Raw nedir, ne ise yarar?

Fotoğrafçılık Dersleri - Raw nedir, ne ise yarar? ...

Cevapla
Raw nedir, ne ise yarar?
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart

Raw nedir, ne ise yarar?

Alt 05-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Raw nedir?

RAW formatının kelime anlamı “ham, işlenmemiş” olarak çevrilebilir. Bu terimi geleneksel fotoğrafçılıkla karşılaştırırsak RAW için “dijital negatif” de diyebiliriz. Bunun sebebi, aynen negatif film teknolojisinde olduğu gibi, dijital teknolojide RAW fotmatının en çok müdahale ve düzeltme imkânı sağlayan görüntü şekli olmasıdır.

Raw nedir, ne ise yarar?


Kaliteli bir fotoğraf elde etmek için tüm imkânları RAW formatı sunmasına rağmen, neden fotoğraf makinelerinde TIFF, JPEG gibi diğer seçenekler var diye merak edilebilir. JPEG çekmemizin en önemli nedeni, hem hafıza kartında hem de sonraki işlemlerde kullanılan alandan kazanmaktır.
Eğer çektiğimiz görüntünün pozlandırması, renk ayarı, beyaz balansı gibi parametrelerinin gerçekten doğru olduğuna inanıyorsak, JPEG çekmemizin kaliteye olumsuz bir etkisi de olmaz. Yalnız bu noktada şunu unutmamak gerekir; JPEG çektikten sonra dosya üzerine yapılacak müdahalelerimiz kısıtlı ve kaliteyi düşürücü olacaktır. Tabii 6 milyon piksel ile çekilmiş bir RAW formatlı görüntünün 8 bit TIFF olarak 18 megabayt; 16 bit TIFF olarak ise yaklaşık 32 megabayt alan kapladığını düşünürsek, JPEG çekmenin temel nedeni daha iyi anlaşılır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 05-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
RAW Biçimindeki Dosyalara Göz Atma

Genel olarak, resim görüntüleyiciler, yalnızca tanıdıkları fotoğraf biçimlerini destekleyecek biçimde tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, JPEG biçimini destekleyen bu programlar, JPEG biçimindeki bir fotoğrafı açmak için gereken kodu içerir ve fotoğrafı küçük resim boyutunda ve büyük boyutlu önizleme biçiminde görüntüler.

Genel amaçlı bir resim görüntüleyicisi bir RAW dosyasıyla karşılaştığında, bu dosyayı tanımayabilir. Bu durumda program, RAW biçimindeki fotoğrafın işlenmemiş resim verilerini dönüştürmek için gereken bilgileri içermez ve RAW biçimindeki fotoğrafı görüntülemeyi başaramaz veya yalnızca küçük resim görünümünü görüntüler. Daha fazlasını başarabilmesi için, görüntüleyicinin belirli kameraların RAW biçimleriyle ayarlanması gerekir.
Kamera üreticileri, bunu kamerayla birlikte verdikleri yazılımla çözüyorlar. Örneğin, Nikon View 5, Nikon D1H ve D1X modelleriyle çekilmiş RAW biçimindeki fotoğrafları büyük boyutta bir küçük resim olarak görüntüler, çünkü her iki kamera da, kameranın RAW .NEF dosyasına endüstri standardındaki 160 piksellik sürümünde yanı sıra 500 piksel genişliğinde bir küçük resim yazar. Nikon'un en son resim görüntüleyicisi de .NEF dosyasını hızla ve taslak kalitesinde dönüştürerek büyük boyutlu bir küçük resim biçiminde görmenizi sağlayabilir.
Canon EOS D30 ve D60 tarafından kullanılan RAW .CRW biçimi, RAW biçimindeki fotoğrafın yanı sıra yüksek çözünürlüklü bir JPEG içerir. Aslında, D60’ın gizli JPEG dosyası 2000 pikselin üzerindedir. Çeşitli yazılım paketleri, uygulamalarında fotoğrafı önizlemede görüntülemek için bu JPEG'i çağırır ve böylece Canon’un RAW dosyasını dönüştürmeden bir ölçüde RAW desteği sağlayabilir.
Bunlar, RAW biçimini tanıyan yazılımların, RAW biçimindeki fotoğrafları diğer dosya biçimleri gibi kolayca küçük resim olarak veya önizleme görünümünde görüntülemek için kullandığı yöntemlerden yalnızca birkaçıdır. Bu özellikleri sunan yazılımlar, bunu genellikle önemli bir özellik olarak belirtir.

RAW Biçimindeki Dosyaları Dönüştürme


RAW biçimindeki bir fotoğrafı müşteriye teslim etmek veya WEB'de yayımlamak üzere Photoshop'ta açabilmek için, JPEG veya TIFF gibi standart bir biçime dönüştürmeniz gerekir. Dönüştürme işlemi özgün RAW fotoğrafı ortadan kaldırmaz; RAW fotoğraftaki veriler işlendikten sonra, fotoğrafın seçilen biçimde yeni bir sürümü oluşturulur.
En iyi RAW dosyası dönüştürme yazılımı, pozlama hatası ve ışık yoğunluğu hatası gibi hataları giderebilmeniz için fotoğraf düzeyinde denetim sunar. Ayrıca çok sayıda RAW fotoğraf içeren grupların topluca dönüştürülmesini de sağlar. Önde gelen kameralar için, hem kamera üreticileri, hem bağımsız geliştiriciler tarafından sağlanan RAW dosyası dönüştürücülerini bulabilir ve genellikle uygun bir fiyata edinebilirsiniz.
Çoğu kamera RAW biçimindeki fotoğraflar için bir tür dönüştürme aracı içerdiğinden, üçüncü parti yazılım geliştiricinin aynı amaçlı çözümüne ek para ödemek gereksiz görünebilir. Ama gerçekte durum çok farklıdır. Örneğin, Canon’un EOS D30 için sağladığı yazılım paketinde pozlama düzeltme özelliği bulunmadığı için, pozlama ayarı bozuk RAW .CRW biçimindeki fotoğrafları bu yazılımla düzeltmek zordur. Ama küçük bir yazılım geliştiricinin sağladığı Scott Professional Photo Studio adlı resim görüntüleyicide bu özelliği bulabilirsiniz. Daha önce pozlama hatası yaptıysanız ve keşke düzeltebilseydim dediyseniz, bu özellik çok işinize yarayacak.
RAW biçimlerinden en iyi biçimde yararlanmak için, hem kamera üreticinizin, hem yepyeni yazılımlar geliştiren üçüncü parti yazılım geliştiricilerin yazılımlardaki dönüştürme özelliklerini yakından inceleyin.

RAW Biçimindeki Dosyaları Arşivleme

Kameranın RAW biçimi, kamera tarafından yakalanan tüm ton ve renk bilgilerini içerdiğinden, kameranın desteklediği gerçek dijital negatif biçimidir. Fotoğraflarınızın bu sürümünü bir resim arşivinde saklamanız önem taşır.
Genel olarak, bir arşivleme uygulaması, belirli bir kameranın RAW biçimini ya destekler, ya desteklemez. Nikon'un D1 serisi kameraları, KOdak'ın DCS kameraları ve Canon'un EOS-1D kameraları için sağladığı RAW biçimlerinin çoğu, RAW gibi görünen TIFF dosyalarıdır (hatta EOS-1D’in RAW biçimi doğrudan TIFF olarak gösterilir).

Gerçek fotoğraf verileri, kameraya özgü RAW biçimindedir, ama bir TIFF dosya yapısına yerleştirilmiştir. Bu nedenle, bazı arşivleme uygulamaları, RAW biçimindeki fotoğraflardan çekimle ilgili bilgileri, IPTC metni bilgisini, vb. alarak bu fotoğraflar üzerinde temel kataloglama işlemi gerçekleştirir. Ancak bu destek güvenilir değildir, çünkü arşivleme yazılımı, standart bir TIFF dosyasıyla çalışmakta olduğunu sanır. Bazı arşivleme yazılımları ise, RAW biçimindeki dosyaların çoğunda görülen .NEF veya .DCR gibi uzantılara takılır ve dosyaları tümüyle göz ardı eder.

RAW biçimini tanıyan az sayıda arşivleme uygulaması, profesyonel dijital SLR kameraların RAW biçimlerini açık olarak tanır ve görüntüleyicilerde ve RAW dönüştürücülerinde kullanılan bazı özel çözümleri kullanır; örneğin, .CRW dosyalarındaki büyük JPEG dosyasını ortaya çıkarır. Phototools.com’un sunduğu IMatch, bu türdeki yazılımların çok iyi bir örneğidir. IMatch, RAW .CRW dosyalarını dönüştürme veya işleme özelliği sunmasa da, katıştırılmış JPEG dosyasını kullanarak dizin ve küçük resim oluşturabilir, fotoğrafı önizlemede veya slayt gösterisi olarak görüntüleyebilir.
Bu mesajdan alıntı yap
wwaslıww isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wwaslıww

Öğrenci (Diğer) / Çankırı

Standart
Alt 18-04-2009 #3
yararlı bilgiler için teşekkürler;emeğe saygı
Bu mesajdan alıntı yap
MiRaY GÜÇLÜ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MiRaY GÜÇLÜ(29)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 18-04-2009 #4
güzel paylaşım teşekkürler paylaşım için...
Bu mesajdan alıntı yap
efes-u isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efes-u

Öğrenci (Grafik) / Balıkesir

Standart
Alt 26-03-2010 #5
Çok Açıklayıcı Olmuş Teşekkürler Raw nedir, ne ise yarar?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Grafik tablet nedir? Ne işe yarar? Grafik tablet nasıl kullanılır? asıl Photoshop ve Tablet kullanımı 81 12-05-2013 11:57:57
Pleksiglas nedir. Ne işe yarar. VolkanTEKiN Grafik Sözlük 12 19-06-2012 16:52:24
Pantograf nedir. Ne işe yarar. VolkanTEKiN Grafik Sözlük 2 18-08-2011 12:31:35
Blogspot Nedir ? Ne İşe Yarar ? Linux Web Tasarımı 0 11-08-2008 23:57:08
BIOS nedir-ne işe yarar graphic00 Donanım Rehberi 0 28-06-2007 19:55:20

Kapat
Şifremi Unuttum?