screen:İki image’in birbirine kombine edilmesiyle bu defa açık renklerin hakim olduğu bir görüntü elde edilir. Daha teknik açıklayacak olursak iki fotoğraf negatifi üst üste konulup fotoğrafın foto kağıdına basılması ile oluşan görüntü elde edilir.Beyaz renk etkiyen renk de olsa etki edilen de olsa sonuç beyazdır.Siyah ise birlikte kombineye girdiği rengi değiştirmez.Bu araç kısaca katmanların zıt renklerine(invert) multiple işlemini uygular.Bu nedenle Multpily’nin düşmanıdır diyebiliriz

Overlay: Bu efekt tamamiyle “Multiply” ile “Screen” efektlerinin orta noktasını bulmak için üretilmiştir.

Soft Light:Bu efekt hafif şiddettek, bir spot ışığın verdiği etkiyi vermek için üretilmiştir.Kimi renk değerlerini “Multiply” eder. Kimilerini ise “Screen”...Etki eden renk koyu ise “Multiply” ;açık ise "Screen” uygular.Sonuçta oluşan image’ın kontrastının (zıtlık) yüksek olacağını söyleyebiliriz.Çünkü açık renkler daha açılır,koyu renkler ise daha koyulaşır.

Hard Light: ”Soft Light”ın daha şiddetli olan bir çeşididir.Bu defa etkiyen renk siyah ise sonuç kesin olarak siyah; beyaz ise sonuç kesin beyazdır.

Color Dodge: Photoshop’un en etkileyici efektlerinden biridir ve benim kişisel favorim olduğunu söyleyebilirim. Bu etki ile uygulanan renk,uygulayıcının renk değerlerine bağlı kalarak parlaklaştırılır.

Color Burn: ”Color Dodge”ın tamamen karşıtıdır.Yanma, kor ateşi gibi amaçlar için kullanılabilir.

Darken:Etkileşen renklerden koyu olankarı baskın kılar.

Lighten: ”Darken”ın tam karşıtıdır.

Difference: Etkileşen renklerden daha açık tonda olanı bulur ve diğer renkten bu rengin R,G ve B değerlerini çıkartır

Exclusion: ”Difference” ile çalışma mantığı aynıdır ancak daha yumuşak sonuçlar verir.Siyah rengin etkileşiminden siyah renk doğar.Beyaz rengin etkileşiminden uygulanan rengin karlıt rengi oluşur.Ara tonlarda da yine uygulanan rengin karşıt rengi sonuç olarak elde dilir.
Hue:Etki eden renk ile atki edilenin “Hue” değeri kombine edilir.”Saturation” ve “Luminosity” değerleri değişmez.

Saturation: ”Saturation” rengin şiddetidir diyebiliriz.Etki eden ile edilenin kombinasyonu sonucunda üretilen renk elde edilir.”Hue” ve “Luminosity” değerleri değişmez.

Color:Rengin farklı bir şeffaf katmanının diğer katmanlara etkimesidir.Daha anlaşılır bir anlatım yapmak gerekirse renkli güneş gözlüklerini (turuncu,mavi,yeşil) taktığınızda etrafınızı sırf o rengin tonlarında görmeniz sonucunu yaratır.

Luminosity: ”Luminosity” rengin parlaklığıdır.Etki eden renk ile etkiyen rengin “Luminosity” değerleri kombine edilir.”Hue” ve “Saturation” değerleri değişmez.”Color” efektine benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Yukarıda anlatılan katman özellikleri tanımları gereği size karmaşık, akılda kalmaz görünmüş olabilir.Bu anlatımları kesinlikle aklınızda tutmak gibi bir gereksinim duymayacaksınız.Kafanızdan geçirdiğiniz bir görüntüyü elde etmek için her katman modunu tek tek deneyin, belki de oluşturmak istediğiniz görüntülerden daha iyilerini tesadüfen üretebilirsiniz.

Öneriler

Daha doğal görüntüler elde etmek için “Color Burn” ve “Color Dodge” gibi ekstrem efektleri %100 opacity ile kullanmamaya çalışın.Uygun değerler %10 ile % 80 arasındadır.Tabi bazı durumlar hariç...

“Color Dodge” efekti ile açık renkler özellikle beyaz kullanmak hoş sonuçlar doğuracaktır.Çok koyu renkli zeminlere uygulamaktan kaçının çünkü çok koyu zeminler bu efektin etkisini öldürür.

“Color Burn” efekti ile koyu renkler özellikle siyah kullanın.Çok açık renkli zeminler bu efektin etkisini yok edeceğinden bu tür zeminlere pek uygulanmamalıdır.

“Overlay” efektini kullanırken mutlaka beyaz rengin verdiği etkiyi görmelisiniz “Opacity”nin %50 nin altında olması daha iyi sonuçlar verecektir.

ÖĞRENMEDİĞİMİZ BİR ŞEY KALMASIN

Define Pattern:Bu komutu açıklamadan önce “Pattern”in ne olduğundan bahsetmek gereğini düşünüyorum.Pattern’in kelime anlamı “desendir”.Bir yüzeyi bir desen ile kaplamak isteyebilirsiniz.Bunu tabi ki sizinde tahmin ettiğiniz gibi copy paste yöntemi ile yapamayız .10 cm karelik bir yüzeyi 1 cm karelik bir desenle kaplamamız için tam 100 kere paste işlemi yapmamız gerekecektir.Bu yöntem de asla kabul edemeyeceğimiz kadar uğraştırıcı ve zaman alıcıdır.Bu desenler Photoshop’ta ve bir çok gelişmiş programda copy ile aldığınız bir sprite değil de pattern olarak adlandırılmış özel bir objedir.Sprite’ler paste edilebilir ancak döşenemezler. (non-tileable).Pattern’lar da döşenebilir ama paste paste edilemezler.Döşeme işlemi için bu özel obje geliştirilmiştir.Belirli bir bölge seçim aracı ile seçilir ve “edit” menüsünden “define pattern”seçilir.Böylece seçilen alan desen olarak hafızaya alınır.Bu işlemden sonra istediğiniz kadar copy işlemi yapın bir sonraki “define pattern” işlemine kadar hafızadaki desen bilgisi değişmez.Peki desenleri nasıl kullanacağız?

Fill:Belirli bir seçim alanını veya katmanı belirlenen bir renkte veya önceden belirlenmiş bir desen ile boyamayı sağlar.

Contents: Doldurma işlemini yaparken neyin kullanıldığını bu bölümde belirleyebiliyoruz.Örneğin;”foreground color” paletinizdeki çizim rengi;”backround color” paletinizdeki çizim rengi;”pattern”,”define pattern” ile hafızaya aldığınız desen;”history”,”undo” yapılmayı bekleyen geçmişteki düzeltmeler;”black” siyah renk;”%50 Gray” siyah ile beyazın tam ortasında bulunan gri;”white” ise beyaz renktir.

Blending

Opacity:Etki yüzdesi...%100 en etkili;%0 en etkisizdir.Buna resmin saydamlık oranı da denebilir.Opacity değeri azaldıkça resim arkasını daha çok gösterecektir.

Mode:Bu konumuzda öğrendiğimiz katman efektlerini bu bölümde boyama işlememiz esnasında kullanma şansımız var.

Preserve Transparency:Bu seçenek seçili olduğu sürece yaptığınız işlemler katmandaki şeffaf olmayanbölgelere etki edecek, şeffaf olan bölgelere dokunmayacaktır.Bu seçenek Photoshop genelinde birçok yerde karşımıza çıkabilir,herzaman aynı işlevdedir.

FILTERS (FİLTRELER)

Bu bölümde sadece render edilmiş objelere veya şeffaflık değeri %0 dan yüksek olan yüzeylere uygulanan efekt türlerimizi tanıyacağız.Listemizin çok uzun olması nedeniyle ve Photoshop’un 5’ten önceki versiyonlarını kullanan arkadaşlarımızın olduğunu dğşğnerek 4.0 , 5.0 veya 5.5’de ortak olan filtreleri açıklayacağız.Bu küçük çaplı rehberi saklayarak takıldığınızda başvurabileceğiniz bir kaynak olarak kullanabilirsiniz.Anlatılanları ezberlemenize gerek yoktur,takıldığınızda bak.Vakit kaybetmeden başlayalım.

ARTISTIC

Colored Pencil: ”Colored Pencil” aracı bir imajı veya bir seçim alanına “stylize” işlemini uygular ve renkli köşeler elde eder.Bu köşeleri kaynak imaj ile birleştirir.Aslında filtrenin tam olarak yaptığı bir renk haritesi çıkarmak ve bu haritada baskın olan renkleri alarak “Cross Hatch” etkisini de birleştirerek ilgi çekici ancak çok özel olmayan fırça darbeleri oluşturmaktır.Genellikle father ile birlikte kullanıldığında yağlı boya çalışma etkisi verdiğini söyleyebiliriz.

Cutout:İstediğiniz renk sayısına indirmek üzere imajdaki köşeleri basitleştirip sayısını ve detayını azaltmayı sağlar.Sonuç olarak yarattığı köşeler ve çizgiler anti-alias özelliği taşıması nedeniyle hatlar yumuşaktır.Bu filtreyi en uygun şekilde kullanabilmeniz için kontrastı yüksek grafikler kullanmanızı öneririm.

Dry Brush: Klasik kuru boya etkisini vermek için yaratılmıştır.Renkler arasındaki geçişleri en aza indirir, kenarları rastgele bükülmeler ve anti-alias’li olarak oluşturur.

Film Grain:Bu filtre negatifler üzerindeki tozların fotoğrafa yansıttığı etkiyi vermek için oluşturulmuştur.Bir tür kirlenme etkisi veriri ancak diğerlerinden farkı beyaz kirler fotoğrafı aydınlatır siyahlar koyulaştırır.Genellikle yazılar üzerinde iyi etkiler verebiliyor.

Fresco:özellik olarak “dry brush”a benzemektedir ancak bu araçta koyu renkler daha çok koyulaştırılır ve kenarları daha keskinleştirilir.Sonuçta kontrastı yüksek bir görüntü elde edilir.

Neon Glow:En ilginç filtrelerden birisidir.Uyguladığınız bölgelerin renklerine göre iki veya üç renk tonu içeren sonuçlar üretir.

Paint Daubs:İmajdaki köşeleri belirler ve bütün bu köşelere matematiksel bir algoritma uygulayarak sertleştirir.

Palette Knife: Paletteki renk sayısını diğerlerinden farklı bir yöntemle azaltır ve az renkli keskin hatları olan bir imaj oluşturur.

Plastic Wrap:İmajınızdaki kenarları tesbit eder ve bu kenarları kabarıklaştırarak aydınlanma etkisi verir.Böylece imaja boyut kazandırır.

Poster Edges:İmajı posterize denilen renk sayısı azaltma işlemine tabi tutar ve kenarlara siyah detaylar ekler.

Rough Pastels:Bir doku dosyasını kullanarak imajın kenarlarını geliştirir.

Smudge Stick:Birbirine karıştırılmış pastel veya tebeşirle boyanmış bir bezin kağıt üzerindeki etkisi gibi bir sonuç yaratır.

Sponge:Çok hoş bir filtredir.Kamuflaj bayraklarından buzlu cam atkilerine kadar birçok imaj geliştirme aracıdır.

Underpainting:İmajı kumaşa kaplama havası verme aracıdır.

Watercolor:Fresco filtresine benzemektedir.İmajdaki kenarlara sulu boya etkisini verir.
Alıntıdır
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

el_chancho isimli Üye şimdilik offline konumundadır

el_chancho(29)

Hiç Biri / Kocaeli

Standart
Alt 24-07-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Derli toplu güzel bir paylaşım olmuş emegien saglık
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 24-07-2008 #3
Anlatım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
403yunus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

403yunus(28)

Grafiker / Gaziantep

Standart
Alt 18-08-2008 #4
çok süper ama okumaya eriniyorum Photoshop Dersleri: photoshop menüleri ve araçları çok teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
duygugrf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

duygugrf

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-08-2008 #5
çok teşekkür ederim bende öle bi açıklama araıyodum emeğinize sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
Ruya_Es isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ruya_Es

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 02-09-2009 #6
Emeğinize sağlık,çok faydalı olacak Photoshop Dersleri: photoshop menüleri ve araçları
Bu mesajdan alıntı yap
mrw isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mrw

Öğrenci (Diğer) / İzmir

Standart
Alt 04-09-2009 #7
cok güzel bi anlatım olmus emeginize saglık
Bu mesajdan alıntı yap
anqelgirl isimli Üye şimdilik offline konumundadır

anqelgirl

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 06-09-2009 #8
qüzelde ben okumadım çünkü okumaaya üşeniyorum:rofl::rofl:
___________________
~•~Anqel~•~
Bu mesajdan alıntı yap
Engin BÜTÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Engin BÜTÜN

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-09-2009 #9
Faydalı bilgiler için teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
sirine24 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sirine24(34)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 18-09-2009 #10
teşekkürler yasemin güzel ve çok yararlı oldu
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
araclari, araçları, dersleri, menuleri, menüleri, photoshop

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Photoshop Menüleri designed by ofa Photoshop 7 12-09-2012 11:59:29
Photoshop Dersleri:Photoshop da Maskeleme ile Kolaj Çalışması Yapalım Resimli Anlatım Ali Emre Photoshop Dersleri 52 24-04-2011 00:05:54
Photoshop Dersleri: Photoshop ta vector mask nasıl yapılır? grafipek Photoshop Dersleri 8 14-01-2009 12:25:54
Photoshop Dersleri: Fotoğrafa rötüş yapma,rötüş araçları... tUcEe. Photoshop Dersleri 2 21-10-2008 01:47:25

Kapat
Şifremi Unuttum?