Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme

Photoshop Dersleri - Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme ...

efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop'ta maskeleme mantığının temeli iki renge: siyaha ve beyaza dayanır. Maske penceresi üzerinde siyaha boyanan yerler şeffaf; beyaza boyanan yerler ise opak bir görünüme sahip olur. Bir görselde ya da çizilen bir şekilde geçişli maske uygulaması yapılmak istendiğinde izlenmesi gereken en mantıklı yol budur. Elimden geldiğince basite indirgemeye çalıştım bu konuyu çünkü maske müthiş ve aslında kolay olmasına rağmen karmaşık gelebilir. Eğer fazla yalınlaşmışsa anlayamadığınız yer olursa lütfen sorun. Bu arada bu konuyla ilgili başka bir anlatım vardı ancak bulamadım; az önce sorulan bir soruya istinaden bu dersi hazırladım Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

zermez isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zermez

Öğrenci (Grafik) / Gaziantep

Alt 13-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-04-2009 #3
Kolay anlaşılır olsun diye, "fazla mı kısa anlattım?" endişesi taşıyorum... Takıldığınız yer olursa lütfen sorun... Ben teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap

zermez

Alt 14-04-2009 #4
sanırım yapamadım Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme şu add vektor mask olayı tam olmadı 3. adimda shift + dediğiniz yere tıklıyorum olmuyor.acaba hazirladiginiz psd yi paylaşabilirmisiz
Bu mesajdan alıntı yap

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2009 #5
O zaman şöyle bir vurgulama yapayım: maske penceresi seçili iken (mavi kare); ctrl tuşu ile basacaksınız yeşil kareli pencereye... shift nereden çıkmış?!! ctrl olacakPhotoshop'ta gradient kullanarak maskeleme ben düzeltmeyi yapayım bu arada psd rapide yükleniyor buraya aktaracağım...

Dersin düzeltilmiş hali:

Bu mesajdan alıntı yap
Dilara GENÇYILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dilara GENÇYILMAZ(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2009 #6
Bir itirafta bulunim mi programı bilmeme ragmen hatta şunu yap desen yapabilicek olmama ragmen neden bahsettiğini anlamadım Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme renkten şeffaflığa dogru giden gradientle yapılmaz mı bu? opaklıgıylada biraz oynanınca? maskın farkını anlamadım :S
Bu mesajdan alıntı yap

zermez

Alt 14-04-2009 #7
tşkürler.. oldu sonunda . çok tşk
Bu mesajdan alıntı yap

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2009 #8
Bir itirafta bulunim mi programı bilmeme ragmen hatta şunu yap desen yapabilicek olmama ragmen neden bahsettiğini anlamadım Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme renkten şeffaflığa dogru giden gradientle yapılmaz mı bu? opaklıgıylada biraz oynanınca? maskın farkını anlamadım :S
Elbette yaparsınız... Photoshop bu yönüyle harikadır işlemleriniz için onlarca seçenek sunabilir. Ancak mask Photoshop'ta mutlaka bilinmesi gereken özelliklerden. Bu şekilde cam, veya benzeri şeffaf görüntülerde extra kalite elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda ise opacity düşürmek kurtarmaz... Teşekkür ederim...

zermez sağolun. Kusura da bakmayın. Ama aslında hata iyidir; aklınızdan hiç çıkmaz artık Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme
Bu mesajdan alıntı yap
Dilara GENÇYILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dilara GENÇYILMAZ(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2009 #9
Elbette yaparsınız... Photoshop bu yönüyle harikadır işlemleriniz için onlarca seçenek sunabilir. Ancak mask Photoshop'ta mutlaka bilinmesi gereken özelliklerden. Bu şekilde cam, veya benzeri şeffaf görüntülerde extra kalite elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda ise opacity düşürmek kurtarmaz... Teşekkür ederim...
Peki Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme teşekkürler Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme
Bu mesajdan alıntı yap

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-04-2009 #10
Peki Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme teşekkürler Photoshop'ta gradient kullanarak maskeleme
Ben teşekkür ederim... Tavsiyem bir cam obje fotoğrafı bulun. Bir de başka opak bir obje. Cam layera üstte olacak şeklide add layer mask uygulaması yapın. ve brush ile sadece siyah, beyaz ve gri tonlardaki renkleri kullanarak maskeye ait pencerede boyama alıştırmaları yapın.

RapidShare: Easy Filehosting
buradaki dersin psd'sidir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları