Roland sp-540 v bas-kes boya çizilme sorunu

Dijital makineler - Roland sp-540 v bas-kes boya çizilme sorunu ...

plotter isimli Üye şimdilik offline konumundadır

plotter(43)

Grafiker / Rize

Alt 11-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

sp540 v 2. el bas-kes aldım.. bu makinenin peşinde olan boyalar DIGISTAR SL ECO 2 marka alfanorm dan alınmış boyalar.
baskıyı uyguladıktan sonra en ufk bir sürtünmede baskıda çizilme oluyor.. bunun sebebi ne olabilir.
kulanan arkadaşlarda bu tür sorunlar oluyormu.. hangi boyayı tavsiye ederler çizilmemeye karşı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

denea isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denea

Baskıcı / İstanbul

Alt 13-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Folyo ne kullanıyorsun ??
Bu mesajdan alıntı yap

plotter(43)

Grafiker / Rize

Alt 13-10-2008 #3
oracal folyo kullanıyorum
Bu mesajdan alıntı yap
zlatka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zlatka

Grafiker / Kocaeli

Alt 15-10-2008 #4
Boya çizilmesinin birden fazla etkeni vardır.
1. kullandığın boya tutuculuğu iyi olmaya bilir genelde eco serisi boyalar çizilir.
2. kullandığın folyo ( folyonun yüzeyindeki kaplama solvent emiciliği yoksa boya yüzeyde kalır ve çizilir.
3. Çok hızlı baskı yapıldığında malzeme yeterinde ısınmaz ve boya yüzeyde kalır.
4. Baskıdan sonra en az 1 gün baskının beklemesi gerekmektedir. Oracal bunu 2 gün olarak vermiştir ama kimse 2 gün beklemez Roland sp-540 v bas-kes boya çizilme sorunu
5. Aslında bu rolandın bir açığıdır. ısı sorunu roland makinelerde ısıtma sistemi direk kafa altında dır ve çıkıştadır. olması gereken malzemenin girişindede bir ısıtıcının bulunması gerekmektedir. malzeme baskıya girdiği sürede ısınırsa boya daha iyi kaynama yapar. buda baskını ömrünü uzatır. bu sebeptem mimaki makinelerde 5 geçişli ısıtıcı sistemi mevcuttur.

Son olarakta şunu söyleyebilirim. burda firma yada marka kotulemek amacım değil. senin folyon iyi ama roland makinelerde kafa tıkanması yaşamaması için müşterilere hafifletilmiş boya veriyorlar. buda çizilmelere sebep olur.
Bu mesajdan alıntı yap
tugi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tugi

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 15-10-2008 #5
eko solvent boyalar rolandlar için çıktığından beri mega ink marka boya kullanıyorum. çok şükür bahsettiğin sorunla karşılaşmadım şu zamana kadar.kafa bir kez değişime uğradı oda zaten atım zamanını doldurmuştu.
benimde kafama takılan zlatka arkadaşımızın bahsettiği hafifletilmiş boyalar derken hangi markayı kastettiği? açıkcası mega ink marka boyada bu sorunu yaşamadım.
Bu mesajdan alıntı yap

zlatka

Grafiker / Kocaeli

Alt 15-10-2008 #6
Slm.

Öncelikli amacım marka yada Firma Kötülemek değildir.Sadece boyalar arası kıyaslama yapıyorum.

Mega ink ile Türkiyede ilk yazışanlardan biri benimdir Bayilik konusunda. Bizden olumlu yanıt alamayınca firma 1 sene sonra Turkiye'de başka bir firmaya bayilik verdi, ve ilk gelen mega ink boyalar problemli olunca açıkcası almadığımız için sevindik. Daha sonra boyalarda ki sorunları giderdiler ama olan müşterilerin baskı kafalarına oldu bol miktarda siyah kafa değişti. Roland sp-540 v bas-kes boya çizilme sorunu kullannan arkadaşlar bilir.

Şuan Mega ink'in tek sorunu kırmızı diye biliyorum. Kırmızı renk magentaya yakın çıkıyor. bazı arkadaşlar siyah %10 çivarında kırmızı ekleyin desede gene tuttuğu sannetmiyorum(kırmızının içinde siyahın ne işi varsa Roland sp-540 v bas-kes boya çizilme sorunu ).
MLD markasıda iyi bir boyadır ama onunda tutuculuğu diğerlerine göre azdır. Ben boya olarat ITL. marka kullanıyorum. 3. yıldır baskı kafalarımı değiştirmedim. hala makine ile birlikte gelen orjinal kafalar.
Bu mesajdan alıntı yap

plotter(43)

Grafiker / Rize

Alt 15-10-2008 #7
sonuç olarak çizilme sorunu olmaması için hangi boyayı tavsiye edersiniz ve satıcıları kimlerdir..
Bu mesajdan alıntı yap

zlatka

Grafiker / Kocaeli

Alt 18-10-2008 #8
çizilme sorunu herhalikarda olucak. bunun sebebi hassasiyeti yakalaması için roland minumum boya kullanır buda renk birleşiminde boyanın dağılmaması gerekir. eğer iyi bir boya ile yüksek kalite baskı yaparsanız yani malzemenin üstündeki boya ne kadar kalın olursa çizilme oranı o kadar az olur.
Kocaeli bölgesindeki roland kullanan arkadaşlara bu konuda eğitim verebilirim.
Bu mesajdan alıntı yap
Justinamor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Justinamor

Grafiker / Burdur

Alt 18-10-2008 #9
evet zlatkanında dediği gibi bu Roland sp-540 kullanıyorsan sürtünmeden dolayı deformasyonlara katlanacaksın. 3.5yıldır kullanıyorum bu makinayı. zaman zaman boya değiştirdim. mld manoukian gibi boyalar kullandım ama şu an için kullanılabilecek tek boya megaink. kırmızı sorunu da çözdüler. magenta da R/M serisi kullanırsan problem olmaz. makina yapılış itibari ile iç mekan bir makina olduğu için boya ile ilgili problemler malesef çözülemedi. biz de bu yüzden 3.2lik infiniti aldık.şimdilik işin durumuna göre 2makinadan çözüm üretiyoruz.
Bu mesajdan alıntı yap

zlatka

Grafiker / Kocaeli

Alt 18-10-2008 #10
abi hayırlı olsun sende buralara düşmüssün. rolandı hala kullanıyorsun sanırım.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
baskes, boya, çizilme, roland, sorunu, sp540