Reza Abedini : Grafik Tasarımda Esen Fars Rüzgarı

Biyografiler - Reza Abedini : Grafik Tasarımda Esen Fars Rüzgarı ...

mavitayfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Alt 20-11-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İran grafik tasarımının öncülerinden, lokomotiflerinden biri kabul edilen Reza Abedini 1967 yılında Tahran’da doğdu. Aldığı resim eğitimi sonrasında grafik tasarımla uğraşmaya başladı ve Tahran’da kendi stüdyosunu kurdu…
Sanatçı ayrıca Tahran Üniversitesinde de eğitim vermektedir

Herhangi bir alandan daha çok kitap tasarımı ve poster tasarımı konularında üretim yaptığını söyleyen sanatçı tipografinin çalışmalarındaki yerini şu cümlelerle izah ediyor;

“Tipografi, genel manasıyla beni kişisel olarak zihinsel açıdan tahrik eden bir konu. Grafik tasarımın geniş olanakları içindeki tüm konularda; hareketli grafikten magazin çalışmalarına kitap tasarımına dek tipografiyi büyük bir ilgiyle kullandım.”

Grafik Tasarımda farklı dillerin farklı yazımların biçimlerin çekiciliğini Reza Abedini’nin çalışmalarında görmek mümkün… Fars Alfabesini Tipografide ustalıkla kullanan sanatçı çalışmalarında İslam bilgeliği temelinde İran’ın hem İslam öncesi hem de İslam döneminin zengin ve sınırsız görsel kaynaklarını, ayrıca Pers kültüründen gelen şiir ve edebiyat anlayışını yerleştirdiğini dile getiriyor….

Grafik Tasarımın farklı coğrafyalarda farklı şekillerde yansımasına en güzel örnek belki de Reza Abedini ….Hele de genelinde orta doğu özelinde İran gibi kapalı toplumlarda grafik tasarımın serüvenini onun çalışmalarında görebiliyoruzReza Abedini : Grafik Tasarımda Esen Fars Rüzgarı

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

eymi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eymi(29)

Grafiker / Balıkesir

Alt 20-11-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İyi çalışmalar..
Bu mesajdan alıntı yap
mavitayfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Alt 20-11-2007 #3
bi kaç çalışmasını daha ekliyorum
daha fazlası için tıklayın

Bu mesajdan alıntı yap
puhuma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

puhuma

Eğitimci / Bursa

Alt 20-11-2007 #4
ilave yapayım;
Afiş tasarımın tarihsel süreçteki başlangıç ve gelişme açısından en önemli ülkesi Polonya'dır. Günümüzde afiş tasarıma ciddi ivme kazandıran ülkesi ise yukarıdaki örnek gibi İran'dır. Bu bilgileri de ek olarak paylaşmakta yarar var.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-10-2008 #5
:tongueout::surprised::angel:
bi kaç çalışmasını daha ekliyorum
daha fazlası için tıklayın

Bu mesajdan alıntı yap

iyi çalışmalar

Alt 24-10-2008 #6
merhaba ben tuğba.grafik tasarım ile yeni ilgileniyorum.kendimi nasıl doğru bi şekilde geliştire bilirim.bilgi edinmek istiyorum. teşekkür ediyorum.iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
abedini, esen, fars, grafik, reza, reza abedini, rüzgarı, tasarımda, tipografi