Photoshop ile renk ayrımı yapımı "resimli anlatım"

Baskı Öncesi - Photoshop ile renk ayrımı yapımı "resimli anlatım" ...

Like Tree2Likes

ShotOne isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ShotOne

Grafiker / Denizli

Alt 06-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Basit ve anlaşılır olabilmesi için az renkli bir desen ile anlatmaya çalışacağım.

1.Baskıda kullanılacak olan desenimizi Photoshop ile açıyoruz.
ve renk ayrımı yapabilmemiz için gerekli olan " channels " bölümümüzü açıyoruz.

2.
Desen üzerinde ayırmak istediğimiz rengi seçmek için " magic wand tools " aracımızı seçerek üst kısımda bulunan " contiguous " seçeneğini pasif hale getiriyoruz.

3.
Daha sonra magic wand tools aracımız ile istediğimiz herhangi bir rengin üzerine tıklıyoruz. Contiguous seçeneğimizi pasif hale getirdiğimiz için seçtiğimiz renk hangisi olursa olsun desen üzerinde aynı renkteki bütün alanları seçmiş olacağız.

4. Seçmiş olduğumuz renk için " channels " bölümümüzün sağ kısmında bulunan küçük ok işaretini tıklayarak çıkan menüden " new spot channel" yeni bir spot kanal oluşturuyoruz.

5.
Karşımıza çıkan pencereden spot kanalımıza istediğimiz renk ve isim atamasını yapıyoruz.

6.
Aynı işlemleri diğer renklerimiz içinde uygulayarak desen üzerindeki bütün renkler için spot kanallar oluşturuyoruz.

7.
Bütün renkler için spot kanallarımızı oluşturduktan sonra ana renklerimiz olan cmyk(rgb) kanallarından en üstteki cmyk kanalını seçip sağ tıklayarak " delete channels " seçeneği ile ana renklerimizi siliyoruz.

8.
Ana kanal renklerimizi sildikten sonra oluşturduğumuz spot kanallarımızı kullanacağız. Ayırmış olduğumuz renklerimizin baskı esnasında daha rahat ve doğru baskı yapılabilmesi adına renklerimize kros koymak zorundayız. Bunun için ayırdığımız kanallarımızı , klavyemizden " shift " tuşuna basılı tutarak hepsini seçili hale getiriyoruz. Ardından " shift + M " tuş kombinasyonu ile " Marquee tool " aracımızı seçiyoruz. Daha sonra kross koymak istediğimiz alanları marquee tool yardımı ile seçili hale getirerek " brush " darbeleri ile içini boyuyoruz. Kanallarımızın tümü seçili olduğu için bu işlem bütün kanallarımıza uygulanmış olacaktır.

9.
Print yapacağımız filmlerimizde karışıklığa sebebiyet vermemek adına koymuş olduğumuz kroslarımızın yan bölümlerine veya desene ve baskıya etki etmeyecek şekilde istediğimiz bir alana her kanalımızı ayrı ayrı seçerek renk isimlerimizi yazıyoruz.

10.
Bütün kanallarımız için aynı işlemi uyguladıktan sonra son aşamamıza geliyoruz. " Channels " bölümüzün sağ kısmında bulunan menümüzden " split channels " seçeneğimizi seçerek ayırmış olduğumuz bütün kanalların ayrı ayrı sayfalar halinde açılmasını sağlıyoruz.

ÖNEMLİ NOT : Split channels yapmadan önce desenimiz üzerinde daha sonradan değişiklikler ve düzenlemeler yapabilmek için mutlaka PSD olarak kaydetmeyi unutmayınız.

11.
Son olarak resimde gördüğünüz üzere ayırmış olduğumuz kanallar sayfalar halinde açılacaktır. Buradan sonrasıda size kalmış artık. Açılan sayfaları istediğiniz formatta kaydedebilir ve film çıktısı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tavsiyem " TIFF " formatında ve " Grayscale " renk modunda kaydetmenizdir.

İyi çalışmalar. Kolay gelsin.

Not : Konuyu yanlış yeremi açtım bilmiyorum. Eğer yanlış yere açtıysam yetkili arkadaşlar ilgili bölüme taşırlarsa sevinirim.
missbeee ve smsg beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
workmedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

workmedya

Hiç Biri / Konya

Alt 06-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok karmaşık renk cümbüşü olan bi çalışmada bu işlem nasıl oluyor.ve ne kadar gerekli bişey bu.?
Bu mesajdan alıntı yap

ShotOne

Grafiker / Denizli

Alt 06-06-2010 #3
çok karmaşık renk cümbüşü olan bi çalışmada bu işlem nasıl oluyor.ve ne kadar gerekli bişey bu.?
Karmaşık olan bir çalışmada da aynı işlemleri takip edebilirsiniz. Gerekliliği fazlasıyla var. Örneğin bir müşteriniz size t-shirt baskısı yapmanız için bir desen gönderdi ve bu desen vectorel bir çalışma halinde değilde Jpeg yada benzeri formatlarda , o zaman ne yapıcaksınız ? Oturup saatlerce resmin üzerinden vectorel çizimmi yapıcaksınız ? Bence hiç gerek yok. Bu yöntem ile çok basit ve kolaylıkla renk ayrımı yapılarak baskı için uygun şekle getirebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
workmedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

workmedya

Hiç Biri / Konya

Alt 06-06-2010 #4
siz benim kusuruma bakmayın biraz kafam karıştı örnegin şu görsel dergide bi sayfa olacak bunu nasıl yapmam gerekir ilginize teşekkür ederim

yapmasam ne gibi sorunlarla karşılaşırım birde
Bu mesajdan alıntı yap

ShotOne

Grafiker / Denizli

Alt 06-06-2010 #5
Böyle bir deseni ancak CMYK kanallarını kullanarak film print yapılabilinir. Anlattığım yöntemle çok zor bu resmin yapılması. Çünkü çok fazla tramlı bölge var ve çok fazla detay var. Buda demek oluyorki çok sayıda kalıp ve çok fazla sayıda kol a sahip ahtapot demektir.

Anlattığım çalışmadaki spot kanalları oluşturmak yerine resmi CMYK formatına çevirerek CMYK kanalları üzerinde sadece kros uygulamasını yaparak baskı için kullanılabilinir hale getirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken noktalar ise ; kullanılacak film e göre tram değerini iyi belirtmelisiniz , kalıpta kullanılacak olan ipek te çok iyi seçilmelidir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
Tylcn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tylcn

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 08-06-2010 #6
Konu photoshop bölümünde photoshop derslerinde olacaktı aslında Photoshop ile renk ayrımı yapımı "resimli anlatım"
Konunun nerde olması şart değil, güzel anlatım ve aydınlatıcı bilgiler teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
burucu17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burucu17

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Alt 10-06-2010 #7
açıklama eksik photoshop ta sadece cmyk ayırabilirsiniz. renk ayrımı için tram oluşturan rip gerekir. rip programı ile lazer yazıcıdan film gibi baskı alabilirsiniz.phptpshopun bu özelliği hazırladığınız işi ripe gönderirken basılmasını istediğiniz renkleri seçmenize ve bu sekilde filmden tasarruf etmenize yardımcı olur. mesala sadece c ve y basabilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

ShotOne

Grafiker / Denizli

Alt 12-06-2010 #8
açıklama eksik photoshop ta sadece cmyk ayırabilirsiniz. renk ayrımı için tram oluşturan rip gerekir. rip programı ile lazer yazıcıdan film gibi baskı alabilirsiniz.phptpshopun bu özelliği hazırladığınız işi ripe gönderirken basılmasını istediğiniz renkleri seçmenize ve bu sekilde filmden tasarruf etmenize yardımcı olur. mesala sadece c ve y basabilirsiniz.
Açıklama da eksik kısım neresi ? Öneriniz rip programı kullanılması mıdır ?
Bu mesajdan alıntı yap
fatime isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fatime

Grafiker / Antalya

Alt 12-06-2010 #9
Shotone arkadaşımızada teşekkür ediyorum çok güzel anlatmış yalnız şunuda eklersek dahada anlaşılır olacak bu renk ayrımı tekniği serigrafi baskı için
Bu mesajdan alıntı yap

ShotOne

Grafiker / Denizli

Alt 12-06-2010 #10
Teşekkür ederim Fatime , yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Söylediğiniz gibi bu teknik serigrafi baskı da kullanılabilinir. Ayrıca tekstil baskıda da kullanılabilinir ve hergün bu tekniği kullanarak bir çok baskı yapıyoruz.

Ayrıca önemli bir not daha belirteyim ; Magic wand tool kullanımında desen üzerindeki seçmiş oldugunuz renkleri 1:1 olarak yakalama imkanı yoktur. Bu yüzden alan seçimi yaptıktan sonra SELECT / MODIFY / EXPAND seçeneği ile 1 px lik bir genişleme ile yeni bir spot kanal oluşturarak yapmanızda fayda var.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

« tarama yardım | - »