Resimin boyutunu ayarlamak

Photoshop Dersleri - Resimin boyutunu ayarlamak ...

zeynepc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeynepc

Grafiker / Afyonkarahisar

Alt 02-02-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba,

Photoshopa yeni başaldım bir dergi tasarımı yapıcam resimin boyutunu ölçeklendirme seçeneğinden büyüttüğüm ve çözünürlüğünüde 300dpi yaptığım zaman resim bozuluyor. Resimleri bozmadan nasıl büyütebilirim?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

enstantane53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 02-02-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bir fotoğraf çekiminde kaliteli değilse, olduğundan daha yüksek bir kaliteye ulaşmak mümkün değildir. Yani resminizin ebatını büyüterek kalitesini arttıramazsınız, artsa bile sanal olur, bozulur. O açıdan kaliteli görseller kullanmaya çalışın.
Bu mesajdan alıntı yap

zeynepc

Alt 02-02-2009 #3
aslında sorunum şu 5x8 boyutundaki bir fotoyu 15x10 yapamak istiyorum fakat kalite bozuluyo resimlerin boyutlarını büyütmek için tavsiye edebielceğiniz bir program yada photoshopta bir yolu varmı?
Bu mesajdan alıntı yap

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 02-02-2009 #4
görselin ilk orjinal ebatı 8x5 ise bunu aynı kalitede büyütmenizin imkanı yok...
photozoom gibi programlar biraz daha iyi sonuç veriyor, ama sonuçta yine var olan orjinal kaliteyi alamıyorsunuz. benim size tavsiyem o görselin 15x10 cm 300 dpi halini bulmanızdır.
Bu mesajdan alıntı yap

zeynepc

Alt 04-02-2009 #5
yani normal bi fotoyu afiş yapamazmıyım o boyuta getiremiyormuyum?
Bu mesajdan alıntı yap

enstantane53

Hiç Biri / Rize

Alt 04-02-2009 #6
fotoğrafın kalitesine göre değişir, fotoğrafınız kaliteliyse yaparsınız tabi.
yeterli kalitede değilse yapamazsınız. ne yapmak istediğinizi biraz daha açın bence, hangi fotoğrafı ne ebatta büyütmek istiyosunuz, fotoğrafın orjinalini buraya yükleseniz daha iyi yorumlarda bulunabilirdim.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 04-02-2009 #7
Siz dergi tasarımını nasıl yapacaksınız anlamış değilim..Ha illaki yapıcam diyorsanız, 8x5 lik ( resim, fotoğraf, görsel, ne demek isterseniz) fotoyu 1200x2400 cm bile yaparsınız..Aslansınız, kaplansınız, fakat baskıda çamur tabir edilen pixelleşmeden kaynaklanan, opak taramayla da çözümlenemeyen bir baskı sorununuz olur..Baskının kaliteli çıkması için şart, kaliteli dia lar, çözünürlüğü yüksek ve renk ayrımından geçmiş görsellerdir..Ama olmaz mı? oluru olmazı müşterinize bağlı..
Bu mesajdan alıntı yap

zeynepc

Alt 04-02-2009 #8
ne bağırıyon creedwar. Kendi dergimi yapmaya çalışıyom sonuçta öğrenemye çalışıyom ticari hiçbir amacım yok sadece hobi
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 04-02-2009 #9
ne bağırıyon creedwar. Kendi dergimi yapmaya çalışıyom sonuçta öğrenemye çalışıyom ticari hiçbir amacım yok sadece hobi
Asla bağırmıyorum arkadaşım..Bağırsamda burdan sesim duyulurmu ayrı konu:P
Sadece image size dan yapmak istediğin resmin ebadını yazman yeterli..Biraz blur biraz sharpen.. hatta efekt kullanamıyorsan uygun efekt programlarıda var..Photoshopun içine yüklemen yeterli..Ticari amacın olmaya bilir ama hobi amaçlı bile olsa sana yol gösteriyoruz.(Bağırmadan :P )

* Fotolar kaliteli olsun dersen, yüksek çözünürlükleri bulman yeterli..
* Fotolar şahane olsun dersen, foto sitelerinden ücretli olarak çok büyük ebatlarda ve çözünürlükte satın alabilirsin..
* Fotolarım orjinal olsun dersen, sen çekebilir veya bir stüdyo aracılığıyla çektirtebilirsin..
* Fotolarım idare eder, görünür olsun dersen, opak tarama ( basılı bir kağıttan, tarama ) yaparsın..
* Fotolarım görünsün yeter dersen, ebadı farketmez çekiştirir sayfana göre yerleştirirsin..
....çok alternatif var ama sen hangisini yapmak istiyorsun onu seçmelisin..
Bu mesajdan alıntı yap

zeynepc

Alt 04-02-2009 #10
hımm sağol yardımın için ben 76 dpi çözünürlüğü olan bir fotoyu 11*7 ebatında A4 te tam sayfa reklam olacak şekilde hazırlamak istiyodum ama maalesef kalite bozuluyo Resimin boyutunu ayarlamak yazdıkalrını okuyunca çok yardımcı oldu sağol
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
ayarlamak, boyutunu, resimin