Potemkin Zırhlısı...

Sinema & Tiyatro - Potemkin Zırhlısı... ...

Cevapla
Potemkin Zırhlısı...
Güneşş isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Güneşş

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Potemkin Zırhlısı...

Alt 27-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İZLEMENIZI SIDDETLE TAVSIYE EDERIM..ESKI FAKAT KÜLT FİLMLERDEN..MONTAJ VE KURGUNUN ASIL BABALARINDAN..
Sergei Eisenstein..

Potemkin Zırhlısı...


Teknik bilgiler
Yönetmen Sergey Eyzenşteyn
Yapımcı Yakov Blyoh
Senarist Nina Agadjanova
Nikolay Aseyev
Sergey Eyzenşteyn
Sergey Tretyakov
Müzik Edmund Meisel
Mark-Andreas Schlingensiepen
Oyuncular Aleksandr Antonov
Vladimir Barskiy
Grigoriy Aleksandrov
Ivan Bobrov

Potemkin Zırhlısı 1925 Sovyetler Birliği yapımı sessiz filmdir. Özgün adı Bronyenosyets Potyomkin (Броненосец «Потёмкин»)'dir.

Rusya'nın ve Avrupa'nın en eski ve büyük film stüdyosu olan Mosfilm tarafından yapılan filmin yönetmeni Sergei Eisenstein'dır. Yönetmenin ikinci filmi olan Potemkin Zırhlısı konusunu Potemkin Zırhlısı Ayaklanması olarak bilinen gerçek bir olaydan almıştı. Filmde, 1905 yılında Rusya'nın Karadeniz filosuna bağlı Savaş Gemisi Potemkin'de dayanılmaz yaşama şartlarından bezmiş mürettebatın Çar rejimine bağlı subaylara karşı başlattıkları bir ayaklanmanın sonunda gemiyi ele geçirmeleri ve sonrasında gelişen olaylar dramatize edilerek anlatılmıştır.

"Potemkin Zırhlısı Ayaklanması" 1917'de gerçekleşecek olan Ekim Devrimi'nin bir provası niteliğinde olduğu için film, 1925 yılında Sovyet hükümeti tarafından bir devrim propagandası filmi olması için özellikle ısmarlandı. Ama Sergei Eisenstein bunun çok ötesine geçerek filmde kurgu (montaj) ile ilgili kuramlarının tamamını deneme fırsatı buldu. Ortaya sinemasal açıdan da devrimci bir film çıktı, artık sinemada kurgunun hayati bir önemi olduğu anlaşılmıştı.

Potemkin Zırhlısı tüm zamanların en etkileyici filmlerinden biridir ve 1958 yılında Belçika'nın Brüksel şehrinde açılan Dünya Fuarında "tüm zamanların en büyük filmi" olarak ilan edilmişti.
Kasıtlı bir şekilde devrim propaganda filmi olarak çekilmiştir. Eisentein bu filmde montaj yeteneklerini de test etmiştir. Rus Devrimci film yapımcılarının okulu Kuleşov film yapımı okulu daha seyirciler üzerinde montaj tekniğini hazmetmeye çalışırken, Eisenstein filmdeki montajlarıyla seyirci üzerinde muhteşem bir duygusal düşünceler oluştumayı başarıp böylece çarlık rejimi altında ezilen insanlar için sempati oluşmasını (özellikle devrimci zırhlı gemi “Potemkin”) ve cani çarlık rejimi için de nefret beslenmesini sağlamıştır ve bu etkileme düzeni o kadar kusursuz kurulmuştur ki seyirci ister istemez bir sempati oluşturur.

Eisensteinin deneyi mükemmel bir başarı elde etmişti. “Potemkin bütün Rusya'da sinemalarda oynamasına rağmen, mahkeme kararıyla diğer ülkelerin sinemalarında fazla gözükmedi. Fakat Rusya'daki ve uzakdenizlerdeki seyircileri şok eden sadece politik olaylar değildi. O zamanın teknikleriyle gerçekleştirilen üstün şiddet ve vahşet sahneleriydi. Nazi propoganda elçisi ( Joseph Goebbels ) bile film için “Eşi benzeri olmayan şaheser. Bu filmi izleyen insan bir Bolşevik olabilir.” demiştir[1].

Film beş bölüm üzerine kurulmuştur. “: "People and Worms" (Люди и черви) (İnsanlar ve solucanlar), "Drama at the Harbor" (Драма на тендре) (Limandaki drama), "The Dead is Appealing" (Мёртвый взывает) (Ölümün çekişi), "The Odessa Staircase" (Одесская лестница) (Odessa merdivenleri) , and "The Rendez-Vous with a Squadron" (Встреча с эскадрой) (Filoyla randevu) .
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?