Renklerin dilini kısa ve öz olarak açıklayabilecek biri var mı ?

Temel Tasarım İlkeleri - Renklerin dilini kısa ve öz olarak açıklayabilecek biri var mı ? Sponsorlu Bağlantılar merhaba arkadaşlar. sizlere yine bir sorum var. uzun süredir renklerle ilgili araştırmalar yapıyorum. ama araştırdıkça kafam karışıyor. o yüzden bana konuyu detaysız öz bir şekilde anlatabilecek arkadaşlarım varsa ...

soneylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır

soneylül

Öğrenci (Grafik) / İzmir

Alt 02-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaşlar.

sizlere yine bir sorum var. uzun süredir renklerle ilgili araştırmalar yapıyorum. ama araştırdıkça kafam karışıyor. o yüzden bana konuyu detaysız öz bir şekilde anlatabilecek arkadaşlarım varsa beniçok ama çok mutlu eder.

soruma gelince.sürekli bahsedilen rgb, cmyk, pantone vs bunların ne olduğunu az çok biliyorum. Ama tasarımcı arkadaşların forum içinde yorumlarına bakınca burda cmyk kullansaydın pantone kullansaydın gibi yorumları var burada söylenmek isteneni pek anlayamıyorum. ayrıca ben corelde herhangi bir çiizm yaptığımda ve export ettiğimde çıkan renk daha farklı oluyor. yani kırmızı bir renk kaydettiysem turuncu çıkıyor gibi. ve yine araştırmalarım ve düşüncelerime dayanarak şunu söylemek ve sormak istiyorum. bilgisayarda hazırlanan grafiklerdeki renklerle baskıdan çıkan renkleri tam tutturmak biraz zor sanırım bu sorun nasıl aşılıyor nasıl bir teknik var bu konularla iligli sizden varsa benim anlayabileceğim kadar anlatılaiblir mi. ya da bu işi anlatmak bu kadar kolay değil sen hele bi şunu şunu öğren gerisini sen bulursun diyebileceğiniz bir kaynak vs. var mı. eğer bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok ama çok sevinirim.

umarım derdimi anlatabilmişimdir. ayrıca umarım doğru yere konu açmışımdır. sanırım en uygun yer burasıydı bir yanlışlık olduysa affedin.

şimdiden herkese teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

musayu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

musayu

Matbaacı / Ankara

Alt 02-09-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Renk scalaları var eğer ondan elde edebiliyorsan onlara bak. Yaptığın işler CMYK mı RGB mi birde onlara dikkat et. EXport ederken nasıl yapıyorsun CMYK mı RGB mi? Bunlara dikkat etmelisin.
Genellikle biz çalışmalar CMYK dan oluşur eğer 5. bir renk kullanacak olursan Pantone kullanırsın.
Bu mesajdan alıntı yap