Pixel Art

Grafik Sözlük - Pixel Art ...

Cevapla
Pixel Art
Yeliz GÖKÇEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yeliz GÖKÇEN

Grafiker / İzmir

Standart

Pixel Art

Alt 25-07-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Pixel Art

Pixel Art

Farklı renkteki piksellerin yan yana gelmesiyle oluşan bir resim türü. Renkler arasında rastlantısal geçiş yok. Hangi büyüklükte yapmak istiyorsanız, o büyüklükte başlamak ve bitirmek zorundasınız. Açı değiştirme, döndürme gibi eylemler de yaptığınız işin bozulmasına neden oluyor...

Bunu şöyle örnekleyebilirim.. Küçük bir alana herhangi bir renkle bir şeyler çizin. (ne olduğu önemli değil..) Sonra tümünü seçip büyütün.. Ne görüyorsunuz? Resim yine piksellereden oluşuyor kuşkusuz ama daha açık renkte pikseller oluştu değil mi? İşte piksel art'ta böyle görüntüler yok..
Çok emek ve sabır istemesine rağmen, keyifli bir uğraş. Ama arada boşluklar bırakarak yapmakta fayda var...

Şimdi gelelim işin püf noktalarına..Pixel Art Resimlere bakıp, tüm pikselleri tek tek tıklayacağınızı düşünmeyin, öyle olsaydı sanırım kimse bu işe kalkışmazdı Pixel Art
Fırça (brush) ve zemin (fill) hazırlamak şart. Başlangıçta zor gelse de, daha sonra size büyük kolaylık sağlayacaktır. Dikkat etmiş olmalısınız, bir çok obje de birbirinin tekrarı...
Size düşen, sağlam bir desen çizmek, başkalarının yapmadığı bir konu bulmak.. Gerisi yoğun ama yeterli hazırlığı yaptıysanız, o kadar zor olmayan bir işçilik...

Pixel Art | Noktalardan Resim Çizenler
Tek tek nokta koyarak resim çizdiniz mi hiç? Bilgisayarda özellikle Paint programı ile kutu kutu resim çizen sanatçılar var. Bu çılgın işin uzmanları yaptıkları işe Pixel Art diyorlar.

Pixel Art

Pixel bir ekrandaki en küçük görüntüleme birimidir. Şu an izlediğiniz ekranın binlerce ışık / renk noktasından oluştuğunu söylemeliyiz ilk olarak. Görüntüleme birimine göre daha canlı olabilen bu noktacıkların, birim yüzeyde fazla olmaları cam gibi görüntünün ilk kriteridir.
Peki bir resmi pixellerden oluşturmak da nedir? Kimin aklına gelmiştir ve nasıl bir sabırdır bu iş?


PIXEL ART TARİHİ

Wikipedia bize ilk pixel art sanatçılarının Adele Goldberg ve Robert Flegal olduklarını söylüyor. Zerox firmasının Palo Alto araştırma merkezinde 1982 yılında çalıştıkları açıklanıyor. Ancak bundan 10 yıl önce 1972′de Richard Shoup’un SuperPaint sistemini yine Xerox PARC’ta geliştiği de kayıtlara geçmiş.

Pixel sanatı tüm yardımcı fırçaların, filtelerin anti-aliasing (kırılmaları düzelten sistem) kullanılmadığı resme yaklaştığınızda tek tek noktacıkların görüldüğü inanılmaz bir sanattır. Sanatçılar genelde çizim programlarında “kalem” aracı ile 1pxlik kalınlığı seçer ve çember, kare, eğri gibi tüm şekilleri bu kalemle çizer. Ancak kişiye temel parçaları çizdikten sonra kopyalayıp tekrarlama hakkı verilir. Yani bir duvar varsa ve kişi birkaç tuğla çizmişse bu tuğlaları tek tek çizmek yerine çizdiklerini ileriye doğru çoğalatabilir.

Pixel Art


PİXEL ART Teknikleri

Şimdi insan düşünüyor. Böylesine detaylı bir işin yapılmasında nasıl taktikler hazırlanmıştır?

İzometrik / Isometrik Pixelart

Bir 3 boyutlu tasarım programı kullanmadan sahneye üst çapraz köşeden baktığımız bir perspektifle hazırlanan sahneler daha hoş ve gerçekçi görünür. Bu açı, özellikle strateji oyunlarından alışık olduğumuz bir açıdır. Tam tepeden görüntüleme estetik değildir, bir haritaya bakmak gibi görünür. İzometrik açı, ufka göre 30 derecelik bir açıdır. (Tam olarak aslında 26,565°’dir.)

Pixel ArtPixel ArtPixel Art

İzometrik olmayan çalışmalar, en çok ikon dediğimiz web sitelerinde kullanılan sembollerde kullanılır. Burada nesneler; karşıdan, yandan, önden, arkadan kısacası açısız görüntülenir. Diğer adı “Planometric” görünümdür.

PIXEL ART Çalışmalar Hangi Resim Formatında Saklanır?
Kayıpsız sıkıştırma formatlarının anlamı ekranda gördüğünüz görüntüdeki her noktanın dosyaya aynen aktarılmasıdır. Görüntü aslına sadık kalır. Ancak hiçbir sıkıştırma içermediğinden bu format harddiskte daha fazla yer kaplar. Özellikle Windows Paint’ten alışık olduğumuz BMP bu formatın en yaygın temsilcisidir. Ancak farklı bilgisayar sistemlerinde çok yaygın kullanılmaz.

Sıkıştırmalı formatları ise JPEG, JPG gibi uzantılarda görürüz. Sanatçılar yaygın kullanımı nedeniyle GIF ve PNG formatlarını seçmişlerdir.


Pixel Art Nerelerde Kullanılır?

1) Oyunlarda, en çok video ve bilgisayar oyunlarında görürüz bu tekniği -gerçi 3D oyunların ezici kullanımı ile azalmış olsalar da - mobil telefonlar, taşınabilir cihazlar gibi ekran çözünürlüğü ve hafızası, işlemci gücü düşük cihazlar için halen uygundur.

2) Reklamcılıkta, şirin gözüktükleri için pixelartla hazırlanmış eğlenceli videolar, grafikler daha etkilidir. Bir dönem ülkemizden Turkcell, Shubuo kampanyasında kullanmıştı. Yurtdışında Wired, Popular Science ve Fortune 500 dergileri gibi büyük dergilerde kullanılmıştır.

3) Özellikle bir çok işletim sisteminin masaüstlerindeki desktop iconlar da pixelart ürünlerdir. (16×16 ve 24×24 ölçekleriyle kullanılırlar)

4) Web sitelerinde çok sevimli bir arabirim sağlarlar. Ülkemizde IETT sitesinin zamanında Pixelart’la hazırlanması e-devlet uygulamaları içinde çok övülmüştü. (PC World “2003 yılı en iyi kamu kurumu sitesi” seçmişti..

HANGİ ÇİZİM PROGRAMINI KULLANMALIYIZ?

Ustaların bir kısmı Paint kullansa da bazı özelliklerin zayıf kalması ileride işleri zorlaştırıyor. Photoshop daha yaygın ama ayarları düzgün yapmanız lazım yoksa otomatik olarak bulanıklık oluşturur.


Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

atalay43 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atalay43

Öğrenci (Diğer) / Kütahya

Standart
Alt 05-08-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bende bir örnek var çok hoşuma gitti hemen upload ettim
gerçi çok güzel gözüküyor hiç belli olmuyor bu pixel art daha çok otomobil modifiye konusunda çok işe yarıyor
sanal alem
Pixel Art
Bu mesajdan alıntı yap
G-ART isimli Üye şimdilik offline konumundadır

G-ART

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 06-09-2008 #3
Tram ile tipografi karışımı birşey Pixel Art
Bu mesajdan alıntı yap
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Standart
Alt 17-09-2009 #4
Çok güzel bir paylaşım,emeğinize sağlık Pixel Art
Bu mesajdan alıntı yap
tolga_laila isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tolga_laila

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 17-09-2009 #5
Emeğinize sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
burcueren isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burcueren

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04-11-2009 #6
cok güzel paylasım tesekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
dewildog isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dewildog

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 11-12-2009 #7
harika bi şey.... de bana çok ağır geldi bi daha gözden geçirirmem gerekçek Pixel Art
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
art, pixel, tarihi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Pixel Art Nedir? VolkanTEKiN Grafik Sözlük 4 23-05-2008 22:22:12
corelde pixel sorunum bennu Corel Draw 2 22-11-2007 10:03:47
Pixel Fontlar HORUS Fontlar 2 21-09-2007 08:21:57
Pixel Animated Charms +Animated GIF Collection for Avatars and web-design+Pixel Dolls tumer Diğerleri 1 24-06-2007 21:51:48
Pixel Noktacıklar VolkanTEKiN Photoshop 1 05-06-2007 20:34:22

Kapat
Şifremi Unuttum?