PHP Nedir ? PHP Tarihçesi ve Özellikleri

Php, Asp, Perl, Html - PHP Nedir ? PHP Tarihçesi ve Özellikleri ...

Cevapla
PHP Nedir ? PHP Tarihçesi ve Özellikleri

PHP Nedir ? PHP Tarihçesi ve Özellikleri

Alt 18-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

PHP Tarihçesi

PHP, ilk olarak 1990’lı yılların ortalarında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Lerdorf’un amacı kişisel bilgilerini internet üzerinden yayınlamaktı. O tarihteki teknolojide, günümüzdeki gibi gelişmiş web tasarım yazılımlarının bulunmamasından dolayı , kişisel web sayfası yapmak çok daha zordu. Buradan yola çıkarak, kişisel web sayfası yapmak için bir yazılım hazırladı ve adına Personal Home Page (PHP) adını verdi. PHP, Perl dili üzerine kurulu bir dil olarak geliştirilmeye başlanmıştır. PHP’ nin çok tutulması üzerine web tasarımcılarının çok ihtiyacı olan, yani form yoluyla ziyaretçiden gelen bilgileri işlemeyi sağlayan eklemeler yapılarak adına PHP/FI (Form Interpreter) adını aldı. Kimileri tarafından programın bu versiyonu PHP2 olarak adlandırıldı. 1995 yılının ortalarında PHP Lerdorf’un kurmuş olduğu bir grup tarafından daha da geliştirildi. Bu sefer Perl dilindeki fonksiyonlardan tamamen arındırılmış ve Object Oriented (Nesneye Dayalı) bir dil haline getirildi.

Günümüzde PHP4 versiyonu ardından çok daha güçlü ve çok daha çok özellikli halde PHP5 versiyonu geliştirilmiş durumdadır. PHP dili Linux gibi Açık Kaynak Kodlu bir dildir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır ve geliştirilmektedir. Linux, Unix, Windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilen versiyonları mevcuttur.

PHP Nedir?
Platformdan bağımsız (Windows,Linux, Etc.) çalışabilen sunucu taraflı, Html gömülü betik dilidir. Perl, C/C++ tipinde script dilidir. Bu dillere aşina olanlar ve herhangi bir programlama dilini bilenler PHP yi fazla vakit kaybetmeden öğrenebilirler.
Oracle, Adabas D, Sybase, FilePro, mSQL, Velocis, mySQL, Informix, Solid,dBase, ODBD Unix dbm ve PostgreSQL veritabanlarıyla güvenli iletişim kurabilir ve IMAP, SNMP, NNTP , POP3 , HTTP servislerine bağlantı kurabilmektedir.
Platform olarak "Linux & Apache & mySQL" kullanılması en yaygın ve önerilendir. Siz kendi sisteminizde de sorunsuz kullanabilirsiniz.

Diğer Betik Dillerinden Farkı
--------------------------------------------------------------------------------

Php'nin diğer betik dillerinden farkı mevcuttur. Bunlar;

PHP'nin JavaScript gibi istemci tarafına hitap eden betik dillerinden en önemli tarafı sunucu tarafından yorumlanmasıdır.

PHP'de istemcinin istediği betiğin söz dizimi JavaScript'deki gibi HTML kodunun içerisinde görünmez.

PHP'nin Perl gibi betik dillerinden en önemli farkı HTML içine gömülebilmesidir.§aDeCe ßiR Tşk YeterLi Bence:angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

y-Lcin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

y-Lcin

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 11-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
GerCekten Ögrenmek istedigim ßi diL acıkcası PHP Nedir ? PHP Tarihçesi ve Özellikleri arastırma yapıOrum Kısa Surede caLısmalarıma basLıycam insaLLah PHP Nedir ? PHP Tarihçesi ve Özellikleri eger Ögrenmemde yardımcı olaßilcek ßi site ßiliyorsan LüfTen ßenimLe payLa$ırmısın PHP Nedir ? PHP Tarihçesi ve Özellikleri
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
nedir, ozellikleri, php, tarihcesi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Cam 'ın Tarihçesi Mehmet Utku DİLER Vitray 4 06-01-2010 16:47:00
Hat Sanatı'nın Tarihçesi Mehmet Utku DİLER Hat Sanatı 6 17-09-2009 01:47:34
Vitray'ın Tarihçesi Mehmet Utku DİLER Vitray 6 03-05-2009 22:31:41
afişin tarihçesi memed Temel Tasarım İlkeleri 8 06-10-2008 05:23:10
PHP Tarihçesi ozan-tr Php, Asp, Perl, Html 0 14-06-2007 17:57:00

Kapat
Şifremi Unuttum?