Photoshop ta boru şekli yapmak

Photoshop - Photoshop ta boru şekli yapmak ...

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 22-05-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İlk önce Photoshop ta “Elliptical Marquee“ yi seçiyoruz, kısayol tuşu klavyemizin “m” tuşudur.

Eliptical Marquee tool ile bir yuvarlak çizelim aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi. Daha sonra klavyemizin “ctrl + shift + n “ tuşlarını kullanarak yeni bir layer oluşturalım.. Yok ben kısayol kullanmıyacağım diyenler içinde aşağıda yeni bir layer oluşturmasının nereden olduğunu resimde gösterdim..

İçini boyuyalım çizdiğimiz çemberin.

“Ctrl+Alt+J” tuşlarına basarak bu oluşturduğumuz çemberden bir tane kopyalayalım. İki tane çemberimiz oldu üstte kalanı “Ctrl+ t” ile biraz ufaltalım. Layer penceresinden üstteki layere ctrl tuşuna basılı tutarak bir kez tıklayalım seçili alan oldukdan sonra üstteki layeri silelim(layeri siliniz). Layeri sildikden sonra aşağıdaki resim gibi gözükmesi gerekiyor yani çemberin içi seçili olarak kalsın.

Ve bu seçili alanı klavyenin delete tuşuna basarak silelim. Sonuç aşağıdaki gibi ise dediklerimi doğru yapıyorsunuz .

Layer penceresinden bu layerin üstüne iki kere tıklayarak layer blending options u açın. Ve ardından Gradient Overlay a tıklayarak . Scale ayarını biraz çoğaltalım beyaz değeri biraz azalıcaktır aşağıda resimde scale ayarını nasıl ayarladığımı gösterdim.

Ardından Inner Shadow a tıklayarak Distance ayarını kısıp “Size” ayarını çoğaltıyoruz. Aşağıdaki resimdeki örnekte gösterildiği gibi.

Drop Shadow a tıklayarak hiçbir ayarını değiştirmeden ok a basıyoruz.

Dediklerimi doğru bir şekilde yaptıysanız aşağıda gösterdiğim şekili almıştır çemberimiz.

Bundan sonraki işlemlerimiz çok basit. “ Ctrl + Shift + Alt “ a basarak Mouse mızın sol tuşuna da basarak çemberi çok az aşağıya doğru çekiyoruz. Bu yaptığımız işlem sonucunda çember yine çoğalıcak aşağıya doğru dikkatli bir şekilde aralarında boşluk bırakmadan çoğaltarak ilerleyin ve sonuç olarak aşağıdaki gibi resime benzettiyseniz işlemlerimiz tamamdır.Sanal bir boruya benziyen cismimiz hazırdır…

Anlaşılmayan veya anlatımımda yanlış gördüğünüz bir yer var ise lütfen bu konudan belirtiniz.. Kolay gelsin saygılarımla…
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

photoshop_er isimli Üye şimdilik offline konumundadır

photoshop_er

Hiç Biri / Konya

Alt 30-08-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
adminim gene 2007 lik konu hiç cvp yok :S teşekkürler alla işim yarıayacak Photoshop ta boru şekli yapmak
Bu mesajdan alıntı yap
IStrongArmyI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

IStrongArmyI

Webmaster / İstanbul

Alt 06-09-2010 #3
Ders için teşekkürler yararlı bir ders olmuş...
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
photoshop, boru, ekli, yapmak