photoshop dosyaları toplu bir şekilde export edilirmi ?

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - photoshop dosyaları toplu bir şekilde export edilirmi ? Sponsorlu Bağlantılar şimdi web sitesine foto yükleyecem daha önce çektiğim ve dekobe ettiğim resimleri ölcülendirip png. formatına cevirmem lazım. normalde corelde böle bir işlem var toplu şekilde resimleri convert ediyor ...

poetmen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poetmen

Grafiker / Mersin

Alt 17-05-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

şimdi web sitesine foto yükleyecem daha önce çektiğim ve dekobe ettiğim resimleri ölcülendirip png. formatına cevirmem lazım. normalde corelde böle bir işlem var toplu şekilde resimleri convert ediyor ama orda ölcü verilemiyor kafasına göre yapıyor. bunu photoshopta yapmam gerek tek tek zor oluyor kısa bir yolu varsa bilen söylerse sevinirim yoksa saten ben başladım tek tek yapmaya bu gün bitermi 150 resim 2 ayrı boyutta cevrilecek yani toplam 300 işlem.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

muratcdemirci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratcdemirci

Grafiker / İstanbul

Alt 17-05-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Action ile bu işlemi kolayca halledebilirsin.

Sonrasında da Automate seçeneği ile kayıt ettiğin action'u klasörün içinde bulunan tüm dosyalara uygulayabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap

poetmen

Grafiker / Mersin

Alt 17-05-2010 #3
Action ile bu işlemi kolayca halledebilirsin.

Sonrasında da Automate seçeneği ile kayıt ettiğin action'u klasörün içinde bulunan tüm dosyalara uygulayabilirsin.
ilgin için çok teşekkür ederim ama hiç bir şey anlamadım biraz daha açar mısın lütfen.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 17-05-2010 #4
aciton komutu, Record seçeneğindeyken sizin program içinde yaptığınız tüm haraketi kaydeder. sonra automate bölümünden batch seçeneği ile kaydettiğiniz haraketi bir klasör içindeki tüm dosyalara bir seferde uygulayabilirsiniz.

daha geniş bilgi için forumlarda action diye bir arama yapabilirsiniz.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap

muratcdemirci

Grafiker / İstanbul

Alt 17-05-2010 #5
Herhangi bir dosyayı açıp Window/Actions veyahut Alt+F9 komutuyla Action panelini açalım ve New Action diyerek kayıt işlemimize başlayalım.

photoshop dosyaları toplu bir şekilde  export edilirmi ?

Ben mesela Image boyutlarında değişiklik yapmak istiyorum.
Kayıt devam ederken dosyanın boyutlarında değişiklikler gerçekleştiriyorum.

Düzenlemelerim bittikten sonra dosyayı kapatıyorum ve Action panelinde kayıt işlemini durduruyorum.
Artık Actions hazır.

Şimdi sıra geldi bu kaydettiğiniz actionu belli bir klasörün içindeki dosyalara uygulamaya.

Şimdi File/Automate menüsünden Batch seçiyoruz.

Kaydettiğimiz actions'u seçiyoruz.

Choose butonu ile hedef klasörü seçiyoruz ve önce kahveni hazırlamayı unutma. Çünkü şimdi Ok tuşuna basıp kaydettiğimiz actionsu klasördeki dosyalara uygularken photoshop'u izliyoruz.

Bu şekilde dosya sayısı ne olursa olsun dilediğin işlemi dilediğin şekilde istediğin kadar dosyaya uygulayabilirsin.

Muhabbetle
Bu mesajdan alıntı yap

poetmen

Grafiker / Mersin

Alt 17-05-2010 #6
çok güzel anlatmışsın arkdaşım ama sanırım ben tam ne istediğimi söyleyemiyorum.
biraz daga acık olayım bu actinos güzel tam işlevini anlasam dahada iyi olacak belki çözeçek benim işimi şimide bak ben web sitesine resim yükleyecem bu resmi 138 x 132 pixsel olrak png formatında kaydetmem gerek yoksa sitede resim görünmüyor. şimdi bu actinos deiğin gibi yaptın actım o kayıtteti autumate bact de dedim dosyamıda sectim dediğin gibi ekran resimler yaptıgım işlerim bir kısmı otamik olrak yaptı ama hepsini yapmadı sadece çlışmada actıgım nev leri yaptı yeni yeni sayfaları resimleri otomatik olrak png yapıp aynı boyutta kaydetmedi ben bu işlerimleri yaparken o kayıttaydı işlemler bitince kayıtı durdum. yani benim yaptıgım bütün işemleri kayıt etmiyor yada belli bir kayıt mantıgı var onun haricinde kayıt etmiyor
Bu mesajdan alıntı yap

muratcdemirci

Grafiker / İstanbul

Alt 17-05-2010 #7
çok güzel anlatmışsın arkdaşım ama sanırım ben tam ne istediğimi söyleyemiyorum.
biraz daga acık olayım bu actinos güzel tam işlevini anlasam dahada iyi olacak belki çözeçek benim işimi şimide bak ben web sitesine resim yükleyecem bu resmi 138 x 132 pixsel olrak png formatında kaydetmem gerek yoksa sitede resim görünmüyor. şimdi bu actinos deiğin gibi yaptın actım o kayıtteti autumate bact de dedim dosyamıda sectim dediğin gibi ekran resimler yaptıgım işlerim bir kısmı otamik olrak yaptı ama hepsini yapmadı sadece çlışmada actıgım nev leri yaptı yeni yeni sayfaları resimleri otomatik olrak png yapıp aynı boyutta kaydetmedi ben bu işlerimleri yaparken o kayıttaydı işlemler bitince kayıtı durdum. yani benim yaptıgım bütün işemleri kayıt etmiyor yada belli bir kayıt mantıgı var onun haricinde kayıt etmiyor

Sanırım bir yerde hata yapmışsın arkadaşım.

Şimdi png yapmak istediğin resimlerden bir tanesini açıp actionu kaydetmeye başla.
Daha sonra Image/Image Size menüsünden Yatay yada dikey olarak değeri gir. Bu değiştireceğin resmin boyutu önemli. Eğer orantılı olmasını istiyorsan ya yatay yada dikey değerlerden herhangi birini girmen yeterli. Bu şekilde girdiğin veri actionu uygulayacağın diğer tüm resimlere uygulanacaktır.
Ayrıca her resmin 132 x 138 olmama ihtimalide yüksek. En boy oranlarının hepsinin bir olması gerekiyor. Aksi halde vereceğin değerler sadece bir tanesi için uygulanacaktır.
Daha sonra kayıt devam ederken File/Save as tıkla ve dosyayı png formatlı olarak kaydet ve kapat.
Ardından actionı durdur ve File/Automate/Batch ile hedef klasörü ve uygulamak istediğin actionı seç ve uygula.

(Bazı dosyaların en boy oranlarının sabit olmama ihtimaline karşı sadece en yada sadece boy değerleri girmen senin için yeterli olacaktır. Veyahut o resimleride ayrı ayrı kategorilendirirsen hepsine ayrı ayrı actionlarla işlemini tamamlayabilirsin.
Eğer hepsinin aynı boyutta olmasını istiyorsan Image Size menüsündeki Constrain Proportions onay kutusunu kaldır.)
Bu mesajdan alıntı yap

poetmen

Grafiker / Mersin

Alt 17-05-2010 #8
Muratcdemirci arkadaşım ilgin ve verdiğin bilgiler için çok teşekkürler sayende photoshopta güzel bir özellik daha ögrendim ama burada yapılması zor gibi benim photo zayıf saten bu gibi işler için proğramlar varmış en iyisi onu bulmak bu konuda yardımcı olursa sevinirim eğer ben bulursam paylaşırım burada arkadaşlar. teşekkürler saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap

muratcdemirci

Grafiker / İstanbul

Alt 17-05-2010 #9
Rica ederim.
Bu mesajdan alıntı yap