Photoshop'ta çalışmış olduğumuz bir motifi belli bir derecede çevirdiğimiz de

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Photoshop'ta çalışmış olduğumuz bir motifi belli bir derecede çevirdiğimiz de Sponsorlu Bağlantılar Merhabalar; Photoshop'ta çalışmış olduğumuz bir motifi belli bir derecede çevirdiğimiz de kırılma oluşuyor. Kırılma olayını da örneklemek gerekirse; Çalıştığım motif; Çalıştığım motifin yakın planı; Şimdi 15 derece çevirelim ...

darkangel77tr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

darkangel77tr

Hiç Biri / Bursa

Alt 17-02-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar;

Photoshop'ta çalışmış olduğumuz bir motifi belli bir derecede çevirdiğimiz de kırılma oluşuyor. Kırılma olayını da örneklemek gerekirse;

Çalıştığım motif;

Çalıştığım motifin yakın planı;

Şimdi 15 derece çevirelim motifimizi;

15 derece çevirdiğimiz motifin yakın planı;

Görüldüğü gibi kırılma oluşuyor. Ve malesef buna bir çözüm bulamadım.:sweating: Freehand ve de İllustraturda'da çevirip Photoshop'a attım ama sonuç aynı...

Bu çevirme işini kırılma olmadan nasıl çözebilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 18-02-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba ; kırılmasın olması doğal çünkü % 1420 büyütmüşsünüz görüntüyü %100 aştığında görüntüde kırılmalar oluşur CTRL+ALT+ 0 (sıfır) batığınızda görüntüyü tamamını %100 gürürsünüz
Bu mesajdan alıntı yap

darkangel77tr

Hiç Biri / Bursa

Alt 18-02-2010 #3
Merhaba ; kırılmasın olması doğal çünkü % 1420 büyütmüşsünüz görüntüyü %100 aştığında görüntüde kırılmalar oluşur CTRL+ALT+ 0 (sıfır) batığınızda görüntüyü tamamını %100 gürürsünüz
Hocam büyütmeyle alakalı değil, 2nci ve 4ncü resimlere dikkatli bakarsan her ikisininde aynı oranda büytüldüğünü göreceksin. 4ncü resim 15 derece döndürüldüğü için bu kırılma oluşuyor...

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 18-02-2010 #4
Bitmap resim olduğuna göre her türlü bozulma olması normal. Sanılanın aksine, bitmap resim küçültülürken bile bozulur.

Vektörel çalışmalısınız. Ki bu çalışmayı vektöre çevirmek hiç zor değil. Hatta aslı, çıkış noktası zaten vektörel.

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Tylcn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tylcn

Öğrenci (Diğer) / Adana

Alt 18-02-2010 #5
Bitmap resim olduğuna göre her türlü bozulma olması normal. Sanılanın aksine, bitmap resim küçültülürken bile bozulur.

Vektörel çalışmalısınız. Ki bu çalışmayı vektöre çevirmek hiç zor değil. Hatta aslı, çıkış noktası zaten vektörel.

Kolay gelsin.
arkadaşıma katılıyorum, photoshop'un piksel tabanlı bir program olduğunu işaret ediyor, neden siz corel,freehand, illustrator gibi programlarda çalışmayı düşünmüyorsunuz... Photoshop'ta çalışmış olduğumuz bir motifi belli bir derecede çevirdiğimiz de
Bu mesajdan alıntı yap
umitulgen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

umitulgen(39)

Grafiker / Düzce

Alt 18-02-2010 #6

Ben illüstrator'de ki bir çizimi .eps olarak photoshop'ta sizin gibi açtım ve birinci resimde bulunan normal, ikinci resimde bulunanda 15 derece dönmüş hali her ikiside aynı yani. Burda bi tek sorun kalıyor siz resmi çizimden photoshop'a nasıl aktarıyorsunuz. İyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap

darkangel77tr

Hiç Biri / Bursa

Alt 20-02-2010 #7
İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Ancak yanlış anlaşıldım herhalde. Ben baskı desenlerinde negatif çalışıyorum. Kreasyon hazırlamıyorum... Onun için kırılma olmaması önemli.

Yukarıda gördüğünüz baskı deseninden bir çiçeğinin kontürüdür. Çalışması bittiğinde;

bu tarz finesli, efektli, geçişli, renkleri ayrılmış bir desen olacak...

Sıkıntı şu; çalıştığım çiçek motifinin aynısı desenin bir başka yerine de yine var ama belli bir açıyla çevrilmiş olsun. Çalıştığım bu konturlu (2 piksel) motifi çevirğimde kırılma oluşuyor. Bazen lap motiflerde kurtarabiliyorum ancak çoğu zaman sorun oluyor. Çalıştığım motifi tekrar çalışmak zorunda kalıyorum kırılma oldğu için.

Bu vakit ve emek kaybından kurtulabilir miyim diye açtım konuyu...

Saygılarımla....
Bu mesajdan alıntı yap

darkangel77tr

Hiç Biri / Bursa

Alt 21-02-2010 #8
Sorunu daha iyi ifade edebilmek için örnek bir psd dosyası (1,6 MB) hazırladım. Linki;

Hotfile.com: One click file hosting

Vakti olup, ilgilenebilen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

NOT: PSD dosyanıda Layer'da değil, Channel'da çalıştım. İlgilenebilecek arkadaşların dikkatine...
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-02-2010 #9
Negatifinizi vektorel bir programda çizdikten, çevirmesini vs. sini hallettikten sonra en son efekt, renk aşamasında Photoshop'a atma imkanınız yok mu?
Bu mesajdan alıntı yap

darkangel77tr

Hiç Biri / Bursa

Alt 22-02-2010 #10
Negatifinizi vektorel bir programda çizdikten, çevirmesini vs. sini hallettikten sonra en son efekt, renk aşamasında Photoshop'a atma imkanınız yok mu?
Photoshop'ya çizmeye alışık olduğumdan diğer programlarda çok yavaş kalıyorum. Rahat çizemiyorum. Tabiki bilgi eksikliğimde var. O yüzden photoshop içinde bir çözüm arıyorum...

Saygılarımla...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları