Resim Kalitesi Yükseltmek ?...

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Resim Kalitesi Yükseltmek ?... ...

ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 05-10-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İnternetten indirdiğim resimler yüksek çözünürlüklü diye geçiyor misal 1600x1024 px lik indirdiğim resimleri büyüttüğüm (1,5-2 m) zaman resimler bozuluyor. İndirdiğim resimleri büyük ölçülerde nasıl kullanabilirim ? ...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Bortener isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bortener

Hiç Biri / Burdur

Alt 05-10-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
pek istenilen sonucu alamayacaksınız ama interpolasyon ile bunlar sağlanıyor.
Stair Interpolation'u severim, alternatif olarak Genuine Fractals, QimagePro Lanczos,
S-Spline ve Photoshop'un kendi image resize ile yapabilirsiniz.

Ama orjinal ne kadar ufaksa, büyüttüğünüzde istediğiniz sonucu alamayacaksınız.
Olabildiğince yüksek pixelli karelerle çalışırsanız daha iyi sonuçlar alırsınız.

Biraz önce deneme yaptım, 2000 pixellik bir kareyi 5 mt (300 DPI)yüksekliğe çıkarttım,
1-2dk süre aldı ama çalıştığım photoshop dosyası 5,3 GB'a çıktı. TIFF'e çevrildiğinde
(JPEG olma şansı yok, büyüklükten dolayı bunu yapamıyorsunuz) dosya boyutu
315 MB (LZW ile) oldu.

Bunları bir denersiniz...
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

hamur ne ise ondan çıkacak üründe aynı olur

Alt 05-10-2011 #3
İnternetten indirdiğim resimler yüksek çözünürlüklü diye geçiyor misal 1600x1024 px lik indirdiğim resimleri büyüttüğüm (1,5-2 m) zaman resimler bozuluyor. İndirdiğim resimleri büyük ölçülerde nasıl kullanabilirim ? ...
aslında hamur ne ise ondan çıkacak üründe aynı olur,
fakat PS 'nin katlılarıyla azda olsa pratikten bir şeyler yapılabilir resim kalitesini yükseltmek adına;
PS 'de seninde bildiğin üzere filter/sharpen/unsharp mask efektini bi dene fazla abartırsan resim bozulur, ardından image/adjustments/selective color dan natural ve black ayarlarını biraz + / - yaparsan, resim bi nebze kaliteli görünür fakat doğallığı biraz bozulur gibi olur, "aslında sayın Şeker; bunu bende biliyorum " dediğinizi duyar gibiyim ama başka da bir şey şu an inanın aklıma gelmiyor.
çıkacak cevapları ve çözüm önerilerini bende merak ediyorum.
şimdiden kolay gelsin Resim Kalitesi Yükseltmek ?...
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 05-10-2011 #4
Yardımlarınız için tşk.ler arkadaşlar. PS ile renk ışık vs. ayarlarıyla oynuyorum görüntü biraz değişiyor kaliteli (istediğim gibi) olmuyor ...
Bu mesajdan alıntı yap