Protesto ediyorum!!! >:(

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Protesto ediyorum!!! >:( ...

helvetica neue isimli Üye şimdilik offline konumundadır

helvetica neue

Forumdan Uzaklaştırıldı

Grafiker / İstanbul

Alt 15-06-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Neue Helvetica dururken, Helvetica çakması uyduruk sans-serif fontları, özellikle Arial, kullananları protesto ediyorum.

Sokakta Arial'in sık kullanıldığı bir caddede yürüyemez oldum. Gözlerimi kapamak zorunda kalıyorum. Gece kabus görüyorum. O dengesiz R,r,a,ç harfleri nedir? Allah aşkına!

Lütfen eğer Helvetica'nız yoksa Forumun Font kısmına bakalım orada bulabilirsiniz! :rofl:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 15-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İsteyen kullanır veya kullanmaz gereksi olmuş sanki bu konu... font fanatizmi mi yaşayalım yani?
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Alt 16-06-2009 #3
"[COLOR="DarkRed"]Protesto ediyorum!!![/COLOR] >Protesto ediyorum!!! >:( "
Neyi protesto ediyorsunuz...? Bence zaten bu konu protestoluk olmuş.

Bence de gereksiz bir konu...Font tercihi çalışmaya göre değişir, siz karar vermezsiniz şu kullanılsın, bu kullanılsın diye.

Bu konu şeye benzemiş; benim imzam Japanese Brush; sen neden Angryblue Controlled kullanıyorsun ya :surprised:
Bu mesajdan alıntı yap
lovies isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lovies

Grafiker / İstanbul

Alt 16-06-2009 #4
"[COLOR="DarkRed"]Protesto ediyorum!!![/COLOR] >Protesto ediyorum!!! >:( "
Neyi protesto ediyorsunuz...? Bence zaten bu konu protestoluk olmuş.

Bence de gereksiz bir konu...Font tercihi çalışmaya göre değişir, siz karar vermezsiniz şu kullanılsın, bu kullanılsın diye.

Bu konu şeye benzemiş; benim imzam Japanese Brush; sen neden Angryblue Controlled kullanıyorsun ya :surprised:
Arkadaşlarıma Katılıdığımı belirtip bu türden bir konunun ne amaç ile açıldığını gerçekten merak etmekteyim bunu toprak meselesine cevirmiyelim bırakalımda istiyen istediğini kullansın Protesto ediyorum!!! >:(
Bu mesajdan alıntı yap
özzlemm isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özzlemm

Grafiker / Ankara

Alt 16-06-2009 #5
katılıyorum arkadaşlarıma. gereksiz bir konu olmuş.
siz arial i sevmiyorsunuz diye kimse arial kullanmasın mı?
çalışmalara göre font seçilir.
eğer bu yüzden kabus görüyorsanız bi süre tatile çıkmanızda yarar var :S :S
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 16-06-2009 #6
Sanırım arkdaşımız; şu çantalı reklamcıların "yaparız abi" "hallederiz abi" tavırlarıyla hazırladıkları işlere kızmaya çalışmış.. Bu tür grafik tasarımın "G" sini bilmeyen arkadaşlar, çalışmaya göre font seçmek gerektiğini, fontların anlamlarını bilmedikleri gibi font listesinin en üstünde yer alan (genelde) "ARİEL" ailesini kullanıp geçerler..

Peki bu durumda suçlu ARİEL'mi oluyor!.. yani sırf baş harfi "A" ve font listesinde ilk sırada diye güzelim ARİEL font ailesine kızamayız, emin olun HELVATİCA da A harfi ile başlasaydı yukarda değindiğim kullanım tarzı ile mide bulandırıcı bir FONT haline gelecekti.
Bu mesajdan alıntı yap

helvetica neue

Forumdan Uzaklaştırıldı

Grafiker / İstanbul

Alt 16-06-2009 #7
Sanırım yanlış anlaşıldım. Demek istediğim Arial kullanılmasın falan değil. Ben uzun zamandır Typography (Türkiyedeki tabiri ile Tipografya) ile uğraşan biri olarak, bir grafik çalışmasındaki en önemli unsurlardan birinin yazı karakteristiği olduğunu düşünüyorum. Ama buna Türkiyede gereken önem verilmiyor. Hâla tipografi arka planda. Grafiker olduğunu iddaa eden kişilerin bir çoğu arial, tahoma, verdana ve times dışında font ismi bilmiyorlar. Hâlâ kern hataları ile dolu fontlar kullanılıyor. Ben buna itiraz ediyorum. Size sorarım tipografya eğitimi alınmadan grafiker olunabilinirmi? Veya sadece 3-4 tane font kullanarak bütün duygular çalışmaya yansıtılınabilinirmi? Gördüğüm kadarıyla kullanılacak yazı tipinin okuyan kişinin bilinçaltına ne gibi bir mâna yüklediği hâlâ keşfedilememiş. Son olarak özür dilerim Türkçem pek iyi değil.
Bu mesajdan alıntı yap
erkay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erkay

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-06-2009 #8
arkadaş işin gücün yok heralde. bu arada istersen bildiklerini paylaş da o aşağıladığın grafikerlerden farkın ve üstünlüğün olur belki(!)
Bu mesajdan alıntı yap

helvetica neue

Forumdan Uzaklaştırıldı

Grafiker / İstanbul

Alt 16-06-2009 #9
arkadaş işin gücün yok heralde. bu arada istersen bildiklerini paylaş da o aşağıladığın grafikerlerden farkın ve üstünlüğün olur belki(!)
Ben her işi o işin uzmanınına bırakılması anlayışınadayım. Hiçbir iş beceremeyen son soluğu grafikerlikte alan çakma tasarımcılardan ve onların çakma uyduruk kıytırık çalışmalarından bıktım. Önüne gelen olmuş grafiker oh ne âlâ. Siz niye alındınız anlamadım. Tabi, Yarası olan gocunur derler. :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-06-2009 #10
sevgili helvetica neue
diyelimki benim üye adım Narial ve R harfinin bacağı dik değil diye kafayı yemiş durumdayım..
bende helvetica ya uyuz oluyorum, sırf helvetica yüzünden, mac i bırakıp windows platformuna geçtim desem...
bana yardım etmek için ne önerirdiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları