Renk ayrımı nedir?

Ambalaj Tasarımı - Renk ayrımı nedir? ...

Like Tree2Likes

Renk ayrımı nedir?
Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(30)

Grafiker / Karaman

Renk ayrımı nedir?

Alt 25-10-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar konunun yerimi bilmiyorum ama bir sorum olcaktı.

Geçenlerde bir ambalaj fabrikasına başvurdum ve bana fabrikada sordukları şu oldu;Renk ayrımı yapabilirmisin ve biliyomusun?belki onlar kendi dilleriyle konuştular bana ama...bu renk ayrımı nedir,corel draw ve photoshop gibi programlarda nasıl uygulanır(nasıl ayrım yapılır)?Biraz netten araştırdım fakat hep sistematik dillerle konuşmuşlar pek bişey kavrayamadım.Açıklayıcı bir metin resimli yada resimsiz olabilir yada ne biliyim bildiğiniz bir site varsa beni bilgilendirmenizi ve yönlendirmenizi rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürü bir borç bilirim saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
ahmetsxfile isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahmetsxfile

Grafiker / Samsun

Alt 25-10-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Dostum renk ayrımını sadece renk ayrım ajansları yani film çıkış cihazları olan ajanslar yapar.

Yani sen kalkıp renk ayrım cihazın yokken renk ayrımı yapamazsın. O makinanın cinsine markasına göre renk verileri ve yazdırma ayarları var bunu her ajans kendi cihazına göre ayarlar o yüzden senin renk ayrımı yapıp yollama gibi bir şansın yok.
Makina markası ve özellikleri sende var ve biraz zor olan bu bilgiler vakıf isen ancak yapabilirsin ama yine de sağlıklı olmaz. Çünkü renk ayrımı yapıldıktan sonra bir de orjinalinden kontrol edilmesi gerekiyor. Yani Renk Ayrımı Yapan Film çıkış ajanslarından başkasının yapması pek alışılmış bir durum değil.

Onların makinası var ve özelliklerini biliyorsan ancak öğrenebilirsin. Ama internetten öğrenebileceğin bir yer yok bildiğim kadarıyla...

Benim kendi renk ayrım ajansım var. Ama hiçte sizin bildiğiniz gibi yürüyen bir sistem değil... Tüm Grafik Tasarım programlarıylada yapılabilir, en çok Freehand Corel gibi vektörel proramlar kullanılır.
Bu mesajdan alıntı yap
Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(30)

Grafiker / Karaman

Alt 25-10-2007 #3
Sağolasın üstad verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Renk ayrımı nedir?
Bu mesajdan alıntı yap
kahin23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kahin23(33)

Grafiker / Konya

Alt 27-10-2007 #4
Dostum renk ayrımını sadece renk ayrım ajansları yani film çıkış cihazları olan ajanslar yapar.

Yani sen kalkıp renk ayrım cihazın yokken renk ayrımı yapamazsın. O makinanın cinsine markasına göre renk verileri ve yazdırma ayarları var bunu her ajans kendi cihazına göre ayarlar o yüzden senin renk ayrımı yapıp yollama gibi bir şansın yok.
Makina markası ve özellikleri sende var ve biraz zor olan bu bilgiler vakıf isen ancak yapabilirsin ama yine de sağlıklı olmaz. Çünkü renk ayrımı yapıldıktan sonra bir de orjinalinden kontrol edilmesi gerekiyor. Yani Renk Ayrımı Yapan Film çıkış ajanslarından başkasının yapması pek alışılmış bir durum değil.

Onların makinası var ve özelliklerini biliyorsan ancak öğrenebilirsin. Ama internetten öğrenebileceğin bir yer yok bildiğim kadarıyla...

Benim kendi renk ayrım ajansım var. Ama hiçte sizin bildiğiniz gibi yürüyen bir sistem değil... Tüm Grafik Tasarım programlarıylada yapılabilir, en çok Freehand Corel gibi vektörel proramlar kullanılır.

bi grafiker bir işi filme gönderirken renk ayrımını yapmadanmı gönderir ahmet kardeşim.tabiki ambalaj sektöründe farklı renkler ve metodlar ortaya çıkıyor.bu ambalaj sektörü normal ofsette basılan bi işteki gibi değil. Beyazın bile renk sayıldığı bu sektörde iş yeri sahibinin bunu arkadaşımıza sorması bu yüzdendir.çünkü farklıdır durumlar ona ileride sorunlar yaratacaktır.işyeri sahibi bunun farkındadır.hadi hayırlı traşlar.
d3will bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
dururepro isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dururepro(33)

Matbaacı / Ankara

Alt 28-11-2007 #5
bi grafiker bir işi filme gönderirken renk ayrımını yapmadanmı gönderir ahmet kardeşim.tabiki ambalaj sektöründe farklı renkler ve metodlar ortaya çıkıyor.bu ambalaj sektörü normal ofsette basılan bi işteki gibi değil. Beyazın bile renk sayıldığı bu sektörde iş yeri sahibinin bunu arkadaşımıza sorması bu yüzdendir.çünkü farklıdır durumlar ona ileride sorunlar yaratacaktır.işyeri sahibi bunun farkındadır.hadi hayırlı traşlar.

s.a. ilk yazım mesleğim olduğu için size ben cvp vereyim. grafiker eğer basılacak işte özel renkler yoksa yaptığı tasarımı baskıya uygun CMYK göndermekle sorumludur. tabi detaylarıda unutmadan( Rgb olmayacak, varsa traş payları verecek minumum 3mm). bizim ankaradaki sektörde gerçek grafikerleri tenzih ederim grafiker olduğunu sanan onca kişiler varki.. onların yaptığını düzeltmek biz renk ayrımcılarına düşüyor..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
Alt 11-12-2007 #6
Bundan 12-13 sene önce renkayrımcılık çok keyifli ve geliride oldukça yüksek bir meslekti. Fakat ne zaman kurslar açıldı (grafikerlik kursları) mertlik bozuldu. Üç ay kursa giden kendini grafiker zannedip piyasaya girdi. Maaşlar ve işlerdeki kaliteler yarı yarıya farketmeye başladı. Bir grafiker bir işi renkayrımına göndermeyi detaylı olarak pek bilmez ve renkayrımcılarda deli gibi uğraşır. Bence öğrenmenizde fayda var hem renkayrımcıda işinizin zamanını kısaltırsınız hemde bilgi olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Altavista isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Altavista(35)

Webmaster / İstanbul

Alt 11-12-2007 #7
bu renk ayrımı nedir,corel draw ve photoshop gibi programlarda nasıl uygulanır(nasıl ayrım yapılır)?
her sayfa için genellikle 4 renk ayrımı olur: CMYK proses renklerinin her biri için bir tane ve kullanılan spot renk(ler) varsa bunların her biri için de bir tane olmak üzere.
Tsarımcılar genellikle bu renk ayrımlarını üretmezler - bunu yerine matbaaya üretim için sayısal dosyaların tamamını teslim ederler.
Bu mesajdan alıntı yap
h.salma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

h.salma(33)

Grafiker / Kahramanmaraş

Alt 11-12-2007 #8
Arkadaşlar konunun yerimi bilmiyorum ama bir sorum olcaktı.

Geçenlerde bir ambalaj fabrikasına başvurdum ve bana fabrikada sordukları şu oldu;Renk ayrımı yapabilirmisin ve biliyomusun?belki onlar kendi dilleriyle konuştular bana ama...bu renk ayrımı nedir,corel draw ve photoshop gibi programlarda nasıl uygulanır(nasıl ayrım yapılır)?Biraz netten araştırdım fakat hep sistematik dillerle konuşmuşlar pek bişey kavrayamadım.Açıklayıcı bir metin resimli yada resimsiz olabilir yada ne biliyim bildiğiniz bir site varsa beni bilgilendirmenizi ve yönlendirmenizi rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürü bir borç bilirim saygılar.
Renk ayrımı, renklerine ayırmak demektir. CMYK bir fotoğraftaki (veya yazı vs. vs.) Cyan Magenta Yellow ve Black değerlerine ayırabilmektir. Bunu Postscript yazdırma dili destekli bir yazıcıyla da yapabilirsiniz ama renk ayrımı yapan bir ajansın film çıkış makinesinden alınmış bir film çıkışıyla kıyaslanması biraz yanlış olur. Aşağıda renklerine ayrılmış bir fotoğraf ekledim, inceleyip fikir edinebilirsiniz ama ayrıntılı bilgi istiyorsanız bir renk ayrımcıya gidip bu işin tam anlamıyla nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Cyan renk değerleri filmde bu şekilde çıkacaktır
Renk ayrımı nedir?

Magenta
Renk ayrımı nedir?

Yellow
Renk ayrımı nedir?

Black
Renk ayrımı nedir?

Alınan 4 adet film çıkışıyla CMYK renkteki boyalarla trigromi baskı tekniğiyle basıldığında bu şekilde çıkması gerekir:
Renk ayrımı nedir?

Bunlar CMYK renkler için geçerli, yani bu baskının üzerine bir de altın yaldız baskı yapılacaksa onun için de ayrı bir film alınması gerekir. Spot baskı tekniğinde ise kullanılacak renklerin her biri için ayrı film alınır ve baskı renkleri baskı operatörü tarafından boyalar karıştırılarak ayarlanır.

Ama dediğim gibi daha ayrıntılı bilgi isterseniz bir renk ayrımcıya gidip öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 11-12-2007 #9
RENK AYRIMI Nedir?

Sevgili arkadaşlar ben bir ambalaj firmasında RENK AYRIM UZMANI olarak görev yapmaktayım. Kısaca anlatmaya çalışayım. Arkadaşımızın sorduğu renk ayrımının film makinalarında yapılan renk ayırma işlemi ile ilgisi yok.
Renk Ayrımı ART-PRO adı verilen özel bir program ile yapılır. Her renk bir kanaldır. ART-PRO da (p.shop gibi) CMYK + Ekstra renkler bu sebeple (baskı tekniğine göre) her renge ait bir silindir, klişe veya kalıp vardır. İşte bu renkler arasında baskı esnasında açmalar, yani birleşim yerlerinde küçük kaymalardan dolayı boşluklar oluşur, bunları önlemek ve baskıyı kolaylaştırmak amacıyla renklerin birleşim yerlerine binme/çekme dediğimiz işlemler uygulanır. Gıda ambalajlarını yakından incelediğinizde iki rengin birleştiği yerde koyu kontörler göreceksiniz ( 0.2-0.3 mm arası) işte bu işlemler Renk ayrımı kapsamındadır. O kontör birbiriyle kesişen o 2 rengin birleşimidir. Makarna paketleri, piyasada ki tanınmış içecek etiketleri (ofset baskılar değil ama) inceleyin anlayacaksınız.
Ayrıntılı, ayrıcalıklı ve çok zevkli bir iş.

Renkler cisimlerin üzerine düşen ışığın bir kısmının yansıması, diğer bölümünün absorbe edilmesi (emilmesi) ile oluşur. Bu oran rengin cinsini belirtir.

Bir renkli kompozisyonun basılabilmesi için orijinaldeki renklerin baskıya uygun dört ana renge (cmyk) ayrıştırılması işlemine renk ayrımı denir

Bir çalışmanın filme alınabilmesi için SCANNER - FİLM ÇIKIŞI - PROVA olarak 3 aşamadan geçer.

Matbaacılıkta 4 ana renk vardır. Bütün renkler bu 4 rengin kombinasyonlarıyla oluşturulmaktadır.

Bir örnekle renk ayrımını ünitesinin nasıl işlediğini görelim.

1. Bir broşür yapılacağını varsayalım. Öncelikle renk ayrımı yapılabilmesi için yapılacak işin maketi, diaları ve düşük rezolüsyonlu bilgisayar çalışması zip-cd-disket, dvd-harddisk ile alınır. Önce makete göre dialar ve opaklar taranır, temizlenir. Varsa dekupajları yapılır. Bu işlemlerden sonra sistem çalışması gereken sayfalar varsa bu çalışma yapılır.

2. Hazırlanan resimler, sayfadaki yerlerine yerleştirilir. Filmler basılmadan önce çıkış renk kontrolü yapılır.

3. Basılacak kağıda uygun TRAM seçilir. Renk ayrımı atölyesine gönderilecek işler için işin sahibi mutlaka filmin nerede kullanılacağını bildirilmelidir. Yanlış bilgi veya hatalı yönlendirme sonucu tramlar yanlış kullanılırsa sonuç kötü olur.

Baskı niteliğine göre bilinen tram kullanılması

Serigrafi = 34'lükten küçük
Gazete kağıdı (3. Hamur ) = 40'lık
İnsert (Lwc) = 48'lik ( Şayet kağıt toksa ) 54'lük
Dergi = 60'lık-70'lik
Ofset = 70'lik
Çok kaliteli ofset = 80'lik
1. Hamur = 54-60'lık
Kuşe = 70'lik tram kullanılır

4. Film çıkışı alınır.

Renk Ayrımında Kullanılan Bazı Terimler

Tram: Geçişleri (tonları) meydana getiren noktalardır. (1 cm'ye düşen nokta adedi)

Tire: Geçiş tonu olmayan düz renklerdir. Nokta kullanılmadan yapılan filme denir.

Degrade: Koyudan açığa veya bir renkten başka bir renge yumuşak geçişe denir.

Dekupe: Bir objenin etrafı yokmuş gibi temizlenmesine denir.

Ekstra (solid): CMYK dışında basılan özel renkler (gümüş, yaldız, refleks blue, altın yaldız vb gibi)

Dia: Taranabilir transparan orijinal film 2,4x3,5 6x6 6x9 13x18 gibi ebatları vardır.

Opak: Işık geçirmeyen basılı işlerin orijinalleri (Karta basılmış fotoğraflar, gazete ve dergilerden alınmış resimler)

Lup: Renk ayrımında kullanılan özel büyüteç

Photo Shop (sistem çalışması): Fotoğrafların edit edildiği özel bir bilgisayar programı. Bu programla istenilen resimler üzerinde arzu edilen görsel hareketler uygulanabilir. (örneğin bıyıksız bir insana bıyık yapılması gibi)

Prova"Contact proof": Mevcut filmlerin fotografik yolla renkli folyolar kullanılarak bir nüshanın kağıt üzerine çıkarılması işlemidir. (Cromolin – Fuji Prova gibi.)

Hexachrome: 6 renkle baskı sistemi CMYK'ya ilave olarak yeşil ve turuncunun ana renk olması. Tramların serbest hareket etmesi işlemi.
Nüket HOTALI bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
HORUS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HORUS

Hiç Biri / İstanbul

Alt 11-12-2007 #10
konuyla alakasız mesajlar silinmiştir
konu dışında mesaj yazmayın
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Tags
ayrımı nedir, ayrımı renk, ayrımıi nedir, ndedir, nedir, nedir renk ayrımı, renk, renk ayrimi, renk ayrimi nedir, renk ayrımı, renk ayrımı nasıl