Photoshop ve karkikatür

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Photoshop ve karkikatür ...

Photoshop ve karkikatür
gandalf111 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gandalf111

Karikatürist / İzmir

Photoshop ve karkikatür

Alt 06-02-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Herkese merhaba arkadaşlar. Öncelikle belirtmeliyim ki umarım forumda bu konuyla ilgilenenler vardır çünkü genel olarak photoshop kullananlar bu alanla pek ilgili değil. Ben karikatürle yoğun olarak ilgilenen bir kişiyim fakat 1 senedir bazı sebeplerden ötürü çalışma yapamıyorum. Bir Grafik Tablet almayı ve manga studio + photoshop programlarını kullanarak karikatür çizmeyi düşünüyorum. Ayrıca artık çalışmalarımı karikatür dergilerine göndermeyi de düşünüyorum. Fakat bu iki programı da yeni yükledim ve kullanımlarıyla ilgili bilgi sahibi değilim. Bu programları kullanarak daha önce karikatürle uğraşmış olanlar varsa bana bu konuda bilgi verebilirler mi? Örneğin çalışmalara nasıl başlamalıyım, programları kullanırken nelere dikkat etmeliyim, ve grafik tabletle birlikte bu programlara alışmam ne kadar bir süre gerektirir?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 07-02-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Manga Studio programını bilmiyorum ama hem MS hem de PS için biraz zaman ayırıp araç paletini ve araç menüsünü biraz incelemeniz neyin nerede olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeniz lazım. Sonra yapmaya çalıştığınız işlemde takıldığınız yeri sorarsanız daha açıklayıcı ve daha çok işinize yarayan sonuçlara ulaşabilirsiniz.
Diyelimki size şöyle bir yardımda bulundum resmi dekupe edin filter menüsünden ... burada önce dekupe nedir bilmeniz lazım hangi araçlarla seçim yapmak lazım, neresinden hangi araçla seçim yapmanız lazım bilmeniz lazım yoksa on dakikaklık bir işlem için saatlerce uğraşıp bir sonuca varamayabilirsiniz. Sitemizde yeteri kadar ders mevcut ama yeterli gelmezse küçük bir aramayla her türlü konuda resimli ve videolu derslere ulaşmanız mümkün bu dersleri izledikten sonra konuşmak bence en mantıklısı ...
Bu mesajdan alıntı yap

gandalf111

Karikatürist / İzmir

Alt 07-02-2012 #3
Cevap için teşekkürler, fakat son olarak şunu sormak istiyorum: Karikatür çizmek için grafik tablet + Photoshop vb. programları kullanmak doğru bir yöntem midir, çünkü 200 küsür TL lik bir harcama yapacağım bu iş için ve gerçekten emin olmak istiyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
anselmus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

anselmus

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-02-2012 #4
Photoshop programı işiniz için en uygun program. Bir arkadaşım var kağıda çiziyor tarayıp photoshopta renklendiriyor. Siz tablet kullanacaksanız işiniz daha kolay. Ama photoshopu biraz bilmeniz gerekiyor. Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 08-02-2012 #5
"Karikatür çizmek için grafik tablet + Photoshop vb. programları kullanmak doğru bir yöntem midir"
Benim bildiğim en doğru yöntem budur çünkü grafik tabletlerin üzerine kendi kalemiyle direk olarak çizim yapabilirsiniz tarama-aktarma gibi bir sıkıntınız olmaz ...
Bu mesajdan alıntı yap

gandalf111

Karikatürist / İzmir

Alt 08-02-2012 #6
Tüm cevaplarınız için çok teşekkürler arkadaşlar sağolun ilgilendiğiniz için. Son bir soru olarak şunu sormak isterim ki Erdil Yaşaroğlu'nun grafik tabletle nasıl karikatür çizilebildiğiyle ilgili bir videosunu izledim ve bana bu videoda en zor gelen kısım çizim ve renklendirmenin ardından yaptığı gölgelendirme kısmı oldu. Video şu: . Eğer buradaki gölgelendirmenin nasıl yapıldığıyla ilgili bilginiz varsa ve bunu benle paylaşabilirseniz bu benim için çok büyük katkı sağlayacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
BlueX isimli Üye şimdilik offline konumundadır

BlueX

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 08-02-2012 #7
tablet kullandığı için lasso tool ile gölgelendirelecek yeri seçip içini alt rengin koyu tonu ile dolduruyor. Ama tablet yoksa bu seçim işlemi için pen tool u kullanmanız gerekmektedir.Diğer gölgelendirme biçimi ise siyah renk ile gölgelendirme yapılması daha sonra Belend mode dan multiply, overlay, soft light, color burn yada diğerlerinden en uygunu seçilir. ışık vuran kısımlarıda aynı şekilde yapılır ama ilk olarak beyaz renk seçilmelidir. Karikatürde en iyi iki yol bu gölgelendirme için. digital art ta ise farklı yöntemlerde mevcut

Düzeltme: Bu youtube videosunda renklendirmeye örnek güzel bir çalışma var. Çalışma "So Your A Cartoonist" serisinden. Seri hoş ve güzel. takip etmenizi tavsiye ederim.

BlueX Design

Bu mesajdan alıntı yap

gandalf111

Karikatürist / İzmir

Alt 09-02-2012 #8
Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
karikatür, karikatürist