Reklamcının dikkat etmesi gereken noktalar

Reklam Sektörü - Reklamcının dikkat etmesi gereken noktalar ...

Cevapla
Reklamcının dikkat etmesi gereken noktalar
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Reklamcının dikkat etmesi gereken noktalar

Alt 07-07-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ERİŞİM

Mesajımızın kitlelere ulaşabilmesi için reklamımızı mümkün olduğu kadar çok insana ulaştırmamız gerektiğine inanırız. Ama artık anlamamız gerekiyor ki erişim dediğimiz şey aslında buzdağının sadece ucu. Sadece erişimi değil, hem erişimi hem de yayılmayı hedefleyerek planlarımızı yapmaya başlamalıyız. Ama kötü haberlerim var. Bu maalesef virallere sığınarak veya sosyal mecra trenine atlayarak hallolacak kadar kolay bir iş değil. Sosyal yayılma, online’dan çok offline’da oluyor ve sözlü değil, sözsüz şekilde meydana geliyor.

DİKKAT ÇEKME

Karşımıza gelen işleri değerlendirirken, ilk kriterimiz genellikle o işin dikkat çekip çekmeyeceği oluyor. Ancak son araştırmalar gösteriyor ki tüketici rahat ve dikkat seviyesinin düşük olduğu zamanlarda reklamı çok daha iyi hazmedebiliyor. Reklamın dikkat çekmesini değil, duygusal bir “osmosis” yaratmasını hedeflemeliyiz. Bir diğer deyişle, tüketicinin dikkatini çekmesini değil, tüketiciyi içine çekmesini, onu ve etrafındakileri sürüklemesini amaçlamalıyız.

MESAJ VERME

Kurtulmamız gereken en önemli takıntımız bu. 1950’lerden beri takıntılıyız bu konuya. Biz yerimizde sayabiliriz ama tabir yerindeyse, bilim bu konuda çok ilerledi. Bulgular, satış başarısı olan en etkili reklamların pek de fazla bir mesaj içermediğini gösteriyor. Binet, bu noktada “meta-communication” kavramını gündeme getiriyor. Araştırmalara göre, iletişimin başarılı olabilmesi için artık ses tonu, vücut dili, göz hareketleri ve yüz ifadeleri gibi etkenler mesaj uygunluğundan çok daha önemli. Bu durumda reklamın başarılı olabilmesi için bizim de önce ne söyleyeceğimizi değil, nasıl söyleyeceğimizi düşünmemiz gerekiyor.

İKNA ETME

Reklam izleme verilerini derinlemesine incelediğimiz zaman, reklamın insanların fikrini değiştirme konusunda pek de başarılı olamadığını görüyoruz. Eğer biraz bir başarı elde etmişse de bu başarı genellikle doğrudan olumlu ürün deneyiminden veya satın alma sonrasındaki pozitif değerlendirmelerden kaynaklanıyor. Binet’e göre tüketicinin düşüncelerini değiştirmeye çalışmak biraz haybeye bir uğraş yani. Reklam, tüketicinin düşüncelerini değil, duygularını değiştirmekte daha başarılı. İnadı bırakıp, kaynaklarımızı boşa harcamayıp, tüketicinin önce duygularını etkilemeliyiz. Markanın bir çağrışımlar ağı olduğunu hatırlayıp, doğru meta - iletişim öğelerini kullanarak, markamızın hissettirmesini istediğimiz duyguları tüketicinin kalbine sokacak çağrışım ağını kurmaya çalışmak daha verimli bir uğraş gibi duruyor.

DAVRANIŞ DEĞİŞTİRME

Araştırmalar, reklamın davranışı tamamen değiştiremediği, ancak eğilimleri etkileyebildiği gerçeğini acımasızca ortaya koyuyor. Biz çağrışım ağını ne kadar ustaca kurgularsak kurgulayalım, reklamın insanları istediğimiz noktaya getirmesi çok uzun zaman alıyor. Sabırla koruğu helva yapmak zorundayız. Çağrışım ağına yatırımı kesmezsek, zamanla yeteri kadar insanın istediğimiz noktaya doğru hareket etmesini sağlayabiliriz.

ALINTIDIR
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

_Anathema_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_Anathema_(32)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 08-07-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu kurallara çok tikkat etmeliyim Reklamcının dikkat etmesi gereken noktalar hepsini müşteri üzerinde en kısa zamanda deniciğim. Teşekkürler Reklamcının dikkat etmesi gereken noktalar
Bu mesajdan alıntı yap
gnrglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gnrglr

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 08-07-2011 #3
Paylaşım için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 09-07-2011 #4
Umarım faydalı olur Reklamcının dikkat etmesi gereken noktalar
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(47)

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 09-07-2011 #5
genel hatlarıyla faydalı bir paylaşım,
derlediğiniz için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Yetenek sınavında dikkat edilecek noktalar? _MarjinaL Kantin 3 23-04-2011 16:05:13
v-ray yüklemek istiyorum dikkat etmem gereken noktalar neler ??? (yardım pls...) tunk666 3D Studio Max 0 22-12-2009 20:08:15
Netleme Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Yasemin Fotoğrafçılık Dersleri 5 18-04-2009 13:13:42
Photoshop'ta bilinmesi gereken püf noktalar Engin BÜTÜN Photoshop 7 10-04-2009 13:18:54
Power Clip'de Dikkat Edilmesi Gereken Konular. Smoke6 Corel Draw Dersleri 19 08-04-2009 16:16:25

Kapat
Şifremi Unuttum?