Portfolyo'luk İş Üretme Sorunu!

Graficafe - Portfolyo'luk İş Üretme Sorunu! ...

Cevapla
Portfolyo'luk İş Üretme Sorunu!
drps isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drps(28)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart

Portfolyo'luk İş Üretme Sorunu!

Alt 30-10-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,
sizlerin bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Malum çalıştığımız yerlerde (büyük bir reklam ajansı değilse) ünlü markalarla çalışamıyoruz. Onlar için ilan, poster vs. üretemiyoruz.
Raf kartı, kartvizit vs. gibi portfolyoya bir değer katmayacak işler yapmak zorunda kalabiliyoruz çoğu zaman.
Şimdi durum böyle olunca portfolyomuzda pek parlak olmadığından büyük bir reklam ajansına iş başvurusu yapmak, daha doğrusu oraya girmek zor oluyor.
Peki bu iş nasıl olacak? : ) hem büyük bir ajansa girmek istiyorsun hemde kendini gösterebileceğin işler üretemiyorsun, çünkü öyle bir iş gelmiyor eline.

Yani kısaca fazla uzatmadan şunu sormak istiyorum.
Sadece çalıştığımız yerlerde yaptığımız işlerden portfolyo hazırlamaya çalışırsak işimiz zor. Kırk yılda bir öyle iş gelecekte portfolyona koyacaksın...
Atıyorum mesela BMW, CocaCola vs. gibi büyük firmalara hayali işler üretmek, ilanlar hazırlamak posterler yapmak. Hayali bir firmaya kurumsal kimlik hazırlamak gibi kendimizi ve bu tarz işler gelirse neler yapabileceğimizi, kapasitemzi göstermek(sunarken deneysel çalışmalar olduğunu belirterek tabiki) sizcede doğru bir yaklaşım olurmu?
Sonuçta o işleri ticari olarak gerçekten bir firmaya yapmamışsın ama eğer iş gelirse yapabileceğini gösteriyorsun.
Aslında bu şekilde çok kısa zamanda yeteneğin varsa kaliteli işler çıkartıp iyi bir portfolya hazırlamak mümkün.

Sizlerin de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Portfolyo'ya sadece ticari işlermi koymalıyız, yoksa gerçekten kendimizi, neler yapabileceğimizi gösterebileceğimiz deneysel işlerde koyabilirmiyiz? Artıları ve eksileri nelerdir?

Büyük markalara iş üretmek eşittir iyi iş üretmek gibi bir anlam çıkmasın yazdıklarımdan. Sadece örnek olarak verdim. Aslında mesele çalıştığın yerde eline hiç gelmeyen işleri (mesela kitap kapağı işi hiç gelmiyorsa) eğer gelirse yapabileceğini göstermek için diyebiliriz.

Vakit ayırıp düşüncelerini paylaşan arkadaşlara şimididen teşekkür ediyorum.
Herkese selam.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Kadir Kara isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Kadir Kara

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 30-10-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Şuan geçtiğin yoldan daha önce geçtiğim için bende düşüncelerimi yazmak isterim.

İlk olarak şuan yaşadığın sıkıntıyı zamanında her tasarımcı belli bir konuma gelene kadar yaşamıştır. Mesela ben daha yeni yeni, işte bu tam portfolyoluk bir iş diyerek kendi portfolyoma eklediğim yeni yeni tasarımlar var, bir tasarımcının güzel bir portfolyo oluşturabilmesi için pişmesi gerek, yani demem o ki sen kendini geliştirdikçe bir bakmışsın ki büyük firmaları da içinde barındıran tasarımlar yapıyorsun, hatta gelecekte büyük bir firma olacak şirketin kurumsal kimliğini tasarlıyorsun. Bunların hepsi zamanla olacak, sakın ola ki birilerine bir şey göstermek için başka bir firmaya neden bedavadan bir şeyler çizeyim gibi bir düşünceye kapılma, unutma insanlar senin portfolyona kimlere iş yaptığına, markalara bakmaz, ne çizdiğine nasıl yaptığına bakar..

Eksikliklerin her zaman olacaktır, mesela ben iş olarak ne yapıyorsun diye sorsalar Grafik, Web, Fotoğraf, Video, 3D derim. Geçen düşünüyorum, grafik, web, 3D için referans olarak göstereceğim çalışmalar var fakat video neden yok dedim kendi kendime, işte senin şuan sorduğun soru geldi aklıma, böyle bir işin gelmesini mi bekleyeceğim yoksa kendi bilgime güvenerek bir şeyler mi çizeceğim. Ben iş gelmesini beklemedim ve taraftarlığını yaptığım takıma böyle bir video hazırlayarak portfolyoma eklemeye karar verdim.

Yaptığım video aşağıdaki linkten bakabilirsin.

Fenerbahçe Hayattır! 3D Animasyon (PS, AE, C4D)

..ve unutmadan, eğer büyük bir iş gelmiyorsa demek ki yeteri kadar güzel çizmiyorsun demektir, kendini geliştir, ben çok güzel çiziyorum deme bırakta bunu müşterilerin sana desin.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
pantone renklerinde boya üretme adakser Baskı 3 26-02-2011 22:58:23
interaktif portfolyo Barcopolo Flash 1 24-06-2010 23:15:38
Portfolyo sorrowtherapy Kantin 1 26-04-2010 01:35:23
Portfolyo fiend Serbest Çalışmalar 2 01-04-2008 23:12:57

Kapat
Şifremi Unuttum?