Photoshop'da yapılmış bir işin matbaada, pixeller bozuk halde basılacağı doğru mudur?

Baskı Öncesi - Photoshop'da yapılmış bir işin matbaada, pixeller bozuk halde basılacağı doğru mudur? ...

Photoshop'da yapılmış bir işin matbaada, pixeller bozuk halde basılacağı doğru mudur?
Atlanturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Atlanturk

Eğitimci / Konya

Alt 13-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Benim merak ettiğim, baskıya göndereceğim bir iş hakkında.
birisi kafamı bulandırdı biraz da.
Photoshop'da yapılan bir iş matbaaya gönderilince özellikle renk geçişlerindeki pixellerde sorunlar yaşandığı doğru mudur?

eğer öyle ise; bunu çözebilmem için neler yapmalıyım?

bunu öğrenmem gerekiyor, en azından başka şekilde yapayım işi, eğer PS bana sorun çıkartacaksa.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

oBİwAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

oBİwAN(46)

Grafiker / Yalova

Alt 13-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
arakadaşım bu anlattığın şey tamamen yaptığın işin kaç dpi ve kaç piksel çalıştığınla ilgili eğer düşük dpi ile çalışmışsan iş haliyle bozuk olacaktır ve pikseller kocaman kocam çıkacaktır... sana tavsiyem 300 dpi çalışmandır... kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap

Atlanturk

Eğitimci / Konya

Alt 13-01-2009 #3
arakadaşım bu anlattığın şey tamamen yaptığın işin kaç dpi ve kaç piksel çalıştığınla ilgili eğer düşük dpi ile çalışmışsan iş haliyle bozuk olacaktır ve pikseller kocaman kocam çıkacaktır... sana tavsiyem 300 dpi çalışmandır... kolay gelsin
haklısın belirtmemişim.
300 dpi çalışıyorum, daha doğru olması için, 600 dpi'a çıkartsam peki daha mı kaliteli bir baskı olur?
Bu mesajdan alıntı yap
émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-01-2009 #4
aşırı büyük işlerde zaten PS kendisi DPI ayarlıyor. Ama 300 DPI A4, A3, 50x70 tarzı işler için uygundur daha üstünde yapman sadece işi kasar.
Bu mesajdan alıntı yap
oBİwAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

oBİwAN(46)

Grafiker / Yalova

Alt 13-01-2009 #5
yok farketmez sadece boşuna dosyanın mb si şişer... sen dediğim gibi 300 çalış o arkadaşınada benden slm söyle 17 senedir ben böyle çalışıyorum hiç sorun çıkmadı Photoshop'da yapılmış bir işin matbaada, pixeller bozuk halde basılacağı doğru mudur?
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Bunuda dikkate al bence

Alt 13-01-2009 #6
İşi yaptıktan sonra TIFF formatına çevir tek layer olarak.
Bu mesajdan alıntı yap
mizoo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mizoo

Grafiker / İstanbul

Alt 13-01-2009 #7
herhangi bir sorun cıkmayacaktır,emin ol bende dergide calısıyorum tasarımlarım hep photoshopta,eğer 300 dpi çalısıyorsan hiç bir sorun olmaz, o arkadasına bendende slm sölePhotoshop'da yapılmış bir işin matbaada, pixeller bozuk halde basılacağı doğru mudur?
Bu mesajdan alıntı yap

Atlanturk

Eğitimci / Konya

Alt 13-01-2009 #8
photohopta kitap kapağı oluşturuyorum. çok büyük boyutlar çalışmıyorum.
çalıştıgım boyutlar: 12-19,5 cm 5'er mm traş payı bıraktım. CMYK, 8 bit, 300 resolution çalışıyorum. işi tiff olarak göndereceğimi de biliyorum. sırt kalınlığını matbaadan aldıktan sonra vereceğim. çünkü 2. hamur basılacak.aydingere ters baskılarla birlikte cdde işi göndereceğim. yapacağım işlemler bundan ibaret.
burada atladığım, yanlış yaptığım bir şey var mı? var ise lütfen uyarın, çünkü benim için çok önemli. 8 bit yerine 16 bit mi yapmalıyım?
bir de matbaanın bana söyleyeceği sırt kalınlığını direk olarak verecek miyim? yoksa ekleme yapmam gerekli sizce sırt bölümüne iki yandan?
Bu mesajdan alıntı yap

Atlanturk

Eğitimci / Konya

Alt 13-01-2009 #9
özür dilerim teşekkür bile etmemişim Photoshop'da yapılmış bir işin matbaada, pixeller bozuk halde basılacağı doğru mudur?
sanırım bu aralar çok yoğunum ondan dalgınım.
değerli yardımlarınızı esirgemediğiniz için minnettarım arkadaşlar.
ben ilk defa baskıya iş göndereceğim ondan dolayı biraz tedirginim de,
değilse aşağı yukarı idare eder tasarımlar yapabiliyorum.
sizler kadar iyi olmasa da.
Bu mesajdan alıntı yap
salvation isimli Üye şimdilik offline konumundadır

salvation

Grafiker / İstanbul

Alt 13-01-2009 #10
Matbaanın verdiği sırt kalınlığını ver başka bişey eklemene gerek yok 4 taraftan traşınıda verdiğin zaman sorun olmaz.
Ama bişeyi belirtmeden geçemeyeceğim her ne kadar dpi 300-500 ayarlasanızda ps yaptığınız çalışmaların üstündeki 9pt ve16pt ye kadar olan yazılarda azda olsa pixellik yapar size tavsiyem tasarımınızı tamamladıkdan sonra yazılarınızı freehand corel vs benzeri programlarda yazın daha net çıkacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
basilacagi, bir, bozuk, dogru, halde, isin, matbaada, mudur, photoshopda, pixeller, yapilmis