Photoshop Dersleri: Plastic Jelly Styles - Yazı Efekti

Photoshop Dersleri - Photoshop Dersleri: Plastic Jelly Styles - Yazı Efekti ...

Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 29-12-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar ilk öncelikle belirteyim anlatacağım ders yabancı bir siteden alınıp türkçeye çevrilmiştir.Herhangi bir yerde yanlışımız olursa uyarmyı ihmal etmeyin.Fırsat buldukça yeni çevirmeleri sizlerle paylaşacağım.Şimdi başlayalım.

Genellikle backgraund gradientle başlanır.Fakat ben radial gradient uygulayacağım.Renklerimiz:

Foreground Colour -> #2f2520
Background colour -> #1e1916

Daha sonra yeşil bir yazı yazalım.Ben ''Jelly'' yazdım.Kullandığım font ise "Gill Sans Ultra Bold".Fontumuzun bold olması daha iyi bir görünüm verecektir.Bu fontu internet bulabilirsiniz..Yada başka bir bold font kullanabilirsiniz.

Şimdi layerımıza sağ tıklayalım ve ''Blending Options'' a girelim.İlk önce ''Drop Shadow'' sonra ''İnner Shadow'' ''Contur'' ayarlarını default ayarlar da uygulayalım.

Yüksek ışık oluşturmak için ''Bevel and Emboss'' uyguladım.Bu ayar da da default ayarları kullandım.

Daha sonra ''Gradient Overlay'' ve ''Stroke'' uyguladım.''Gradient Overlay'' da aynı rengin açık ve koyu tonlarını kullandım.

Yeni bir yazı katmanı daha oluşturalım.Buraya da ''Style'' yazalım.Bu sefer kırmızı gradient overlay uygularken kırmızının açık ve kapalı tonlarını kullanın.

Yazı katmanlarının altlarında yeni katman oluşturun.Yani sıralam şu şekil olsun.

Yazı Katmanı
Yeni Katman
Yazı Katmanı
Yeni Katman
Backgraund

Yazı katmanını seçin ve CTRL ye basılı tutarak katmana tıklayın.Böylelikle yazıları seçmiş olacaksınız.

Select > Modify > Contract yolunu izleyin ve 4 px değer verin.Siz çalışmanıza göre farklı değerler verebilirsiniz.

Şimdi Gradient Tool u seçin.Ayarlarını yukarıdaki menüden ayarlayın.İlk olarak Yarsı beyaz yarısı transparan bir degrade seçin.Radial gradient i seçin.Ve seçim üzerine aşağıdan yukarıya doğru uygulayın.

Şimdi Jelly yazısının katmanının altındaki yeni katmanda Eliptical Marquee Tool ile yazının yarısını kaplayacak şekilde daire oluşturun.Sonra seçimi silin.Ortaya plastik yazımış çıkmış olacak.Bu işlemi Style yazı katmanının altındaki yeni katmanda da uygulayın.Yani Jelly katmanında ne yaptıysak aynı işi Style katmanında da uygulayın.

Kolay Gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

FRTDESIGN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FRTDESIGN

Grafiker / İstanbul

Alt 03-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
daha kısa yolu olması lazımdı hiç biyere dokunmadan ben bu çalışmayı yapabılırım ... blending optionstan yapabılıyorum... sanırsam yha photoshopu unuttum ya corellden sonra... Photoshop Dersleri: Plastic Jelly Styles - Yazı Efekti
Bu mesajdan alıntı yap

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 03-01-2008 #3
Arkadaşım zaten çalışmanın çoğu Blending Options ta geçiyor.Konu ayrıntılı anlatldığı için böyle..
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-01-2008 #4
Çok güzel tasarlamışsın arkadaşım. Emeğine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
UnKnOwNReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

UnKnOwNReaL(30)

Grafiker / Bursa

Alt 06-01-2008 #5
daha kısa yolu olması lazımdı hiç biyere dokunmadan ben bu çalışmayı yapabılırım ... blending optionstan yapabılıyorum... sanırsam yha photoshopu unuttum ya corellden sonra... Photoshop Dersleri: Plastic Jelly Styles - Yazı Efekti
iyi hoş güzel diyonda herkezin senin gibi ÇOK BİLMİŞliği yok ki ps yi aramızda çok profesyonelleride var yeni başlamışlarda var arkadasımız o yuzden ayrıntıya gırerek anlatmıs eline saglık guzel ve etkılı bır anlatımda olmus...
Bu mesajdan alıntı yap
Red-Blooded isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Red-Blooded

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 06-01-2008 #6
iyi hoş güzel diyonda herkezin senin gibi ÇOK BİLMİŞliği yok ki ps yi aramızda çok profesyonelleride var yeni başlamışlarda...
Arkadaşlar ortamı germeye hiç gereği yok... Üstteki arkadaşımız çok bilmişlik yapmamış hemen yanlış anlaşılmasın... Sadece bildiğini ve daha kısa yoldan yapabildiğini belirtmiş...

Anlatan arkadaşımızın ellerine sağlık... Güzel Çalışma
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-05-2008 #7
süper bi çalışma sunan arkadaşta sınıf arkadaşımPhotoshop Dersleri: Plastic Jelly Styles - Yazı EfektiD ondan dolayı ayrıca beğendim mert eline sağlık kardeşim (mert temizkan)
Bu mesajdan alıntı yap

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 04-05-2008 #8
Çalışma benim tarafımdan açıldı.Benim adım ise AliEmre.Birisiyle karıştırdınız herhalde...Photoshop Dersleri: Plastic Jelly Styles - Yazı Efekti
Bu mesajdan alıntı yap
silmarillion isimli Üye şimdilik offline konumundadır

silmarillion

Grafiker / Yalova

Alt 05-05-2008 #9
Eline sağlık güzel anlatım.Ben denedim fakat beceremedim.Takıldığım yer şurası ;

Daha sonra ''Gradient Overlay'' ve ''Stroke'' uyguladım.''Gradient Overlay'' da aynı rengin açık ve koyu tonlarını kullandım.

Bende siyah renk çıkıyor yazı siyah oluyor.Stroke bölümünde olmuyor ama ordan seçebiliyorum renk.
Bu mesajdan alıntı yap
semihceylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

semihceylan

Eğitimci / Kocaeli

Alt 15-07-2008 #10
teşekkürler güzel olmuş
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
dersleri, efekt, efekti, jelly, jelly text, photoshop, plastic, plastic text, plastik yazi, styles, yaz, yaz efekti, yazi