php

Php, Asp, Perl, Html - php ...

Cevapla
php
tuliras5 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuliras5

Grafiker / Balıkesir

Standart

php

Alt 21-12-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaslar simdi bu soyledıgım sacma gelebılır bu php nedır nasıl kullanılır php kullanarak sıte yapımını anlatan bır egıtım setı varmıdır anlayamıyorum bakıyorum bakıyorum yok :S bı yardım edın ılerlemem ııcın php sart :s
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Standart
Alt 21-12-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
PHP Tarihçesi

PHP, ilk olarak 1990’lı yılların ortalarında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Lerdorf’un amacı kişisel bilgilerini internet üzerinden yayınlamaktı. O tarihteki teknolojide, günümüzdeki gibi gelişmiş web tasarım yazılımlarının bulunmamasından dolayı , kişisel web sayfası yapmak çok daha zordu. Buradan yola çıkarak, kişisel web sayfası yapmak için bir yazılım hazırladı ve adına Personal Home Page (PHP) adını verdi. PHP, Perl dili üzerine kurulu bir dil olarak geliştirilmeye başlanmıştır. PHP’ nin çok tutulması üzerine web tasarımcılarının çok ihtiyacı olan, yani form yoluyla ziyaretçiden gelen bilgileri işlemeyi sağlayan eklemeler yapılarak adına PHP/FI (Form Interpreter) adını aldı. Kimileri tarafından programın bu versiyonu PHP2 olarak adlandırıldı. 1995 yılının ortalarında PHP Lerdorf’un kurmuş olduğu bir grup tarafından daha da geliştirildi. Bu sefer Perl dilindeki fonksiyonlardan tamamen arındırılmış ve Object Oriented (Nesneye Dayalı) bir dil haline getirildi.

Günümüzde PHP4 versiyonu ardından çok daha güçlü ve çok daha çok özellikli halde PHP5 versiyonu geliştirilmiş durumdadır. PHP dili Linux gibi Açık Kaynak Kodlu bir dildir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır ve geliştirilmektedir. Linux, Unix, Windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilen versiyonları mevcuttur.

PHP Nedir?
Platformdan bağımsız (Windows,Linux, Etc.) çalışabilen sunucu taraflı, Html gömülü betik dilidir. Perl, C/C++ tipinde script dilidir. Bu dillere aşina olanlar ve herhangi bir programlama dilini bilenler PHP yi fazla vakit kaybetmeden öğrenebilirler.
Oracle, Adabas D, Sybase, FilePro, mSQL, Velocis, mySQL, Informix, Solid,dBase, ODBD Unix dbm ve PostgreSQL veritabanlarıyla güvenli iletişim kurabilir ve IMAP, SNMP, NNTP , POP3 , HTTP servislerine bağlantı kurabilmektedir.
Platform olarak "Linux & Apache & mySQL" kullanılması en yaygın ve önerilendir. Siz kendi sisteminizde de sorunsuz kullanabilirsiniz.

Diğer Betik Dillerinden Farkı
--------------------------------------------------------------------------------

Php'nin diğer betik dillerinden farkı mevcuttur. Bunlar;

PHP'nin JavaScript gibi istemci tarafına hitap eden betik dillerinden en önemli tarafı sunucu tarafından yorumlanmasıdır.

PHP'de istemcinin istediği betiğin söz dizimi JavaScript'deki gibi HTML kodunun içerisinde görünmez.

PHP'nin Perl gibi betik dillerinden en önemli farkı HTML içine gömülebilmesidir.

Bu mesajdan alıntı yap
atibin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atibin(47)

Webmaster / İstanbul

Standart
Alt 23-12-2010 #3
Php bir hobidir.
Zevk aldıkça keyif alınır.
Keyif alındıkça tecrübe artar.
Ve sonuçta hayalleri gerçeğe dönüştürür.

Hatta kısaca asp ve türevlerinde kod yazanların yaptığı hamallığı görüp esprili bir dille şakalar yapnaız ve gülmeniz için tek ilaçdır.

Kolay mıdır? evet...
Herkes kullanabilir mi?
Sağdan soldan script editlemeden gönül veren herkes kullanabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
tuliras5 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuliras5

Grafiker / Balıkesir

Standart
Alt 23-12-2010 #4
peki bunu kolay bir sekilde ögrenme nasıl olabılır acıkcası bana bunu yanı nasıl bı sıte yapılır kullanımı nasıl olur falan öyle birsey oldugundan da emin değilim :S
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?