Resmi saran yazı nasıl yapılyor?

Photoshop Soru ve Sorunlarınız - Resmi saran yazı nasıl yapılyor? Sponsorlu Bağlantılar Aşağıdaki resimdeki gibi resmi saran yazı photoshopta nasıl yazılıyor arkadaşlar. Birde Yıllık (andaç) tasarım örnekleri nerede bulabilirim?...

serdar1406 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serdar1406

Bilg. Teknikeri / İzmir

Alt 11-06-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki resimdeki gibi resmi saran yazı photoshopta nasıl yazılıyor arkadaşlar. Birde Yıllık (andaç) tasarım örnekleri nerede bulabilirim?

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 11-06-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Evet bende merak ediyorum, ps veya ai de nasıl yapılır acep? Ben kendim space ile boşluk bırakarak yapıyorum bu tür yazıları Resmi saran yazı nasıl yapılyor? path çizip mısraları onun üzerinde dizebilir miyim, yazı yazıyorum ama mısra dizemiyorum
Bu mesajdan alıntı yap
secem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

secem(30)

Grafiker / İstanbul

Alt 11-06-2012 #3
bence bundan daha iyisini freehand de yapabilirsin. resmi tıf olarak freehand de ımport ederek çağır. sonra resmi kenarını pentool ile çiz. yazını da yaz sonra yazıyı ve pentool ile çizdiğin çizgiyi beraber seç ve tex menüsünden flow around selection yap. yazın o çizgiye ye şekil alacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 11-06-2012 #4
Photoshop'ta yazı alanının şeklini path'le çizip şeklin içine T butonuyla tıklayıp yazabilirsiniz.

Illustrator'de yine yazı alanının şeklini pathle çizip Area Text butonuyla bu sefer şeklin içine değil path'e tıklayıp yazabilirsiniz.

Bir yöntem de yazıyı normal text kutusu olarak yazıp şeklin yazıyı ittirmesini sağlamaktır. (Böylece resim yer değiştirince yazı otomatik şekil değiştirir.)
(Photoshop'ta böyle bir yöntem yoktur.)

Illustrator'de resmin etrafına path örülür. Path üstte olmak şartıyla her ikiside seçilip menüden Object Clipping Mask>Make denir. Sonra menüden Object Text wrap>Make diyerek resme ittirme gücü vermiş oluruz. Menüden Object Text wrap> Text wrap Options'la ittirme miktarını ayarlabiliriz. Ve resmimizin yazımızı (Resim üstte olmak şartıyla) ittirdiğini görürüz.

Indesign'da da aynı yöntemler kullanılabilir. Farklı olarak şeffaf psd dosyalarında path örmeye gerek yoktur. Indesign'da resmi seçip, menüden Object>Clipping Path>Options'a geliriz.
Type: Alpha Channel veya (Dedect Edges)'i seçeriz.
Insert Frame'e eksi değer gireriz. Ve resim kendi şekliyle yazıyı iter.
Bu mesajdan alıntı yap

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 11-06-2012 #5
İllustratorde çok kolaymış bu işi yapmak. Yazacağınız alanı path ile çizip area type tool u seçerseniz yazıların dizilimi pathe göre şekil alıyor. Çok basit gerçekten. Ps de bu yapılamaz heralde.
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 11-06-2012 #6
İllustratorde çok kolaymış bu işi yapmak. Yazacağınız alanı path ile çizip area type tool u seçerseniz yazıların dizilimi pathe göre şekil alıyor. Çok basit gerçekten. Ps de bu yapılamaz heralde.
PS'de yapılamaması gayet doğal çünkü programın amacı bu değil. Bu tür çalışmalar için öncelikle indesign veya en kötü illustratör daha pratik bir çözümdür.
Bu mesajdan alıntı yap
rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 11-06-2012 #7
Yıllık gibi çok sayfalı ve (örnekte görüldüğü gibi) yoğun yazılı bir işi ThreeBuddha'ın önerdiği gibi Indesign ile yapılmalıdır.
(Illustratör kullananlar Indesign kulanmakta zorlanmazlar, arabirimi çok benzer.)
Bu mesajdan alıntı yap
harunirgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

harunirgin

Grafiker / Sakarya

Alt 11-06-2012 #8
Dizgi vb işler için vektörel tabanlı programları tercih etmek bu tip işlemler için de kolaylıklar getirir. Açıklama ve bilgilendirmeler için rhinokurt'a teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
serdar1406 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serdar1406

Bilg. Teknikeri / İzmir

Alt 11-06-2012 #9
Arkadaşlar ben alayınıza teşekkur ederım. Suan vaktım yok ama en kısa surede bu acıklamaları okuyup ona gore calısmalara baslıycam
Bu mesajdan alıntı yap

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 12-06-2012 #10
PS'de yapılamaması gayet doğal çünkü programın amacı bu değil. Bu tür çalışmalar için öncelikle indesign veya en kötü illustratör daha pratik bir çözümdür.
Ps yi hor görmemek lazım, programın neredeyse yapamadığı hiç bir şey yok :angel:

Ps de nasıl mı yapılıyor bu tür yazılar? Çizdiğimiz pathi shape(şekile) çevirip üzerinde tıklayıp yazıyoruz, yazılar şeklin içine dolmaya başlıyor. Bu kadar :wink:

Bunu da bugün tesadüfen keşfettim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları