Photoshop Katmanlar (Layers)

Photoshop - Photoshop Katmanlar (Layers) ...

Cevapla
Photoshop Katmanlar (Layers)

Photoshop Katmanlar (Layers)

Alt 06-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR=Blue]Katmanlar (Layers)[/COLOR]

[COLOR="Red"]"Layer" leri açmak için Ana Menüden, Window > Show Layers[/COLOR] yolunu kullanıyoruz. [COLOR="Blue"](Kapatmak için ise Window > Hide Layers yolunu seçiyoruz.).[/COLOR]

Katmanlar olarak da ifade edilen Layer'ler Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. İmajımızı hazırlarken yaptımız her desenin, yazının, grafiğin birbirine karışmaması, değiştirmek istediğimizde herbirine ayrı ayrı hükmetmemizi sağlarlar. İmajımızı hazırlarken, imaja ekleyeceğimiz her yeni parça ayrı bir katman [COLOR="Blue"](Layer)[/COLOR] açılarak yapılmalıdır. [COLOR="Blue"]Yani meydana getireceğimiz imajımız bir Üstüste Gelmiş Layer - Katmanlar - Bütünüdür.[/COLOR]

Bunu şöyle de açıklayabiliriz;nasıl ki bir sinema filmi çekilirken film kamerası şerit halinde ve her hareketi ayrı ayrı karelere çeker de ancak film oynatıldığı zaman perdede hepsi tek bir sahne imiş gibi görünürse Layer ler de aynı böyle bir filmin kareleri gibi ayrı ayrı hazırlanır ama yapılan imaj tek bir resimmiş gibi görünür.

Tabiki bizim imajımızda -Katmanlarda- film kareleri gibi hareketlilik, animasyon yoktur.
Bunun nedeni Photoshop'un sadece pixel tabanlı, bitmap resim işleme programı olmasıdır.
[COLOR="Blue"]Ancak pixel tabanlı imajlara da animasyon uygulamasını Adobe-ImageReady Programını incelerken göreceğiz. (Animasyonlu Banner vb.)[/COLOR]

Layer'lerin herbirisi birbirinden bağımsızdır. Onları istediğimiz gibi yerlerini değiştirebilir, herbirine ayrı ayrı çeşitli[COLOR="Blue"] Effect'ler (Yeni adıyla "Layer Style" ) [/COLOR]uygulayabilir, saydamlaştırıp, altındaki layerin görünmesini sağlayabilir yada imajımızda görünmesini iptal edebiliriz.

[COLOR="Red"] Şimdi bu anlattıklarımızı uygulamalı olarak görelim:[/COLOR]

Açılan [COLOR="Blue"]New[/COLOR] penceresi ile yeni açılacağımız dökümanımızın hangi özelliklerde olacağını belirliyoruz.
Bu Pencereyi biraz açıklayalım, [COLOR="Blue"]Name[/COLOR] kısmını dökümanınıza (imajınıza) bir ad vermek için kullanabilirsiniz. [COLOR="Blue"]Image Size [/COLOR]Bölümünde, imajımızın genişliğinin [COLOR="Blue"](Width)[/COLOR], yüksekliğinin [COLOR="Blue"](Height) [/COLOR]pixel cinsinden ne olacağını yazacağız. Bütün resim işleme programları gibi Photoshopta da ölçü birimi pixel olduğundan bu kısmın pixels olarak kalması çok önemlidir.[COLOR="Blue"] Resolution[/COLOR] penceresi ise imajımızın pixels/inch olarak çözünürlüğünü belirliyoruz. Bu sayfalarda Photoshop ile web sayfalarımızda kullanılacak imajları düzenleyeceğimizi var sayarak ve imajımızı web de yayınlayacağımızı düşünerek monitör çözünürlükleri de [COLOR="Blue"]72 pixel olduğundan Resolution bölümünün mutlaka 72 pixels/inch olması [/COLOR]gerekiyor. [COLOR="Blue"]Yani monitör de 1 inc (2,54 cm) lik bir alanda de 72 pixel görünecektir. [/COLOR]Mode Kısmı, yine monitörler açısından ekran görüntü renkleri olan RGB Color olarak kalacaktır. Contents Bölümünü imajımızın arkaplan rengini belirleyeceğimiz bölümdür.Yani imajımız hangi renk üzerine oturacaktır? Bu bölümde White, [COLOR="Blue"]Background,Transparant olarak 3 seçenek görüyoruz.[/COLOR] [COLOR="Red"]White[/COLOR] seçilirse arka plan renginin Beyaz olur, [COLOR="Red"]BackgroundPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Araçlar Kutusunu açıklarken sözü edilen Renk Seçim aracında (Palet'te) alttaki rengi ifade eder

Photoshop Katmanlar (Layers)

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR=Blue] NEW PENCERESİNİN KULLANIMI [/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

Yan taraftaki resimde görüleceği üzere, [COLOR="Red"]Background (Alttaki Renk)[/COLOR] Kırmızı, Foreground (Üstteki Renk) Sarı dır. Resimdeki Kırmızı nın olduğu yere hangi rengi verip, [COLOR="Red"]"Contents"[/COLOR] bölümünde, Background seçeneğini işaretlersek imajımızın arka plan rengi o renk olur. İsterseniz, 'a tıklayarak Background Sarı, Foreground Kırmızı olarak renkleri yer değiştirebilir [COLOR="Red"](Klavyedeki X Tuşu)[/COLOR] yada 'a tıklayarak da default ayarlara [COLOR="Red"](Background Beyaz, Foreground Siyah)[/COLOR] geçebilirsiniz. [COLOR="Red"](Klavyedeki D Tuşu)[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"] TransparetPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Seçilirse, imajımızın arka plan rengi olmayacak, imaj penceresi zemini yandaki resimdeki gibi görünecektir.Transparent olan imajlar, yerleşecekleri web sayfalarının arka plan rengi [COLOR="Red"](<body bgcolor="#FFFFFF">)[/COLOR] ne olursa olsun o renk ile uyumlu olacaklardır.

Photoshop Katmanlar (Layers)

New Penceresindeki ilgili yerleri düzenledikten sonra OK Tuşuna basıp Nihayet Nihayet yeni imajımızı açıyoruz ve Layer lere devam ediyoruz. Şayet Layer sekmesi görünmüyorsa [COLOR="Blue"]Ana Menüden, Window > Show Layers ile Layerlerimizi aktif hale getiriyoruz.[/COLOR] İlk açılışta Layer Penceresi görüntüsü yandaki gibidir.

[COLOR="Red"]Şimdi imajımıza yeni bir Layer ekleyerek, Layer Penceremizi biraz daha iyi tanımaya çalışalım.
[/COLOR]
Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"]Ana Menüden Layer > New > Layer ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N).[/COLOR]

*Yeni Layer i, ayrıca Layer Penceresinin altında bulunan 'a tıklayarakda açabiliriz.
[COLOR="Blue"] New Layer Penceresini incelersek,[/COLOR]

[COLOR="Red"]NamePhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Yeni Layer'ımıza bir isim verebiliriz.
[COLOR="Red"]Group With Previous LayerPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Alttaki Layer ile beraber hareket ettirmek istersek burayı işaretliyoruz.
[COLOR="Red"] ColorPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Yeni Layer'ımızı diğerler layer lardan ayırabilmek için bir renk seçebiliriz.
[COLOR="Red"]ModePhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Altındaki layer ler ile çalışma tarzını buradaki listeden seçebiliriz.
[COLOR="Red"] OpacityPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Layer ımızı saydamlaştırmak, şeffaflaştırıp, altındaki layer'ın görünmesini sağlamak için % değeridir. 100% değeri Layer ımızın mat, saydamlaşmamış halidir. Bu değeri % cinsinden düşürdükçe saydamlaşarak alttaki Layer ın görüntüsünü açar. İki Layer beraber görünürler.

Photoshop Katmanlar (Layers)

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"] Alttaki 1.Layer kırmızı, Opacity değeri: %100, Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %100[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"]Alttaki 1.Layer kırmızı, Opacity değeri: %100, Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %36[/COLOR]
Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"] Layer penceremiz daha yakından tanımak için aşağıdaki resmi inceleyelim:[/COLOR]
[COLOR="Red"]1-[/COLOR]Göz (Indicates layer visibility): Layeri görmemizi sağlar, şayet mause ile gözün üzerine tıklayıp kapatırsak o layer'i imajımızda göremeyiz. Açık olan Layer'i gösterir.
[COLOR="Red"]2-[/COLOR]Fırça (Indicates painting on layer or layer mask): Hangi Layer de işlem yapılıyorsa orada belirir.Çalıştığımız Layer'i gösterir.
[COLOR="Red"]3-[/COLOR]Efekt Uygulaması (Add a layer style): Layer ımıza çeşitli efektler uygulamamızı sağlar. Tıkladıktan sonra açılan pencereden bir efect seçersek seçtiğimiz efektin işaretlendiği Layer Style penceresini açar.
[COLOR="Red"]4-[/COLOR]Maskeleme Aracı (Add a mask): Layer e mask ekler.
[COLOR="Red"]5-[/COLOR]Yeni set yaratma Aracı (Create new set): Daha sonra inceleyeceğiz.
[COLOR="Red"]6- [/COLOR]Renkleri ve Tonlarını değiştirme Aracı (Create new fill or adjustment layer): Mecut renklerimizde çok güzel değişiklikler yapmamızı sağlayan özellikleri çalıştırır. Uygulamalarda daha çok inceleyeceğiz.
[COLOR="Red"]7-[/COLOR]Yeni Layer Yaratma Aracı (Create a new layer): İmajımıza yeni bir layer ekler.
[COLOR="Red"]8-[/COLOR]Layer'i silme Aracı (Delete layer): İptal etmek istediğimiz için işaretlediğimiz layer i siler.
[COLOR="Red"]9-[/COLOR]Layer seçenekleri: Buradan yeni Layer yaratabilir, seçilen Layer in kopyasını çıkarabilir, Layer i silebilir, Layer özelliklerini görebilir, Layer Style de Blending Seçeneklerine ulaşabilir, Layer leri birbirleri ile birleştirebilirsiniz.
[COLOR="Red"]10-[/COLOR]Opacity: Yukarıda anlatınan Matlık değerini ayarlayabilirsiniz.
[COLOR="Red"]11-[/COLOR]Mode: Yukarıda anlatılmıştır.
[COLOR="Red"]12-[/COLOR]Layer'deki transparent pixel leri kilitler.
[COLOR="Red"]13-[/COLOR]Layer'in üzerinde herhangi bir boyama işlemini engeller.
[COLOR="Red"]14-[/COLOR]Layer sağ-sol, aşağı-yukarı hareketini kilitleyerek engeler.
[COLOR="Red"]15-[/COLOR]Layer'i bütün müdahalelere karşı kilitler.
[COLOR="Blue"]
Bir kaç küçük uygulama yaparak Layer penceresini biraz daha yakından tanıyalım;
[/COLOR]
Daha önceden gördüğümüz gibi, şayet kapalı ise, Ana Menüden, [COLOR="Blue"]Window > Show Layers ile Layer penceresini açalım.[/COLOR]
Yeni bir imaj başlamak için [COLOR="Blue"]Ana Menüden File > New '[/COLOR] seçiyoruz, yada[COLOR="Blue"] Ctrl+N[/COLOR] klavye kısa yolunu kullanarak dökümanımızı açıyoruz. Önceden gördüğümüz New Penceresi karşımıza geliyor. Ayarlarımızı yapalım, Name bölümüne bir isim yazabilirniz veya boş bırakabilirsiniz. Nasılsa kayıt sırasında bir isim vereceksiniz! Biz yine [COLOR="Blue"]"Photoshop-Layers"[/COLOR] yazıyoruz.
[COLOR="Red"] Width bölümüne 250 yazıyoruz, Height bölümüne de 250 yazıyoruz pixels ler olduğu gibi kalıyor.[/COLOR] Resulation 72 pixels/inch, Mode: RGB Color, Contents de ise White'ı işaretliyoruz. Bu verdiğimiz değerlere göre imajımız, 250 x 250 Pixels ölçüsünde yani Kare şeklinde, 72 pixels/inch çözünürlükte, [COLOR="Red"]RGB (Red:Kırmızı, Green:Yeşil, Blue:Mavi'dir. Monitörler için Ana Renkler modu) [/COLOR]Renk modunda ve beyaz zeminli olacaktır. OK deyip imajımızı açıyoruz. Çizimlerimizi daha düzgün yapmak için, mesafelerini ayarlamak içinimajımızın etrafına [COLOR="Red"]Ruler (Cetvel)[/COLOR]'i açmamızda fayda vardır [COLOR="Red"](View > Show Rulers). [/COLOR]
[COLOR="Blue"]Burada bir hatırlatma yapalım, eğer Photoshop'a çok yabancıysanız, bu anlattıklarımız size çok tuhaf gelebilir. Bu nedenle öncelikle Photoshop Programını edinip, makinanıza kurmanız ve bir süre sağını solunu iyice kurcalayıp, aşina olmanız gereklidir. [/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)
[COLOR="Blue"]
İmajımızı Açıyoruz. (Ruler-Cetvel Görünüyor.) [İmaj Penceresi]
[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Blue"] İmajımızı çizmeye başlayalım;[/COLOR] Öncelikle Layer Penceresinden tuşuna basarak yada Layer > New > Layer ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N). Bu yeni layerimızın üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan pencereden Layer Properties i seçip Name kısmına, "Daire" yazalım. Böylece Yeni Layer ımıza "Daire" adını vermiş olduk.

Daha sonra[COLOR="Blue"] Tool Box dan Marquee Tool dan Elliptical Marquee Tool u[/COLOR] seçerek "Daire" Layer ımızın içine istediğimiz boyutta bir daire çizelim. Düzgün bir daire çizmek için bir elimiz de mause ile daireyi çizerken diğer elimizi de klavyemizde shift tuşuna basılı tutalım (Çizim Bitene Kadar!). Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin elips olacağını, tam daire yapmak için çok uğraşacağımızı hatırlatırız. Şimdi çizdiğimiz bu daireyi boyamak için Swatches penceresinden bir renk seçelim.[COLOR="Blue"] (Window > Show Swatches) Biz burada Kırmızı'yı seçtik (RGD Red).[/COLOR] Renk Değişim Aracında (Palet'te) üstteki renk [COLOR="Blue"]"Foreground"[/COLOR] Kırmızı oldu. Tekrar Tool Box dan bu defa Paint Bucket Tool'u seçerek dairemizi seçtiğimiz kırmızıya boyamak için seçili alanın üzerine bir kere tıklıyoruz. İşte bu kadar. Artık "Daire" isimli Layer ımız da Kırmızı renkte bir Dairemiz var.

Tekrar Layer Penceremize gidip, basarak ikinci bir Layer açalım. Bu Layer ımıza da yukarıda bahsettiğimiz şekilde " Kare" adını verelim. Artık "Kare" adında ikinci bir Layer ımız oldu. [COLOR="Blue"]"Kare" Layer ımız seçili iken (Mavi Renk) ( Göz ve Fırça açık - görünür olacak), tekrar Tool Box dan Marquee Tool aracına gidip bu defa Rectangular Marquee Tool u seçerek yine Shift tuşunu basılı tutarak istediğimiz büyüklükte bir kare çizelim.[/COLOR] Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin dikdörtgen olacağını, tam kare yapmak için çok uğraşacağımızı bir kez daha hatırlatırız. Karemizi boyamak için tekrar Swatches penceresinden bir renk seçelim. Bu defa Lacivert'i seçtik(RGB Blue). Bu defa Renk Değişim Aracında (Palet'te) üstteki renk "Foreground" Lacivert oldu.Tekrar Tool Box'dan Paint Bucket Tool'u seçip, imajımızda seçili olan karemizin içine tıklıyoruz. [COLOR="Blue"]İkinci Layer'imiz olan "Kare" isimli Layer ımız da da Lacivert renkte bir Karemiz oldu.[/COLOR]

Layer'leri daha iyi tanımak ve mantığını anlamak için [COLOR="Red"]"Kare" [/COLOR]isimli Layer'imizdeki Kareyi Dairemizin üzerine sürükleyerek taşımak için Tool Box 'tan Move Tool aracını seçip , Karenin üzerine basılı tutarak Dairenin üzerine sürükleyerek taşıyoruz. Layer Penceresine dikkat ederek, gördüğünüz gibi İmajımızda, Layer sırasına göre Layer Penceresindeki alttaki [COLOR="Red"]"Daire" [/COLOR]Layer'ında olan daire altta, üstteki "Kare" Layer'ında olan kare üstte duruyor.

Arzu edersek bunların yerini değiştirmemiz de mümkündür. Yani Daireyi üste, Kareyi alta alabiliriz. [COLOR="Red"]Şöyleki; Layer penceresine gidelim, "Daire" Layer'ına tıklayalım, mause'umuz üzerinde iken basılı tutarak üstteki "Kare" Layarının üzerine sürükleyelim (Layer Order), artık Daire, Karenin üzerinde yer aldı. Layer leri yer değiştirmek için bunun tersini de, üssteki layer'i sürükleyerek alttaki layer'in altına taşımak suretiyle de yapabiliriz.[/COLOR] Yani Layer ler birbirlerinin altına ve üstüne sürüklemek suretiyle taşınabilirler, böylece içlerinde çizili olan resimlerde birbirlerinin altında ve üstünde olmak üzere yer değiştirmiş olurlar (Layer Order).


[COLOR="Red"] Yaptığımız imajımızı PSD Formatında kaydedelim ki tekrara açtığımızda Layer'lerimiz kaybolmamış -kapatılmamış- olsun.[/COLOR] Aksi halde bütün Layer ler birleşecek, imajı açtığımızda Layer Penceresinde sadece tek bir "Background" 'da Kırmızı bir daire resmi ve Lacivert bir kare resmi görünecek, Daire ve Kare isimli 2 adet Layerler görünmeyecektir

[COLOR=Blue] Anlatılanlara Göre Layer Penceremizdeki İşlemlerPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR]


Photoshop Katmanlar (Layers)


[COLOR=Blue] Swatches Penceresinden Renklerimizi Seçebiliriz.[/COLOR]


Photoshop Katmanlar (Layers)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 06-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
[COLOR=Blue] "Layer Order" Yaparken Layer Penceremizdeki İşlemlerPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR]


Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR=Blue] Palet de (Renk Seçim Aracı), Üst renkleri (Foreground)seçiyoruz.[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"] İmajımızı PSD Formatında kaydettikten sonra, Layer özelliklerini biraz daha inceleyelim. [/COLOR]
Layer Penceresinden tuşuna basarak yada [COLOR="Blue"]Layer > New > Layer [/COLOR]ile yeni bir Layer açalım.
Layer Properties'de Name kısmına, [COLOR="Blue"]"Dikdörtgen" [/COLOR]yazalım. Layer ımız seçili iken (Mavi Renk) [COLOR="Blue"]( Göz ve Fırça açık - görünür olacak)[/COLOR], tekrar Tool Box dan Marquee Tool aracına gidip Rectangular Marquee Tool'u seçerek - bu defa Shift tuşuna basılı tutmadan - istediğimiz büyüklükte bir Dikdörtgen çizelim. Eğer çizim sırasında Shift tuşunu basılı tutarsak çizimimizin Kare olacağını bir kez daha hatırlatalım. Dikdörtgenimizi boyamak için tekrar Swatches penceresinden bir renk seçelim. Bu defa Yeşil'i seçtik (RGB Green). Bu defa Renk Değişim Aracında üstteki renk "Foreground" Yeşil oldu. Tekrar Tool Box'dan Paint Bucket Tool'u seçip, imajımızda seçili olan dikdörtgenin içine tıklıyoruz.[COLOR="Blue"] Layer Penceremizde Üçüncü Layer'imiz olan "Dikdörtgen" isimli Layer ımız da da Yeşil renkte bir Dikdörtgenimiz oldu.[/COLOR]

Önceden gördüğümüz gibi imajın içinde Layerleri -Layerlerin içindeki resimleri- sürükleyerek taşımak için [COLOR="Blue"]Tool Box 'tan Move Tool aracını[/COLOR] , seçip sürükleyerek taşıyorduk. Move Tool Aracının özelliklerinden bahsedersek, bu aracı seçtiğimizde, Tool Options Bar'a dikkat edersek, "Auto Select Layer" kutucuğunu görürsünüz. Şayet bu kutucuk işaretli değilse, Move Tool Aracını imajımızın içindeki herhangi bir resmin üzerinde sağ tuş ile tıklarsak o resmin hani Layer de olduğu en üstte olmak üzere altındaki bütün Layerlerin listesini gösterir. Buradan Layer Penceresindeki istediğiz Layer'i seçebiliriz. Ancak bu kutucuk işaretli ise Move Tool Aracını hangi resim üzerine tıklarsak, Layer Penceresinde o resmin Layer'ini otomatik olarak seçer.

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR=Blue] Üçüncü "Dikdörtgen" Layer'ımızı yaptık[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR=Blue] Move Tool ile Tool Options Bar'da "Auto Select Layer"'i Seçmek.[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Blue"]Layer Penceresinde Layerlede bulunan göz şekline ise tıklarsanız, "Göz" ikonu kaybolur ve o layere ait resim imajımız da görünmez. Resmi tekrar görmek için "Gözün" kaybolduğu ikonuna tekrar tıklayıp "Göz" ikonunu aktif hale getirmemiz gereklidir. Yani istemediğimiz layerleri imajdan silip, sonradan pişman olmaktansa, "Göz" ikonu ile kapatıp, tekrar açabiliriz[/COLOR]

[COLOR=Blue] Move Tool" Aracının Kullanımını animasyonlu görün[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"] Layer Penceremizin Boyutlarını sağ alt köşesinde bulunan noktasından tutup çekerek -aşağıdaki şekildeki gibi- büyültüp, küçültebiliriz.[/COLOR]

[COLOR=Blue] İmajımızı, tekrar PSD Formatında kaydedelim ( File > Save ).[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-02-2008 #3
[COLOR=Blue]Layer'leri Kontrol Penceresi. (1)[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Blue"]İmajımızı PSD Formatında kaydettikten sonra, Layer Penceremizde üst köşede bulunan 'un özelliklerini de biraz daha inceleyelim.
[/COLOR]
Bu yan ok tuşuna basınca, yandaki resimde görüldüğü gibi Layer'leri Kontrol Penceresi açılır. Bunları yukarıdan aşağıya doğru sırası ile inceleyelim;

[COLOR="Blue"]New LayerPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Yeni bir Layer yaratmamıza yarar.
Dublicate Layer: İşaretleyerek seçtiğimiz (mavi renk olan ve önünde fırça resmi bulunan ) Layer'in bir kopyasını çıkarıp yeni bir layer olarak Layer Penceresine yerleştirir.
[COLOR="Blue"]Delete LayerPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İşaretli Layer'i siler.
[COLOR="Blue"]New Layer SetPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Yeni bir Layer Set oluşturur.
[COLOR="Blue"]Layer PropertiesPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İşaretli Layer'in Özelliklerini açar.(Layer'e yeni bir ad verebiliriz,adını ve rengini değiştirebiliriz.)
Blending Options: İleride göreceğimiz efektleri düzenlememize yarayan ve çok sık kullanacağımız "Layer Style" Penceresini açar. ("Harmanlama-Karışım Seçenekleri" penceresi de denebilir).

[COLOR=Blue] "Layer Style" Penceresi[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)
[COLOR="Blue"]Merge DownPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Layer bir altındaki Layer ile birleşip tek bir Layer yapar.
[COLOR="Blue"]Merge VisiblePhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Layer Penceresinde Göz ikonlarının yanlarındaki boş kutucuklara tıklarsak bu kutucuklarda zincir şekli yer alır. Bunu anlamı; zincir ile işaretlenmiş Layerler beraber hareket etmek zorundadırlar (Constrain).Yani birbirleri ile alakalı olmuşlardır. Buna "Link" oluşturma da denir. Hatırlarsanız, Layerler, yanlarındaki Göz ikonlarını kapattığımızda imajımızdan kayboluyorlardı. Yani "Görünmez" oluyorlardı. zincir ile işaretlenmiş herhangi bir Layerleri görünmez yaparsak (Göz İkonunu kapatarak), "Merge Visible" seçeneği ile sadece görünen Layerleri birleştirip tek bir Layer yapar, görünmeyen Layeri yalnız bırakır.
[COLOR="Blue"]Flatten ImagePhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Bütün Layerleri birleştirip kapatır. İmajımızı bu şekilde kaydedip kapatırsak, bir daha açtığımızda Layerlerimizi göremeyiz.
[COLOR="Blue"]Palette OptionsPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Layerlerin içlerindeki küçük pencerelerin (Paletlerin) büyüklük ve küçüklüklerini ayarlamamızı sağlar veya pencereleri yok edip Layer Penceresinde sadece Layer adlarını gösterir.
Eğer Layerleri zincir ile işaretleyip, tekrar 'u tıklarsak bu defa Layer Kontrol Penceresinin yeni özellikleri ortaya çıkar.

[COLOR=red] Şimdi buradaki yenilikleri inceleyelim;[/COLOR]
[COLOR="Blue"]
New Set From Linked: [/COLOR]zincir ile işaretleyip Link oluşturduğumuz Layerlere yeni bir "Set" yaratır.
[COLOR="Blue"] Lock All Linked LayerPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Link oluşturduğumuz bütün Layerleri müdahalelere karşı kilitler. Kilitli Layerlere işlem yapamayız.
[COLOR="Blue"] Merge LinkedPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Sadece zincir ile işaretleyerek Link oluşturduğumuz Layerleri birleştirip tek bir Layer yapar.

[COLOR=red] Zincir ile Layerleri Link haline getiriyoruz.[/COLOR]
Photoshop Katmanlar (Layers)

Photoshop Katmanlar (Layers)


Photoshop Katmanlar (Layers)

Layer Penceresine herhangi bir Layer'e Sağ tuş ile tıklarsak yandaki şekildeki gibi yeni özellikleri açılır. Gerçi bu özellikleri ileride Maskeleme, Type Tool yazı aracı kullanımı ve imaja filitrelerin uygulanmasında daha geniş olarak açıklayacağız. Ancak Layer penceremizi tanımak açısından burada da kısaca gözgezdirmek zorundayız. Yandaki resimde aktif olanlardan yukarıda bahsetmiştik, şimdi sadece aktif olmayan pencereleri açıklarsak;
[COLOR="Blue"]
Enable Layer Mask: [/COLOR]Layer'e uyguladığımız maskelemeyi aktif hale getirir.
[COLOR="Blue"]Rasterize LayerPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Photoshop'un Yazı Aracı olan Type Tool ile bir yazı (Text) yazdığımızda bu yazıya direkt olarak filitreleri uygulayamayız. Bunun gibi Photoshop'un Türkçe karakterleri tanımama özelliği olduğundan yazılarımızda Türkçe karakter kullanamıyoruz. Örneğin küçük harf ile " ı " yazamıyoruz. Bu nedenle önce küçük harf ile " i " yazıyoruz. Daha sonra Layeri "Rasterize Layer" ile rasterize ederek, yazımızı "Text - yazı" özelliğinden çıkarıp, " i " harfini üzerindeki "nokta (.)" işaretini Marquee Regtanguar ile işaretleyip seçerek siliyoruz. İşte artık küçük bir " ı " harfimiz oldu.
[COLOR="Blue"]
Copy Layer Style: [/COLOR]Layer üzerine evvelce uygulanmış Efektleri kopyalar. (Photoshop'un eski sürümlerindeki "Efektler" adının 6.0 sürümü ile "Layer Style" olarak değiştiğinden evvelce bahsetmiştik.)

[COLOR="Blue"]Paste Layer StylePhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Kopyalanmış Efektleri seçilen Layer'e yapıştırır.

[COLOR="Blue"]Paste Layer Style to LinkedPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] zincir ile link verilmiş olan tüm Layerlere kopyalanmış efektleri yapıştırır. Böylelikle aynı efekti her Layer'e vermek için tek tek uğraşmazsınız.

[COLOR="Blue"]Clear Layer StylePhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Layerdeki efekti siler.

[COLOR="Red"]Zincir ile işaretlenmiş Layer'lerin Kontrol Penceresi. [/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)
[COLOR="Red"]
Palette Options ile Layer'in iç pencerelerinin büyüklüklerini ayarlayabiliriz veya pencereleri "None" ile kapatabiliriz. [/COLOR]


Photoshop Katmanlar (Layers)
[COLOR="Red"]
Layer'e "Sağ Tuş" ile tıklarsak yeni özellileri açılır.[/COLOR]


Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR=red] Transparent Layer Seçimi yapabiliriz.[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

Layerler ile ilgili bir kaç konuya daha değinmek gerekiyor. Bu bölümde Layer'i seçme [COLOR="Red"]"Select Layer Transparency" [/COLOR]işlemini yani Layer'in Transparent Seçimini anlamaya çalışacağız. Hatırlarsanız evvelce Layer'in içindeki küçük pencerelerden bahsetmiştik. Örnek imajımızdaki "Kare Layer" 'ine dikkat edersek, küçük pencere içinde imajımızdaki mavi renkli kare şeklini görürüz.

Photoshop Katmanlar (Layers)

Buradaki mavi rengin etrafında karelere ayrılmış alanlar Transparent zeminleri ifade eder. Bunun anlamı şudur; layerdeki mavi renkli imaj altındaki Layerde ne renk varsa o rengin üzerinde kalır ve karelere bölünmüş alanlar alttaki imajın rengini alır. Örneğimizdeki imajımızda "Kare" adlı Layer seçili iken Fırça Aracı [COLOR="Red"][Paintbrush Tool-(B)][/COLOR] ile mavi renkli karemizin dışından üzerine doğru başka bir renktte bir çizgi çizelim. Layer'in içindeki küçük pencere.

Photoshop Katmanlar (Layers)

Şeklini alır. [COLOR="Red"]Yani çizdiğimiz şekil karenin dışından başlayarak içine girdi dolayısıyla mavi renkli kare şeklimizin dışına taştı.[/COLOR] Oysaki biz, çizdiğimiz bu şeklin sadece mavi renkli karemizin içinde kalmasını, dışarıya taşmamasını istiyoruz. Bunun kolay yolu Layer'in içindeki pencereye sağ tuş ile tıklayarak

[COLOR="Red"]Photoshop Katmanlar (Layers) [/COLOR]

[COLOR="Red"](veya Ctrl+sol tuş ile tıklayarak)[/COLOR], açılan pencereden [COLOR="Red"]"Select Layer Transparency" [/COLOR]komutunu seçmekle imajımızdaki mavi renkli karemizi seçili hale getiriyoruz. Şimdi yukarıda bahsettiğimiz, Fırça Aracı ile boyama işlemini tekrar yapalım. Bu defa görüyoruz ki sadece seçmiş olduğumuz mavi renkli karemizin içine çizim yapabildik. karenin dışına ise Fırça Aracı çalışmadığı için herhangi bir çizgi çizemedik.

[COLOR="Red"]Kısaca özetlersek, "Select Layer Transparency" komutunu ile imajımızda aynı Layer içinde ve sadece seçtiğimiz kısma müdahale edebiliyoruz. [/COLOR]

Photoshop 6.0'ın bizim için çok faydalı bir özelliğini daha inceleyelim. Ana Menüden, Layer/Arrange ile Arrange'ı açalım. Arrange, Layerlerdeki şekillerimizin imaj penceresinde ayarlamak, düzenli bir şekilde sıraya sokmak, birbirleri arasındaki yerlerini düzenlemek için kullanacağımız çok kolaylıklar sağlayan bir özelliktir.
[COLOR="Red"] Bring to FrontPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Seçtiğimiz Layer'i Layer Penceresinin en üst sırasına taşır.
[COLOR="Red"] Bring ForwardPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Seçtiğimiz Layer'i Layer Penceresinde bir üst sıraya taşır
[COLOR="Red"] Send BackwardPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Seçtiğimiz Layer'i Layer
[COLOR="Red"] Send to BackPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] Seçtiğimiz Layer'i Layer Penceresinin en alt sırasına gönderir. (Background'un üstüne.)
[COLOR="Blue"]*Hatırlatma yapalım, biliyorsunuz ki Layer Penceresinde, üstte olan Layere ait resim, imaj penceresinde de bir alttaki Layer resminin üstünde yer alır. Biraz karışık oldu alt-üst derken, ama sizler deneyerek daha kolay anlayabilirsiniz...[/COLOR]

[COLOR="Red"]
Tekrar Ana Menüden, Layer > Aling Linked ile Aling Linked'i açalım.
[/COLOR]
[COLOR="Blue"]
Aling Linked,[/COLOR] zincir ile link yaptığımız Layerlere ait imajların imaj penceresinde düzenlenmesini, hizalanmasını sağlar. Arrange'den farkı ise buradaki değişiklik Layer Penceresinde değil de sadece imaj Penceresinde olur. Yani Layerlerin sırası değişmez. Seçilen Layerden hangi Layer'e ile link veridi ise link verilen Layer'e ait resim seçilen Layerdeki resme göre imaj penceresinde hizalanır, düzenlenir. Bu özellik, "Araç Seçenekleri Çubuğu"ndan da kontrol edilebilirler.

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="red"] "Transparent Layer Seçimini" örnek imajımızın, imaj penceresinde inceleyelim.[/COLOR]


Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"]
Bunları Açıklayalım;[/COLOR]

[COLOR="Red"]Top EdgesPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin hizasına çekerek, üst kenarına hizalar.
[COLOR="Red"]Vertical CentersPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin hizasına çekerek, dikey olarak ortalar.
[COLOR="Red"]Botton EdgesPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin hizasına çekerek, alt kenarına hizalar.
[COLOR="Red"]Left EdgesPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin (kendi hizasına çekmeden), sol kenarına hizalar.
[COLOR="Red"]Horizonal CentersPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin (kendi hizasına çekmeden), yatay olarak hizalar.
[COLOR="Red"]Right EdgesPhotoshop Katmanlar (Layers)/COLOR] İmaj Penceresinde, link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin (kendi hizasına çekmeden), sağ kenarına hizalar.

[COLOR="Red"]Daha iyi anlamak için İZLEYİN[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)
[COLOR="Red"]
"Arrange" özelliği ile Layerleri alta ve üste taşıyabiliriz.
[/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)

[COLOR="Red"] Alink Linked" ile resimlerimizi hizalıyoruz. [/COLOR]

Photoshop Katmanlar (Layers)


Kolay Gelsin

[COLOR="Silver"]Alıntıdır...[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
N/A1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A1(37)

Standart
Alt 06-02-2008 #4
Photoshop'un en önemli konularından biri Layerlar hakkında iyi bir anlatım olmuş, eline sağlık. Photoshop öğrenmeye başlayanların ve öğrenmek isteyenlerin mutlaka öğrenmesi ve mantığını anlaması gereken bir konudur.
Bu mesajdan alıntı yap
Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 06-02-2008 #5
bir çok insanın işine yarıyacak bu teşekkürler roxelana...

Yaşam Hakkına Saygı

“ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur...
"Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"
DARWİN


Tanrım beni baştan yarat yoksa durur durur merak ederim...

Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 06-02-2008 #6
Rica ederim arkadaşlar, umarım birgün ben de kullanmayı öğrenirim. =)
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 07-02-2008 #7
Güzel üslûbuyla, bu bilgileri bize ulastiran Roxelana'ya sevgi ve şükranlarimizi iletiyoruz.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
photoshop, katmanlar, layers

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Photoshop Dersleri: Photoshop la texture yapmak kasta095 Photoshop Dersleri 8 18-05-2012 14:07:16
Craig's Photoshop Actions 1.2.3.4.5.7.8 for Photoshop tumer Actions 7 06-02-2010 21:34:47
Photoshop Kısayolları - Photoshop Kısayol Tuşları Murat Photoshop 2 24-12-2009 10:22:25
Layers MenÜsÜndekİ Bacgraundu Nasil Kİlİtleyİp Çİzİm Yapabİlİrİm? nihannk Freehand 4 10-10-2007 00:35:22

Kapat
Şifremi Unuttum?