RÖLYEF Sanatı

Resim - RÖLYEF Sanatı ...

Cevapla
RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

Alt 28-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="Red"]
RÖLYEF Sanatı
[/COLOR]


RÖLYEF Sanatı

Yüzey üzerine yapılan yükseltme ya da çökertmelere [COLOR="Red"]rölyef (kabartma) [/COLOR]denir. Alçak ve yüksek rölyef olmak üzere ikiye ayrılır. [COLOR="RoyalBlue"]Yüzey üzerine yükseltilerek yapılıyorsa yüksek rölyef; çökertilerek yapılıyorsa alçak rölyef adını alır.[/COLOR]

Üzeri işlenebilir malzemeleri şekillendirme. Kabartma, sanat kolları dahil endüstri, tarım ve günlük hayatta da kullanılır.

Mimarlıkta kil, alçı, taş gibi işlenebilir malzemelerin yüzeyinde, alçaklı, yüksekli şekiller meydana getirmektir. Kabartma, ışık alan ve almayan yönlerin belirme derecesine ve yüzey şekline göre, alçak, orta yüksek olarak çeşitlenir. Alçak kabartma, yüzeyden çok az ayrılan kabartmalardır. [COLOR="RoyalBlue"]Madalyon, para vb. şeylerde görülen kabartmalar bu şekildedir. [/COLOR]Yüksek kabartma, yüzeyden oldukça yükselen kabartmalardır. Şeklin hemen hemen yarısı denilebilecek derecede yüksektir. Rond-bos kabartmalar ise heykele yaklaşır şekildedir. Şekiller satıha alçak taraflarından yapıştırılmış gibidirler.

Kabartma olarak yapılmış süslemeler, mimari yapılarda taşa, mermere işlendikleri gibi madenden ve ahşaptan yapılmış eşyalar üzerinde de görülürler. Şamdan, kapı tokmağı gibi madeni eşyalarda, kapı, pencere kanadı, rahle, dolap, çekmece gibi ahşap eşyalarda kabartma şeklinde yapılmış süslemelere çok rastlanır. Mimari eserlerin dış veya iç cephelerinde yapının görülecek yerlerinde taş veya mermer üstüne kabartılarak yapılmış süslemeler vardır.

Büyük Selçuklu devri mimarları, ana malzeme olan tuğlayı süslemede kullanmalarının yanında, stüko üzerinde yaptıkları kabartmalardan da geniş ölçüde faydalanmışlardır. Arabesk süslemeler arasındaki kufi yazıyla elde edilen kabartma süslemeler Selçuklu mimarisinin karekteristik özelliği olarak kabul edilir. Merv, Nişabur ve Kazvin'de bulunan Selçuklu eserleri, bu mimarinin kabartma süslemelerinin en güzel örnekleridir.

Anadolu Selçuklu mimarisinde süs unsuru ön planda yer alır. Binalar geniş süslemeye imkan verecek tarzda inşa edilmiş gibidir. Kapı, pencere, söve ve friz gibi unsurlar şerit, örgü, kabara ve palmet gibi kabartmalarla bezenmiştir. Taş işlemeciliğinin ilerlediği Anadolu Selçuklu mimarisinde özellikle portallerde rumi denilen süsleme şekli kabartma olarak tatbik edilmiştir. Bu devre ait kabartma süslemeye en iyi örnekler, Divriği Ulu Cami, Karatay Medresesi, Niğde Alaaddin Camii portali, Konya Sırçalı Medrese, Erzurum Çifte Minareli Medresede görülür.

[COLOR="Red"]Osmanlı sanatında taş işçiliği üç ana grupta toplanır: 1. Kabartma, 2. Şebeke, 3. Renkli taş. İlk devir Osmanlı mimarisinin taş süslemesinin önemli bir kısmını kabartmalar teşkil eder. Yuvarlak, sivri profilli veya düz yüzeyli olmak üzere çeşitli teknikler alçak kabartma olarak tatbik edilmiştir. İznik Yeşil Camii taş süsleme sanatının en iyi örneklerine sahiptir. Sütun ve paye başlıkları ile kemer yastıklarında görülen lotus ve palmet motifleri düz satıhlı kabartma tekniğiyle yapılmıştır. Bursa Yıldırım Camiinde ise kabartma klasikleşmiş bir görüntü içindedir. Mukarnasın bol ve ince işçilikle kullanılması camiye ayrı bir özellik kazandırmaktadır. Bursa Yeşil Camii ise, klasik devirde Osmanlı taş işçiliğinin varacağı en olgun seviyede süslemelere sahiptir. Edirne Üç Şerefeli Camiinde de taşa işlenmiş kabartma yazının en girift istifli örneklerinden biri portalinde görülebilir.[/COLOR]

Çok çeşitli zevklerin, işçiliğin ve motif bileşimlerinin ortaya konulduğu Osmanlı mimari sanatı, 17. asırdan sonra klişeleşmiş ve rumi grubu ile mukarnasın bol kullanıldığı eserler vermeye başlamıştır.

[COLOR="Red"]RÖLYEF SANATINDAN ÖRNEKLER[/COLOR]

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(42)

Standart
Alt 28-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
RÖLYEF Sanatı

Bu çalışma benim çok hoşuma gitti.

Ayrıca bilgiler için de teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 28-01-2008 #3
çok güzel bilgiler roxelana,rölyef hakkında bilgilendirici ,örneklerle de aydınlatıcı bir yazı olmuş. eminim ki birçok arkadaş bu yazıdan faydalanıcaktır. emeğine sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
cb-rnk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cb-rnk(29)

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Standart
Alt 28-01-2008 #4
Bugün televizyonda yapımını izledim; gerçekten emek gerektirici hemde bir hayli.. gözümde büyüdü yanii ( :
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 30-01-2008 #5
paylaşım için saol
Bu mesajdan alıntı yap
ozgun isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgun

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 14-02-2008 #6
çok güzel çalışmalar ve çok güzel bi açıklama gerçekten çok bilgilendim en yakın sürede bende bi abimin yapmış olduğu rölyef çalışmlarının fotolarını sizlerle paylaşacağım
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Kağıt kabartma sanatı

Alt 02-09-2011 #7
RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

RÖLYEF Sanatı

Alıntı: haber365.com


Bu mesajdan alıntı yap
dilanayse isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dilanayse

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 04-11-2011 #8
mrb,rölyef yapılışlarını nasıl öğrenebilirim.Hangi figür nasıl yapılır tekniklerini öğrenmek isterim
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
rlyef, sanat

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Cam Sanatı Yeliz GÖKÇEN Heykel 19 03-08-2011 21:36:06
KOLAJ Sanatı (Resimden Resim Yapma Sanatı) VolkanTEKiN Resim 26 21-06-2011 13:03:55
hat sanatı maltepe Hat Sanatı 27 10-03-2011 21:57:44
Buz sanatı Morpheme Graficafe 4 17-03-2010 09:24:57
bir rölyef tasarımı baris_ircan Kitap kapağı, broşür, menü vb. 5 01-05-2008 23:15:06

Kapat
Şifremi Unuttum?