Photoshop la Yazılara Yansıma Efektini Uygulayalım

Photoshop Dersleri - Photoshop la Yazılara Yansıma Efektini Uygulayalım ...

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 30-05-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshopta belgemizi açalım açtığımız belgenin arka planı (Background) ı beyaz renkte olsun. Ben 400x200 px bir belge açtım. Daha sonra herhangi bir text yazalım bu belgenin üzerine Kısayol tuşu “T” olan Photoshop la Yazılara Yansıma Efektini Uygulayalım Horizontal Type Tool a tıklayın. Ve text inzi yazın. Belgenizin görünüşü aşağıdaki resim gibi olucak.

Layer kutusundan yazdığınız resimin üstüne basılı tutarak aşağıdaki resimde gösterdiğim Create a new layer butonunun üstüne bırakın.

Bu yaptığınız işlem layer i kopyalama işlemi bunu kısayoldan yapmak istiyenler “CTRL+ALT+J” tuşuyla layer via copy özelliğini kullanarak layeri çoğaltabilirler.

Layerin kopyasını biraz aşağıya kaydıralım. Bunun için move tool u kullanabiliriz kısayol tuşu “ V” dir. Kopya olan layer i belgenin altına kaydırdığımızda free transform u seçerek Flip Vertical ı uygulayalım. Free transform un kısayol tuşu “CTRL+T” dir. “CTRL+T” ye bastıktan sonra sağ tuş tıklyarak Flip Vertical seçeneğine tıkladığımızda layer tersine dönücektir. Aşağıdaki resimde örneğini gösterdim.

Daha sonra bu tersine çevirdiğimiz layerin opacitysini azaltalım bu işlemi yine layer kutusundan yapmamız mümkün aşağıdaki resimdede gösterdiğim gibi %100 olan değeri azaltalım.

Opacitsini azalttıktan sonra bu text olan layeri “Rasterize yapmamız gerekiyor”. Photoshop un üst kısmındaki Layer > Rasterize > Type a tıklayarak text i Layer haline getirebilirsiniz.

Text yi layer e dönüştürdüğümüzde görüceksiniz zaten layer kutusundaki şekili değişerek aşağıdaki gösterdiğim şekili alacaktır.
Not : Ben anlıyabilmeniz için kopyaladığım layerın isimini kopyalanan layer diye değiştirdim.

En son işlem olarakta Bu layerin sonundan biraz silmek kalıyor. Bunu işlemi Eraser Tool aracı ile yapıyoruz. Kısayol tuşu “E” olan eraser tool u seçtikten sonra sağ tuş tıklayarak fırçamızın büyüklüğünü ve keskinliğini ayarlıyalım ve kopyalanan layer isimli layerimizin sonlarından yavaşça silmeye başlıyalım….
Ve resminiz aşağıdaki gibi olduysa anlatıklarımı doğru yapmışsınızdır.

Ben Bu resimede birkaç işlem daha yaptım yazının altına ufak bir gölge attım ve biraz daha gerçekci oldu.

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

belqin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belqin

Grafiker / İstanbul

Alt 30-05-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Emeğine sağlık bilmeyen arkadaşların kolaylıkla anlayabileceği güzel anlatmışsın.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 30-05-2007 #3
Çok utandım şimdi ben..
Bunu 5768576 saatte yapıyordum da :rolleyes:
Aslında ne kadar kolaymış.
Ama öğreten yok ki, kendi çabamla da uzun sürüyor işte Photoshop la Yazılara Yansıma Efektini Uygulayalım

Neyse artık biliyorum nasıl yapabileceğimi, teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
ozan-tr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozan-tr(27)

Matbaacı / Burdur

Alt 01-06-2007 #4
Teşekkürler ders için...
Bu mesajdan alıntı yap
asu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asu

Ressam / Kocaeli

Alt 01-06-2007 #5
ben biraz farklı yollardan gidiyorum. layer style dan gradient araçlarını kullandım ve son olarak yazının altını silmek için yazının altından yukarıya doğru opacity si düşürülmüş degrade renk kullandım.
Bu mesajdan alıntı yap
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 01-06-2007 #6
Evet asu hanım oda güzel bir teknik ama yeni başlıyanların hemen anlıyabileceği şekilde değil.. Hım bu arada sizin örneğinizdeki alttaki yazıyı daha yukarı çıkartırsanız daha hoş gözükeceğini düşünüyorum...

Saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap
naklov isimli Üye şimdilik offline konumundadır

naklov

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-06-2007 #7
ellerine sağlık güzel anlatım gerçekten...güzel bi konuya deyinmişdin..
Bu mesajdan alıntı yap
KTUKEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KTUKEK(28)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 10-07-2007 #8
Gökhan hocanın anlattığı teknik tamamen basit ve daha kolay. başarılar ve teşekkürler hocam. elinize sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
unılee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

unılee

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 19-07-2007 #9
tesekkürler... benım gibi acemilere bilgileri verdiğiniz için.. mac'a alısmak kolay deilmiş...
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-07-2007 #10
Aklımda bulundurmam gereken çalışmalardan birisi...
Teşekkürler Gökhan...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
efektini, new layer, photoshop, photoshop yansima, uygulayalim, uygulayalım, yansima, yansma efektini, yansıma, yazilara, yazılara