Photoshop ile Corel Arasndaki Baskı Farkı

Corel Draw - Photoshop ile Corel Arasndaki Baskı Farkı ...

safakkayhan33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

safakkayhan33

Öğrenci (Grafik) / Mersin

Alt 11-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaslar benm sizlere bir sorum olacak ben bi üniversite de ögrencilerin yıllık albümünü photoshopta yapmaya söz wermiştim herseyini resimini yazısını tasarımı photoshopta yapacm ama , matbaada calısan bi arkadas photoshopta yapılan calısmaların kalıplara uymayarak cıktıgnda bulanık olacagını kaliteli olmayacagnı söylemişti sadece corelde yapılır demişti acaba ne kdarı dogru photoshopta yapsam olmaz mı baskıda sorun yasarmıyım fikrinizi ögrenibilirmiyim ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 11-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Lütfen konu açmadan forum kullarını okuyunuz. Aksi halde konularınız kilitlenir yada silinir.

Her hangi bir konu açarken başlık konu içeriğini anlatan cümle yada kelimelerden oluşmak zorundadır.

Konu başlığınızı düzelt butonunu kullanarak değiştirebilirsiniz. Aksi halde konunuz kilitlenecektir. Eğer değiştiremiyorsanız lütfen bana özel mesaj yoluyla yeni konu başlığınızı yazın...
Bu mesajdan alıntı yap
erkin77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erkin77

Grafiker / Yalova

Alt 11-01-2009 #3
Eğer kullandığınız görsellerin çözünürlüğü yüksek ise problem olmaz. Cevabı veren arkadaşın corelden başka program kullanmayı bilmiyor sanırım. Eğer kullandığınız görsellerin çözünürlükleri yüksek ise Photoshop'ta çalışmanızı Tiff formatında kaydedip bakıya gönderirseniz baskıda hiç bi sıkıntı olmaz..
Bu mesajdan alıntı yap
kopukhasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kopukhasan

Hiç Biri / Antalya

Alt 11-01-2009 #4
merhaba arkadaslar benm sizlere bir sorum olacak ben bi üniversite de ögrencilerin yıllık albümünü photoshopta yapmaya söz wermiştim herseyini resimini yazısını tasarımı photoshopta yapacm ama , matbaada calısan bi arkadas photoshopta yapılan calısmaların kalıplara uymayarak cıktıgnda bulanık olacagını kaliteli olmayacagnı söylemişti sadece corelde yapılır demişti acaba ne kdarı dogru photoshopta yapsam olmaz mı baskıda sorun yasarmıyım fikrinizi ögrenibilirmiyim ?
o arkadaşın bahsettiği konu C-M-Y-K'nın ayrı ayrı kalıplarda basıldığında yaşanan üst üste oturmama (dolayısı ile de bulanık çıkma) sorunudur
corelde kullandığın black tek bir kalıpta çıkar baskı sonrasında yazdığın siyah yazılar net okunur diğer yandan photoshop'ta kullandığın siyah 4 kalıpta da çıkar bunu her babayiğit üst üste oturtamaz makine 4 renk baskı yapmıyor ise
karmakarışık bir iş elde edersin bence arkadaşının tavsiyesine uy kafan rahat olsun Photoshop ile Corel Arasndaki Baskı Farkı
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 11-01-2009 #5
Eğer albüm içersinde resimler bulunuyorsa... tüm görselleri ayarladıktan sonra, şablon ayarladıktan sonra Erkin77 Beyin dediği gibi TİFF yapıp Corel programda açıp yazı yazabilirsiniz....

Unutmayin, görseller 300 DPİ olmalı daha iyi sonuç alabilmek için
Bu mesajdan alıntı yap
cazgir35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cazgir35(64)

Grafiker / İzmir

Alt 11-01-2009 #6
Her iki programda da olur arkadaşım, sen işini teslim edersin gerisi, o baskı ustasının. Şimdiye kadar 4 veya 5 renk baskı üniteleri yoktu, iş öyleyse hiç mi renkli baskı yapılmadı? Sana tavsiyem fotoğraflar üzerinde oynama yapacaksan PhotoShop - CorelPaint - ACDSee veya herhandi bir Bitmap Edit programı ile yapman ve yazıların varsa Vektörel tabanlı bir program kullanarak (FreeHand - CorelDraw v.s) tüm işi burada bitirmen. Herşeyi ile Bitmap tabanlı program kullanırsan tüm vektörel tabanlı olması gerekenler (örnek olarak yazıların) 4 renkde (CMYK) olarak basılacaktır. Kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
safakkayhan33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

safakkayhan33

Öğrenci (Grafik) / Mersin

Alt 11-01-2009 #7
degerli fikirleniriz için çok tşk ederm calısmam bittikten sonra tiff olarak kayıt ediyorum eger baskı öncesi bir sıkıntı yasanırsa matbaacı düzeltebilir galiba.
Bu mesajdan alıntı yap
cazgir35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cazgir35(64)

Grafiker / İzmir

Alt 11-01-2009 #8
degerli fikirleniriz için çok tşk ederm calısmam bittikten sonra tiff olarak kayıt ediyorum eger baskı öncesi bir sıkıntı yasanırsa matbaacı düzeltebilir galiba.
Sıkıntı senden kaynaklanırsa baskı ustasının düzeltmek gibi bir şansı yok arkaşaşım. Başka bir deyiş ile (*.tiff)(*.jpg)(*.bmp) olrak kayıt altına alman işin tam anlamı ile CMYK basılacağının belirtisidir.
Bu mesajdan alıntı yap
apricot isimli Üye şimdilik offline konumundadır

apricot(46)

Grafiker / İstanbul

Alt 12-01-2009 #9
Program farketmez.
Yazılar siyah ise PS de sadece black değerini paletten K100 olarak ayarlayın.
Normalde black değeri diğer CMY değeride içerir.
Bu şekil yapın sorun olmaz.
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 12-01-2009 #10
Arkadaşlar izninizle tüm önerileri Özetleyim istedim..

1-) Corel yada Pohoto Shop farketmez ikiside Profesyonel bir programdır baskı için herhangi sorun teşkil etmez yeterki kullanan işi bilsin.

2-) Ps de en çok yapılan hata renkleri özellikle siyah rengi kod olarak (değer) girilmeyip paletten seçilmesidir buda siyahın içinde diğer renklerin karışması anlamına gelir. Yani siyah vereriken Ps de paleti açıp renk değerleri kısmına C:0 M:0 Y:0 K:100 olarak verebilirsiniz ve tiff yaparak baskıya gönderebilirsiniz.

3-) Doğru kullanım yöntemi ise (sağlıklı olan) çalışmalar PS de hazırlandıktan sonra Tiff yapıp Corel'e alınması ve montajın ebatların burdan kontrol edilipi basılmasıdır..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
arasndaki, baski, corel, farki, ile, olursaniz, photoshop, sevinirim, yardimci