Prinç Asit İndirme Hakkında Detaylı Bilgi

Baskı - Prinç Asit İndirme Hakkında Detaylı Bilgi ...

Cevapla
Prinç Asit İndirme Hakkında Detaylı Bilgi
Laser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Laser

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 13-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar bir kaç gün önce forumda asit indirme ile ilgili bilgi isteyen arkadaşlarımız vardı Onlar için detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. umarım işinize yarar.

Sizden birde ricam olacak vermiş olduğum bilgiler ile prinç asitindirme işlemini yapabilirsiniz fakat bu işlemi başaran arkadaşlar lütfen bu işleri yapmak bu kadar basitmiymiş diyerek bizleri yetiştiren saygıdeğer ustalarımıza karşı saygısızlık etmeyelim verdiğim bilgiler ile asitindirme işlemini yapabilirsiniz. fakat bu işin ustası olmak gerçekten uzun zaman alıyor.

Saygılarımla....Prinç 'e Asit İndirme Yapacaksınız Bu işlemi yapmanın çok farklı yolları var sırasıyla anlatmaya çalışayım. öncelikle yapmak istediğiniz işde yazıların yada desenlerin kabartma mı yoksa oymamı olmasını istiyorsunuz .

1. Eğer yazıları kabartma yapmak istiyorsanız,
başlangıçta yapmak istediğiniz prinç malzemenin büyüklüğüne göre farklı şekilde işleyebilirsiniz. burada malzemenin büyüklüğünden kastım eğer yazılar veya desenler çok küçük ise emaye veya serigrafi yöntemi kullanılır, eğer yazılar büyük ise folyo kesim olarak da yapılabilir.

EMAYE SİSTEMİ :

15x20 cm ebadında prinç plaket yapmak istersek öncelikle tasarımı negatif olarak hazırlayıp aydıngere ters emisyonda çıkış alıyoruz. daha sonra prinç malzememizi 360lık su zımparası ile su altında zımparalayarak üzerindeki yağı alıp suyla yıkadıktan sonra dik bir şekilde 1-2 dk. bekletip üzerindeki su ve yağ artıklarının süzülmesini bekliyoruz. beklerken üzerindeki suyun tamamen kurumasını beklemiyoruz. malzeme üzerinde çok az bir ıslaklık kaldığında Klişe emayesini alıp malzemenin ortasına gelecek şekilde birazcık döküyoruz daha sonra malzememizi elimizde dikey bir şekilde tutup sağa sola çevirerek malzemenin her tarafına dağılmasını sağlıyoruz. bu işlemi ikinci kezde tekrarladıktan sonra fırına koyuyoruz. (tabi burda fırın dediğim şey her mutfakda olan fırın değil eskiden yuvarlak şekilde elektirik ocağı vardı onun üzerinde (+) artı Şeklinde olup ve kendi etrafında dönmesi için tornet bağlantısı olan demire fırın diyoruz.)

fırına koyduktan sonra malzememizi döndürmeye başlıyoruz. döndürmemizin sebebi malzemenin üzerindeki emayenin her tarafa eşit bir şekilde dağılarak kurumasını sağlıyoruz.bu işlemde bitirdikten sonra lazer yazıcıdan almış olduğumuz aydıngeri kenarlarından bantlayarak emayeli malzememizin üzerine yapıştırıyoruz. daha sonra malzememizi şaşe dediğimiz ön yüzünde cam olan bir aletle sıkıştırıp (eğer şaşeniz yoksa kalın bir cam üzerine en az 5mm. kalınlığında olacak aydınger kısmı cama bakacak şekilde yerleştirip üzerine ağırlık koyabilirsiniz) ışıklı masamıza alıyoruz. ışıklı masamızda yaklaşık olarak 15 -20 dk. pozlandırıyoruz. pozlandırma süresine sizde emayenin rengine bakarak kararverirsiniz emaye ışıklı masada uzun süre kalırsa rengi bordo renge dönüşmeye başlar

pozlandırma işleminden sonra malzeminin üzerindeki aydıngeri söküp malzememizi suyun altına koyup elimize bir parça pamuk alıp hafif olarak baskı uygulayıp yıkıyoruz yıkama işlemi bittiğinde kromik asite atıyoruz. kromik asitin içinde asitin kıvamına göre 5-10 saniye kaldıktan sonra çıkartıp tekrar suyun altında yıkıyoruz. yıkama işleminden sonra gazete kağıdı arasına alıp malzemenin üzerindeki suyu kurutuyoruz, suyunu aldıktan sonra malzemeyi tüp üzerinde ısıtarak malzemenin renginin koyulaşmasını sağlıyoruz.(burda dikkat etmemiz gereken nokta eğer çok ısıtırsak klişe emayesi kavrulup dökülmeye başlar eğer az ısıtırsak bu seferde aside attığımızda patırpatır dökülür.

pişirme işleminden sonra malzemenin arka tarafına elimizde bulunan boya, vernik veya komalak dediğimiz malzemeyi sürmemiz lazım çünkü aside attığımızda ön tarafını yediği gibi arka tarafınıda yerki bu hoş bir görüntü olmaz. bu işlemden sonra

1 Numaralı asitimizi hazırlayalım, takriben 5 litre suya 2kg.kadar bikromat, yarım litre kadar sülfirik asit ve 1 kg. kadar kaya tuzu katıp asitimizi bikromat ve tuz erinceye kadar karıştırıyoruz.

(BURADA ÖNEMLİ BİR NOKTA SÜLFİRİK ASİTİ KOYARKEN ÇOK DİKKATLİ OLUN EĞER ELİNİZDE YARA VARSA TEMAS HALİNDE CANINIZ YANABİLİR GÖZÜNÜZE FALAN SIÇRATIRSANIZ HIZLI BİR ŞEKİLDE BOL SU İLE YIKAYINIZ VE DOKTORA GİDİNİZ)

malzememizi hazırlamış olduğumuz asidimizin içine atıyoruz ve bir süre sallıyoruz bu sırada malzemenin üzerinde film gibi bir şey kapanmaya başlar elimize bir parça pamuk alıp oluşan şeridi malzemenin üzerinde siliyoruz. sallamaya devam ediyoruz. malzememizde zemin oyulmaya başlayıp istediğimiz derinliğe geldiğinde malzememizi çıkarıp suyla yıkıyoruz.

Şimdi 2 Numaralı Asidimizi hazırlayacağız yukarıda anlattığım (1 Numaralı Asit) şekilde ikinci asidiğimiz hazırlıyoruz fakat bu sefer karışıma kaya tuzu eklemiyoruz. ikinci asitimizi (Kumlama Asiti)

hazırladıktan sonra malzememizi asitimizin içine atıp tekrar sallamaya başlıyoruz bu sefer malzemenin zemin rengi böyle altın kaplama gibi yani kumlanmaya başladığı zaman bir süre daha sallayıp çıkartıyoruz. çıkartıktan sonra yine suyla yıkayıp üzerindeki suyu gazete kağıdıyla veya havayla kurutuyoruz (Havayla Kurutmayı Tavsiye ederim leke kalmaması için)


Kurutma işleminden sonra ise üzerine selülozik vernik atarak işlemizi bitiriyoruz.
SERİGRAFİ SİSTEMİ :

Serigrafi Sisteminde ise yine tasarımınız aydıngere pozitif şekilde emisyonu düz olarak çıkış alıyoruz. Laklanmış olan ipeğimize pozlandırma işleminden sonra ipeğimizi tazyikli suda yıkıyoruz. Sonra ipeğimizi kontrol ediyoruz kapalı olan yer varmı diye daha sonra baskıya geçmeden önce prinç malzememizi selülozik tiner ile iyice siliyoruz(malzemenin üzerinde yağ kalmaması için)

Baskımızı tamamladıktan sonra prinç malzememizi tüp üzerinde ısıtarak boyanın kemikleşmesini sağlıyoruz, malzemenin arka tarafına elimizde bulunan boya, vernik veya komalak dediğimiz malzemeyi sürmemiz lazım çünkü aside attığımızda ön tarafını yediği gibi arka tarafınıda yerki bu hoş bir görüntü olmaz. daha sonra Emaye sisteminde anlattığım gibi önce tuzlu aside atarak zeminin indirilip yazıların biraz kabarmasını sağladıktan sonra ikinci asitimize (Kumlama dediğimiz) atıyoruz ve tekrar sallamaya başlıyoruz.

Malzemenin zemin rengi böyle altın kaplama gibi yani kumlanmaya başladığı zaman bir süre daha sallayıp çıkartıyoruz. çıkartıktan sonra yine suyla yıkayıp üzerindeki suyu gazete kağıdıyla veya havayla kurutuyoruz (Havayla Kurutmayı Tavsiye ederim leke kalmaması için)

Kurutma işlemi bittikten sonra selülozik tiner ile malzemenin üzerindeki serigrafi boyasını siliyoruz, selülozik tiner ile silme işlemini tekrarladıktan sonra malzeme üzerine selülozik vernik atarak işlemi tamamlıyoruz.


FOLYO KESİM SİSTEMİ :
Folyo asitindirme işi yapan meslektaşlarımın işini çok kolaylaştırmış ve Profesyonel Biri Tarafından Atölyede Yapılırsa 1saat gibi kısa süre içinde bir prinç levhayı müşteriye teslim edebilmemizi sağlamıştır. Bu sistemin Artıları olduğu eksileri de vardır. Burada çok fazla detaya girmeyelim isterseniz. (kafanızı yeterince şişirdiğimi düşünüyorum :-)) neyse çok gevezelik yaptık işimize başlayalım.


Bu sistemimizde ise malzememizin ölçüsünde folyomuzu plotter da dişi olarak kestirip içinden yazılarımızı ayıklıyoruz. Prinç malzememizi serigrafi yönteminde olduğu gibi yine selülozik tiner ile silerek malzeme üzerindeki yağı iyice temizliyoruz ki folyomuz malzemeye iyice yapışsın. Ayıklamış olduğumuz folyomuzu transfer bandı yardımı ile malzememize yapıştırıyoruz. Malzememizin arka kısmını elimizde bulunan boya, vernik veya komalak dediğimiz malzemeyi sürmemiz lazım çünkü aside attığımızda ön tarafını yediği gibi arka tarafını da yerki bu hoş bir görüntü olmaz.

Folyosunu yapıştırdığımız malzememizi birinci asitimize atıyoruz ve başlıyoruz sallamaya bir sağa bir sola :-))) bu sallama işlemine yazıların boya tutacak seviyeye inene kadar devam ediyoruz. Ne kadar oyulduğunu ise işaret parmağımızla kontrol ederek tespit edebiliriz. Bu işlem asidin yeni yada eski olmasına göre 15-30 dakika sürebilir.

Yeterince oyulduğunda malzemeyi asidin içinden çıkarıp suyla yıkayalım ve hava ile kurutduktan sonra inceltilmiş selülozik boya ile istediğimiz renklere boyuyoruz ve kurumaya bırakıyoruz.

Boya kuruduktan sonra malzeme üzerindeki folyomuzu söküyoruz. Folyo Sökme işlemini bitirdikten sonra malzeme üzerinde folyonun yapışkanı kaldıysa bunlarıda sentetik tiner ile silerek temizleyebiliriz. yazılarımızın kenarında ufak tefek çapaklar olabilir bunları ise 500lük su zımparası ile suyun atında hafiften zımparayarak çıkartıyoruz. ( Burada püf nokta eğer malzeme zemini polisaj ile parlatacaksak 500lük su zımparamızı el sabununa sürüp sabunla zımparalarsak polisaj yaparken pırıl pırıl bir parlaklık elde edebilirsiniz.)

Daha sonra eğer malzeme zemini parlak isteniyorsa polisaj motoru ile parlatıyoruz. Polisaj motorunuz yoksa hırdavatçıların çoğunda bulunan kaul dediğimiz prinç eşyaları parlatmada kullanılan bir üründür. Kaul dediğimiz sıvı maddeyi malzemezin üzerine az bir miktarda döküp pamuk yardımı ile malzemenin her tarafına dağıtıyoruz. Yine pamuk yardımı ile malzemenin üzerine iyice bastırarak sürtüyoruz. Bu işlemi 2-3 kere tekrarladığımız zaman
Parlak bir zemin elde edebilirsiniz.

Eğer malzeme zeminini kumlama yapmak isterseniz. Zımpara işleminden sonra 2 numaralı asitimize atıp sallayarak kumlama yapıp asitden çıkardıksan sonra bol su ile yıkayıp hava ile kurutacağız. Kurutma işleminden sonra selülozik vernik atıyoruz.

Emayeli sistem ile yapılmıştır
Prinç Asit İndirme Hakkında Detaylı Bilgi


Serigrafi Sistemi ile yapılmıştır
Prinç Asit İndirme Hakkında Detaylı Bilgi


Folyo sistemi le yapılmıştır.
Prinç Asit İndirme Hakkında Detaylı Bilgi
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Teşekkür ederim

Alt 13-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu değerli bilgilere ait resimler koyabilirmisin "Laser" arkadaşım.

Ellerine sağlık sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
Laser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Laser

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 13-01-2009 #3
Bu değerli bilgilere ait resimler koyabilirmisin "Laser" arkadaşım.

Ellerine sağlık sağlık.
arkadaşım bu mesleği bırakalı yaklaşık 6 yıl falan oldu fakat temin edip eklemeye çalışacağım
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Sağol Arkadaşım

Alt 15-01-2009 #4
Teşekkür ederim, bunları yaparken ki fotoğraf demek istemiştim, mesela fırın dediğin cihaz nasıl bişey onu merak etmiştim. Mademki bırakmışsın bu işi ginede ellerine sağlık verdiğin bilgiler ve fotoğraflar için.
Bu mesajdan alıntı yap
cazgir35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cazgir35(64)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 16-01-2009 #5
Sizden birde ricam olacak vermiş olduğum bilgiler ile prinç asitindirme işlemini yapabilirsiniz fakat bu işlemi başaran arkadaşlar lütfen bu işleri yapmak bu kadar basitmiymiş diyerek bizleri yetiştiren saygıdeğer ustalarımıza karşı saygısızlık etmeyelim verdiğim bilgiler ile asitindirme işlemini yapabilirsiniz. fakat bu işin ustası olmak gerçekten uzun zaman alıyor.

Saygılarımla....
Sana canı yürekten katılıyorum, bu mesleğe hayatını adamış ve hatta rahmetli olmuş kişiler var. Anlatıldığı kadar kolay değil, tecrübe istiyen bir meslek aslında. Bir de SÜLFİRİK ASİT ilave edilirken mutlaka suyun üzerine ilave edilmeli. Asit üzerine su dökerseniz kimyasal reaksiyon sonrası, asitte PATLAMALAR başlar. Lütfen Dikkat!

Prinç Asit İndirme Hakkında Detaylı Bilgi
Bu mesajdan alıntı yap
Laser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Laser

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 16-01-2009 #6
Bir de SÜLFİRİK ASİT ilave edilirken mutlaka suyun üzerine ilave edilmeli. Asit üzerine su dökerseniz kimyasal reaksiyon sonrası, asitte PATLAMALAR başlar. Lütfen Dikkat!

cazgir35 arkadaşımızında yukarıda belirttiği nokta önemli tabiki onuda atlamışım sonuçda zamanla bazı bilgiler tazelenmediği için unutulabiliyor beni düzelttiğin için teşekkürler cazgir35
Bu mesajdan alıntı yap
serdar0758 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serdar0758

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 16-01-2009 #7
kardeşim laser çok çok çok ama çok tşk ederim allah razı olsun senden
Bu mesajdan alıntı yap
serdar0758 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serdar0758

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 16-01-2009 #8
benim ögrenmek istediğim genclige hitabe ve plkaet gibi malzemelerin tamamı prinçmidir ve bunlar kaç mm üstüne yapılır en son olarak parlatma olayına degenirseniz nasıl yapılacak sadece vernikmi atalım polisaj nasıl yapılır
Bu mesajdan alıntı yap
cazgir35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cazgir35(64)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 16-01-2009 #9
benim ögrenmek istediğim genclige hitabe ve plkaet gibi malzemelerin tamamı prinçmidir ve bunlar kaç mm üstüne yapılır en son olarak parlatma olayına degenirseniz nasıl yapılacak sadece vernikmi atalım polisaj nasıl yapılır
Genelde 0,60 mm. kalınlığında prinç levha kullanılır. Bu tercihe göre değişebilir tabiki. Plaketlerde tamamını prinç olarak da kullanabilirsin. Benim vermiş olduğum prinç indirmeler ise genelde baskı için kullanılan örneklerdir ve 5 mm. kalınlığında prinç lamalardır. Patlama olayına gelirsek ve daha açıklamalı bilgi istiyorsan; bir kimyacıya danışmanda fayda var. Polisaj denilen şey ise; fırça (patiska bez topluluğundan oluşan veya keçeden yapılmış) ile polisaj motoru vasıtasıyla, parlatma macunu veya yedirme macunu yardımıyla metali parlatma vaya düzeltme işlemidir.
Bu mesajdan alıntı yap
serdar0758 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serdar0758

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 16-01-2009 #10
Genelde 0,60 mm. kalınlığında prinç levha kullanılır. Bu tercihe göre değişebilir tabiki. Plaketlerde tamamını prinç olarak da kullanabilirsin. Benim vermiş olduğum prinç indirmeler ise genelde baskı için kullanılan örneklerdir ve 5 mm. kalınlığında prinç lamalardır. Patlama olayına gelirsek ve daha açıklamalı bilgi istiyorsan; bir kimyacıya danışmanda fayda var. Polisaj denilen şey ise; fırça (patiska bez topluluğundan oluşan veya keçeden yapılmış) ile polisaj motoru vasıtasıyla, parlatma macunu veya yedirme macunu yardımıyla metali parlatma vaya düzeltme işlemidir.
peki biz parlatma macununu biz boya urunu satan yerden mi bulabiliriz
yedirme macunuda parlatmayamı yarar cevap yazdıgınız içinde sagolun
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
asit, asit indirme nasıl, asit indirme nedir, bilgi, detayli, emaye sistemi, folyo kesim sistemi, hakkinda, indirme, indirme hakkında bilgi, indirme nasıl yapılır, nasıl indirilir, princ, prinç asit indirme, serigrafi sistemi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
roland hakkında bilgi? abdurborucu Dijital makineler 11 15-03-2013 16:45:05
ctp hakkında bilgi musdi Baskı Öncesi 4 29-10-2009 22:31:59
Seramik hakkında bilgi quick Seramik 8 09-07-2009 20:31:35
perfectjet hakkında bilgi?? abdullah005 Dijital makineler 2 05-04-2009 15:41:31
Bir firma hakkında bilgi .. b_bilge Forum Duyuruları 9 25-07-2008 10:32:17

Kapat
Şifremi Unuttum?