Photoshop Layer Harmanlama Kipleri

Photoshop - Photoshop Layer Harmanlama Kipleri ...

Cevapla
Photoshop Layer Harmanlama Kipleri
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(34)

Grafiker / Tekirdağ

Standart

Photoshop Layer Harmanlama Kipleri

Alt 08-06-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop layers menüsünde bulunan ve bir açılır menünün içinde bulunan Adobe Photoshop Layer Harmanlama kipleri nedir ne işe yarar...

Photoshop Layer Harmanlama Kipleri

Normal:Sıradan asetat katmanıdır. Şeffaflığı "Opacity" adlı bölümden değiştirilebilir.%0 değeri tam geçirgen (şeffaf)dır.%100 değeri de geçirgen olmayan katman özelliğini verir. Ara değerlerde gezinerek o anki çalışmanıza en uygun geçirgenlik seviyesini belirkeyebilirsiniz.

Dissolve:Türkçe karşılığı "dağılma","erime" dir. Uyguladığınız katmandaki feather görünümündeki bölümleri kendi özel dağılma algoritmasına göre düzenler. Bu efekt daha çok pürüzlü, dağınık, kirli çizgi veya yüzeylerin yapımında kullanılır.

Multiply:İki katmanı birbirine kombine eder. Sanki iki şeffaf kağıdı ardı ardına koyup onların içerisinden bakıyormuşuz gibi... Ancak sonuçta elde edilen görüntü siyah renklerin hakim olduğu koyu bir görüntüdür. Eğer bu etkinin kullanıldığı katmanda siyah renk varsa aynen değişime uğramadan siyah olarak sonuca yansır. Beyaz renk varsa beyaz rengin üzerine geldiği renk değişmeden aynen bırakılır. Matematiksel algoritması etkileşen iki rengin R,G,B değerleri çarpılır ve sonuç 255'e bölünür. Böylece oluşan rakamlar sırasıyla sonuç renginin R,G,B'sini oluşturur.

Screen:İki image'in birbirine kombine edilmesiyle bu defa açık renklerin hakim olduğu bir görüntü elde edilir. Daha teknik açıklayacak olursak iki fotoğraf negatifi üst üste konulup fotoğrafın foto kağıdına basılması ile oluşan görüntü elde edilir. Beyaz renk etkiyen renk de olsa etki edilen de olsa sonuç beyazdır. Siyah ise birlikte kombineye girdiği rengi değiştirmez.Bu araç kısaca katmanların zıt renklerine (invert) multiple işlemini uygular. Bu nedenle Multpily'nin düşmanıdır diyebiliriz

Overlay:Bu efekt tamamiyle "Multiply" ile "Screen" efektlerinin orta noktasını bulmak için üretilmiştir.

Soft Light:Bu efekt hafif şiddetteki bir spot ışığın verdiği etkiyi vermek için üretilmiştir.Kimi renk değerlerini "Multiply" eder. Kimilerini ise "Screen"... Etki eden renk koyu ise "Multiply" ;açık ise "Screen" uygular. Sonuçta oluşan image'ın kontrastının (zıtlık) yüksek olacağını söyleyebiliriz. Çünkü açık renkler daha açılır, koyu renkler ise daha koyulaşır.

Hard Light:"Soft Light"ın daha şiddetli olan bir çeşididir. Bu defa etkiyen renk siyah ise sonuç kesin olarak siyah; beyaz ise sonuç kesin beyazdır.

Color Dodge:Photoshop'un en etkileyici efektlerinden biridir. Bu etki ile uygulanan renk, uygulayıcının renk değerlerine bağlı kalarak parlaklaştırılır.

Color Burn:"Color Dodge"ın tamamen karşıtıdır.Yanma, kor ateşi gibi amaçlar için kullanılabilir.

Darken:
Etkileşen renklerden koyu olanları baskın kılar.

Lighten:"Darken"ın tam karşıtıdır.

Difference: Etkileşen renklerden daha açık tonda olanı bulur ve diğer renkten bu rengin R,G ve B değerlerini çıkartır.

Exclusion:"Difference" ile çalışma mantığı aynıdır ancak daha yumuşak sonuçlar verir. Siyah rengin etkileşiminden siyah renk doğar. Beyaz rengin etkileşiminden uygulanan rengin karşıt rengi oluşur. Ara tonlarda da yine uygulanan rengin karşıt rengi sonuç olarak elde dilir.

Hue:Etki eden renk ile etki edilenin "Hue" değeri kombine edilir. "Saturation" ve "Luminosity" değerleri değişmez.

Saturation:"Saturation" rengin şiddetidir diyebiliriz. Etki eden ile edilenin kombinasyonu sonucunda üretilen renk elde edilir. "Hue" ve "Luminosity" değerleri değişmez.

Color:Rengin farklı bir şeffaf katmanının diğer katmanlara etkimesidir. Daha anlaşılır bir anlatım yapmak gerekirse renkli güneş gözlüklerini (turuncu,mavi,yeşil) taktığınızda etrafınızı sırf o rengin tonlarında görmeniz sonucunu yaratır.

Luminosity:"Luminosity" rengin parlaklığıdır. Etki eden renk ile etkiyen rengin "Luminosity" değerleri kombine edilir. "Hue" ve "Saturation" değerleri değişmez. "Color" efektine benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 08-06-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çok teşekkür ederim bilmeyen arkadaşların çok ilgisini çekecektir. Yararlı bilgiler bunlar okumadan geçmeyin arkadaşlar..
Bu mesajdan alıntı yap
belqin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

belqin

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 08-06-2007 #3
Esasında ne işe yaradıklarını bilsek de bazen düzgün cümleler bulamıyoruz tanımını yapmak için. Ben de okudum bu yüzden. Çok yararlı bir paylaşım olmuş.

Çok teşekkürler bahtinur.
Bu mesajdan alıntı yap
asu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asu

Ressam / Kocaeli

Standart
Alt 08-06-2007 #4
fotoşopla oynamayı çok seviyordum. yarım yamalak bildiklerim tamamlanıyor. eskiden deneyip, yanılarak yaptıklarımı artık bilerek yapıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Hatice ÇAVDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hatice ÇAVDAR

Kargacık Burgacık

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 08-06-2007 #5
teşekkürler bu bilgiler için ...
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 10-06-2007 #6
bilgiler için çok teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 25-03-2008 #7
Güzel bir paylaşım güncel olması için mesaj attım.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 25-03-2008 #8
bilgiler icin tesekur ederiz
Bu mesajdan alıntı yap
bahtenis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bahtenis

Öğrenci (Diğer) / Gaziantep

Standart
Alt 24-10-2009 #9
çok teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
screen, saturation, photoshop layer harmanlama, overlay, multiply, luminosity, lighten, kipler, hue, hard light, exclusion, dissolve, darken, color dodge, color burn, soft light

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Layer Size kurbagaprens Photoshop 6 16-05-2008 14:01:55
Layer medula Photoshop 2 14-12-2007 13:04:49
freehand layer panali meierlink Freehand 8 06-11-2007 15:16:42
Layer Mantığı Ali Emre Photoshop 7 17-10-2007 09:59:25
layer comp?? sportman Photoshop 2 15-10-2007 09:06:59

Kapat
Şifremi Unuttum?