Renk hakkında tasarımcıların bilmesi gerekenler..

Temel Tasarım İlkeleri - Renk hakkında tasarımcıların bilmesi gerekenler.. ...

shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 17-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Renk grafik tasarımcıların vazgeçilmez silahlarındandır. Rengi doğru kullanan tasarımcılar başarılı tasarım oluşturma yolunda devamlı öndedir.

Ancak özellikle tasarıma yeni başlayanlarda renk kullanımı ile ilgili önemli teknik sorunlarla karşılaşılmaktadır. (Baskı renkleri, ekranda gördüğüm gibi çıkmıyor, siyahlarım soluk çıkıyor vb)

- Kağıdın yüzey özelliği, renklerin algılanmasını ve görünüşünü etkiler.
Aynı renk, kuşe gibi yüzeyi işlenmiş bir kağıtta farklı, I. Hamur kağıt gibi yüzeyi işlenmemiş bir kağıtta farklı görülecektir.

- CMYK harici kullanılacak tüm özel renkler için renk seçimini mutlaka özel renk kataloglarından yapmalıyız (Pantone renk katalogu gibi).
Masaüstü yayıncılık yazılımlarının tümünde özel renk sistemlerinden renk oluşturmak mümkündür. Ancak bilgisayarda görülen bu renkler ile baskı sonuçlarının aynı olacağına dair bir garanti yoktur. Monitör kalibrasyonunun yapılmış olması, ekran ve baskı renklerinin en yakın sonuçlarda olması için temel kuraldır.

- Pantone kataloglarından özel renk seçiminde, baskıda kullanılacak kağıt cinsine göre (yüzeyi işlenmiş pürüzsüz veya yüzeyi işlenmemiş) ilgili türdeki renk rehber alınmalıdır. Aynı rengin, pürüzsüz ve işlenmemiş kağıtlardaki algılanması farklı olabilir.

- Pantone vb renk kataloglarındaki renkler zamanla solup orijinalliklerini kaybedecektir. 5-6 senelik Pantone kataloglarındaki renklerde farklılık oluşabileceğini unutmamalıyız.

- Ortam ışıklandırması, renkleri farklı görmemize neden olabilir.
Gün ışığında farklı görülen bir renk yapay ışıklandırmada farklı görülebilecektir.

- Baskıda CMYK renkleri ile, soluk siyah yerine parlak ve canlı bir siyah oluşmasını istiyorsak CMYK: 0/0/0/100 yerine, CMYK: 60/30/30/100 kullanabiliriz.
Ancak bu renklendirmeyi yazılarda ve ince çizgilere sahip şekillerde kullanmak baskıdaki en ufak renk kaymalarının hemen görülmesi sorununa yol açar. Bu nedenle parlak siyahı zemin ve büyük alanların renklendirmesinde kullanmak sağlıklı olacaktır.

- Tasarım aşamasından baskı sonuna kadar renkleri kontrol edebilmek ve tasarlanan renklerin basılmasını sağlamak amacıyla Spektral fotometre denilen renk ölçüm cihazları kullanabiliriz.

....alıntıdır..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gülsüm ÖZER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gülsüm ÖZER(26)

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 17-12-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Teşekkürler shedesign özellikle benim gibi yeni yetişen grafikerler için çok faydalı bir konu.
Bu mesajdan alıntı yap

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 17-12-2008 #3
Teşekkürler shedesign özellikle benim gibi yeni yetişen grafikerler için çok faydalı bir konu.
umarım işine yarar gul_love ancak lutfen forum kurallarına dıkkat et bold yazı kullanmak yasak.
Bu mesajdan alıntı yap
sawet isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sawet

Grafiker / İstanbul

Alt 18-12-2008 #4
teşekkürler güzel bi konu yeni başlayan arkadaşlar ve benim için Renk hakkında tasarımcıların bilmesi gerekenler.. çok faydalı bi konu..
Bu mesajdan alıntı yap

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 18-12-2008 #5
işinize yarayacak birşey olmasına sevindim.
iyi forumlar
Bu mesajdan alıntı yap
asit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asit

Webmaster / Ankara

Alt 18-12-2008 #6
çok teşekkürler
- Baskıda CMYK renkleri ile, soluk siyah yerine parlak ve canlı bir siyah oluşmasını istiyorsak CMYK: 0/0/0/100 yerine, CMYK: 60/30/30/100 kullanabiliriz.

bunu bilmiyordum ilerisi için + oldu Renk hakkında tasarımcıların bilmesi gerekenler..
Bu mesajdan alıntı yap

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 19-12-2008 #7
işine yaramasına sevindim asit
Bu mesajdan alıntı yap
senem sevtap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

senem sevtap

Grafiker / Ankara

Alt 23-12-2008 #8
Paylaşım için teşekkürler shedesign, yeni başlayan arkadaşlar için faydalı olacağına eminim. Ben siyah rengini baskıda C:95 M:95 Y:95 K:95 kullanıyorum iyi sonuç alıyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
arthorpowergen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

arthorpowergen

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 23-12-2008 #9
Selamlar Arkadaşlar

çeşitli grafikler ve tanıtım dökümanları , broşüler hazırlayacak bir dosta ihtiyacımız var. Bu konuda gerekli desteği bekliyoruz.

Bu mesajdan alıntı yap
HORUS isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HORUS

Hiç Biri / İstanbul

Alt 23-12-2008 #10
Selamlar Arkadaşlar

çeşitli grafikler ve tanıtım dökümanları , broşüler hazırlayacak bir dosta ihtiyacımız var. Bu konuda gerekli desteği bekliyoruz.

bu şekilde kuralları dikkate almadan mesaj yazan herkes uyarılmadan uzaklaştırılacaktır
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
bilmesi, gerekenler, hakkinda, renk, tasarimcilarin