Photoshop ve İllustrator Pay Bırakma

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Photoshop ve İllustrator Pay Bırakma ...

umitkaragoz1988 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

umitkaragoz1988

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 26-02-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar photoshopda ve illustratorde sayfayı açmadan önce pay nasıl bırakabilirim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ademildec isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ademildec

Grafiker / İstanbul

Alt 26-02-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Pay Bırakmak Derken daha Açık Sorarsan Yardımcı Olurum
Bu mesajdan alıntı yap

umitkaragoz1988

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 27-02-2011 #3
2-3 mm pay bırakılırya sayfanın kenarına
matbaada kesimde herhangi bir kayma hatası sonucunda sorun oluşmaması için dış pay bırakılır. bilmem anlatabildimmi
Bu mesajdan alıntı yap
ademildec isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ademildec

Grafiker / İstanbul

Alt 27-02-2011 #4
Çalışmanın Ebatlarından 3 mm Küçük Bir Kare Aç Bu sana Yeterli Olacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
ayşegüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ayşegüll

Eğitimci / İstanbul

Alt 27-02-2011 #5
anlatmak istediğin payın adı bleed ps de sayfayı ilk açarken kullanacağın ölçüden +3 mm yada 5mm fazla açarsan dökümanı kesim paylarını vermiş olursun ama sayfanı açtıktan sonra cetvellerini o kesim paylarını dışarıda bırakacak şekilde koy ki herhangi bir unutkanlık yada dalgınlık sonucunda kesilecek alanda çalışman kalmasın.. illustratorde de aynı mantığı kullanabilirsin cs5 i kullanıyosan bu versiyonunda sayfayı açarken gelen ekranda more optionsun altında bleed kısmını görürsün üste istediğin net ölçüyü girdikten alttaki bleed e de kesim payını girersin ....
Bu mesajdan alıntı yap

umitkaragoz1988

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 27-02-2011 #6
cetvele otomatik nasıl sayfanın kenarlarına ölçü verebilirim. yani sayfanın kenarına 2 mm içerisine bir klavuz çizgi çekmek istiyorum. bunu elle ayarlamak yerine bir yere 2mm yazarak bu çizgileri ayarlayabilirmiyiz
Bu mesajdan alıntı yap

ayşegüll

Eğitimci / İstanbul

Alt 28-02-2011 #7
evet ayarlayabilirsin, ps de sayfanı kesim paylı açtıktan sonra view menüsünde altta new guide var gir oraya vertical dik, horizontal yatay çizgi çeker position yazan yere cetvelinin kaç mm sonraya yerleşmesini istiyorsan oraya yaz enter de. Bir çizgi çektikten sonra mantığını anlarsın zaten...
Bu mesajdan alıntı yap

umitkaragoz1988

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 28-02-2011 #8
teşekkürler arkadaşım ya. bişey daha sorucam. benden diyelimki 50X70 cm boyutlarında bir afiş istiyorlar ama sayfa boyutunu 50,5 x 70,5 gibi açmalıyız ölemi. kesime verirken 5 mm pay bıraktımızıda sölemeliyiz matbaaya. ona göre çalışmayı 5mm içten kessin doğrumudur bu sölediklerim.
Bu mesajdan alıntı yap

umitkaragoz1988

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 28-02-2011 #9
arkadaşlar kusura bakmayın yeni yeni öğrendiğimden dolayı boyna soru soruyorum benim sorularım bitmez zaten öğrenene kadar.
Bu mesajdan alıntı yap

ayşegüll

Eğitimci / İstanbul

Alt 01-03-2011 #10
rica ederim arkadaşım, sorucaksın tabi burası bunun için değil mi zaten sen sor bizde bildiğimiz kadar cevaplarız Photoshop ve İllustrator Pay Bırakma söylediklerin tam doğru değil neden? şöyle ki bitmiş çalışma boyutların 50x70 olucaksa paylı hali de 50,5x70,5 olursa matbayada 5mm pay verdim dersen onlar sağ, sol,üst ve alt olarak 5mm den kestiklerinde geriye 49,5x69,5 kalır. yani çalışman olması gerekenden 5mm küçük olur. 5mm paylı olsun istiyosan sayfanı açarken 51x71 olarak açmalısın o zaman matbaya da 5mm paylı çalıştım dersin. umarım anlatabilmişimdirPhotoshop ve İllustrator Pay Bırakma
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları