Photoshop ta ekstra renk

Photoshop Dersleri - Photoshop ta ekstra renk ...

Like Tree1Likes

Photoshop ta ekstra renk
ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(49)

Hiç Biri

Photoshop ta ekstra renk

Alt 29-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop'ta işlerimizi baskıya genel olarak CMYK göndeririz.
Ancak kurumsal olan firmaların özel renkleri varsa ya da tasarım yapan üyelerimiz extra 5.inci ya da fazlası renklerde düşünebilirler. Bu durumda Photoshop dökümanımızı yeniden 5.inci renge uyarlamamız gerekir.

Örnek olarak önceden hazırlanmış bir dökümana extra renk ilavesi çalışmasını anlatacağım.

Hazırlanmış bir frma katalog kapağına diyelim müşterimiz alt zemin kırmızıyı Pantone 185 olacak şekilde extra renk istedi.

Dökümanımızın kesinlikle layerlı olması gerekmekte. Flatten İmage yapılmış bir dökümana extre rengi dahil etmek çok zor olacaktır.

Photoshop ta ekstra renk

Photoshop ta ekstra renk

Dökümanımızı Select All yapıp komple seçili hale getiriyoruz ve Channel paletinden New Spot Channel?ı seçiyoruz.

Photoshop ta ekstra renk

Açılan pencereden Color penceresine tıklayıp Pantone 185 C'yi seçip onaylıyoruz ve böylece yeni bir 5.inci kanalı eklemiş oluyoruz.

Photoshop ta ekstra renk

Ctrl+Layer penceresine tıklayıp ilk layerimizi seçiyoruz daha sonrakinleri ise Ctrl+Shift+Layer penceresi tıklamasıyla bütün layerları tek tek seçili hale getiriyoruz.

Photoshop ta ekstra renk

Channel paletinde extra 5.inci kanalımızı seçerek, Edit menüsünden Clear butonunu tıklıyoruz ve extra kanalındaki seçtiğimiz bölümleri siliyoruz.

Photoshop ta ekstra renk

Photoshop ta ekstra renk

İlk halinde bulunan kırmızı zeminimizi layerlarımızdan siliyoruz.

Photoshop ta ekstra renk

Extra rengimiz ve CMYK basılacak diğer layerlarımızla birlikteki görüntümüz artık bu halde.

Photoshop ta ekstra renk

Photoshop ta ekstra renk

Son olarak kayıt işlemini yapacağız.
Kayıt formatını mutlaka Photoshop DCS 2.0 kullanmalıyız.

Photoshop ta ekstra renk

Onayladıktan sonra açılan ikinci pencerede ise Binary'yi seçerek kayıt işlemini de bitirmiş oluyoruz.

Photoshop ta ekstra renk

Dökümanımız 5.inci extra renk ilavesiyle artık hazır.

Saygılarımla
airforce44 bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(35)

Grafiker / İstanbul

Alt 29-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ellerin dert görmesin ufuk abim. Çok güzel bir ders anlatımı olmuş kendimi sırada oturan liseli genc (En son sırada duvar dibi Photoshop ta ekstra renk ) gibi hissettim. Paylaşımın için teşekkürler. =)
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(40)

Grafiker

Alt 03-11-2008 #3
çok önemli ve güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
asli37 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asli37

Grafiker / İstanbul

Alt 22-01-2009 #4
peki bu dosyayı fh ye attığımız zaman piksel piksel görünüyor. bunun çözümü nedir ? deliricem saatlerdir uğraşıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(49)

Hiç Biri

Alt 22-01-2009 #5
Freehand'e link olarak çağırın, elbette photoshop'ta göründüğü gibi net gözükmeyecek. Pixel pixel görünmesi problem değildir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
ozgurx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgurx

Grafiker / İstanbul

Alt 10-03-2009 #6
Teşekkürler fakat elimde layersız şekilde yani flatten yapılmış bir logo var 2 renk yapmam gerekiyor kırmızı ve siyah ve geçişlide bunu nasıl ayırıp spot renk yaparım. Lütfen yardım
Bu mesajdan alıntı yap
m-dursun isimli Üye şimdilik offline konumundadır

m-dursun

Grafiker / İstanbul

Alt 13-03-2009 #7
Peki Photoshopta bi yazı yazdık ve ona bi pantone renk vermek istiyoruz ama aynı zaman da bu yazının zemini oymaması gerek bunu freehand yada corel olmadan sadece photoshopta nasıl yapabiliriz
Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-03-2009 #8
yazının altını oymazsanız pantone verdiğinizde o renk (yaldız hariç) alttaki zemini kapatmaz ama... yanlış mı anladım ben sizin sorunuzu acaba...
Bu mesajdan alıntı yap
m-dursun isimli Üye şimdilik offline konumundadır

m-dursun

Grafiker / İstanbul

Alt 13-03-2009 #9
diyelim o yazı yaldız basılacak bu yazıyı freehandde yazarak ovirpirintle oymamasını sağlayabiliriz ama photosopta yapmak gerekirse pantone bi yazıyı oydurmamanın bir yolu yokmudur. sadece merak ettim
photoshop burada çaresizmi kalıyor acaba
Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-03-2009 #10
diyelim o yazı yaldız basılacak bu yazıyı freehandde yazarak ovirpirintle oymamasını sağlayabiliriz ama photosopta yapmak gerekirse pantone bi yazıyı oydurmamanın bir yolu yokmudur. sadece merak ettim
photoshop burada çaresizmi kalıyor acaba
biliyorsunuz ki spot renk olan yer zeminde oyuluyor... siz oymazsanız zaten zeminin üzerine biner... her durumda vektörel bir programdan film çıkış alınacağı için rip ayarlarından zaten oymaması isteniyorsa bunun ayarı yapılarak film çıkış alınır...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Tags
ekstra, extra, photoshop, photoshopta, renk