Sadece Meraktan! Filme iş yollarken kenardaki CMYK renkler?

Baskı Öncesi - Sadece Meraktan! Filme iş yollarken kenardaki CMYK renkler? ...

firstozdemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

firstozdemir

Grafiker / Adana

Alt 05-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Selamlar. Filme iş yollarken neden kenarlara boydan boya CMYK renkler sepiştiriliyor Sadece Meraktan! Filme iş yollarken kenardaki CMYK renkler? bir amacı varmı. üste koyuyoruz zaten renklerin ne olduğunu. CMYK ise yazıyoruz. ama boydan boya cmyk cmyk cmyk .... diye sıralamanın anlamı varmı? cidden merak ettim bilmiyorum yani bir mantığı varmı ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 05-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
baskı sırasında baskıyı yapan ustanın renkleri takip edebilmesi adına koyuyoruz o bahsettiğiniz sklayı özellikle yeni baskı makinalarında dijital olarak renklere müdahle edilmekte baskı esnasında dolayısı ile basılan bir numune kumanda masasına konulur ve bakılır eğerki renklerle oynamak gerekirse o bölümdeki renklere müdahele edilir bu konuda da yukarı koyduğumuz skala ustanın işini koalylaştırır.

örnek size anlatmak istediğimi gösterecektir...
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 05-05-2009 #3
baskı sırasında baskıyı yapan ustanın renkleri takip edebilmesi adına koyuyoruz o bahsettiğiniz sklayı özellikle yeni baskı makinalarında dijital olarak renklere müdahle edilmekte baskı esnasında dolayısı ile basılan bir numune kumanda masasına konulur ve bakılır eğerki renklerle oynamak gerekirse o bölümdeki renklere müdahele edilir bu konuda da yukarı koyduğumuz skala ustanın işini koalylaştırır.
Bu bilgilere ek olarak renk yoğunluğunu ve şiddetini ölçen cihazlar (denstometre) var. Bu cihazlar rengin baskı makinesinin kalibrasyonuna göre basılıp basılmadığını bahsettiğiniz kenar skalalarına bakarak ölçer. Bu ölçüme göre baskı makinesi ayarı yapılır... Örnek veriyorum Magenta için uygun yoğunluk 1.4 ise ve ölçüm sonucu çıkan değer 1.1 ise Magenta yeterince doygun basmıyor demektir ve yoğunluk biraz daha artırılır...
Bu mesajdan alıntı yap

firstozdemir

Grafiker / Adana

Alt 05-05-2009 #4
teşekkürler arkadaşlar. filme gönderirken hiç koymadım öyle bişe ama koyuyorlar ondan sordum. peki kısayolu filan varmı bu olayın. corelde freehandde kullanıyorum . hiç dikkatimi çekmedi , yoksa kendimizmi hazırlıyoruz skalayı
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 05-05-2009 #5
teşekkürler arkadaşlar. filme gönderirken hiç koymadım öyle bişe ama koyuyorlar ondan sordum. peki kısayolu filan varmı bu olayın. corelde freehandde kullanıyorum . hiç dikkatimi çekmedi , yoksa kendimizmi hazırlıyoruz skalayı
Bildiğim kadarıyla bir kısayolu yok. Forumda aratırsanız örnek renk skalalarını temin edebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap

firstozdemir

Grafiker / Adana

Alt 05-05-2009 #6
boş zamanlarımda matbaaya gidip burnumu sürtmem şart oldu. işin temelini bilmeden olmaz. bi sorun çıkmıyor ama insanın içinde kalıyor eksik bilgi Sadece Meraktan! Filme iş yollarken kenardaki CMYK renkler?
Bu mesajdan alıntı yap
grafikerkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikerkartal

The Legend ;)

Grafiker / İstanbul

Alt 05-05-2009 #7
kısayol olduğunu sanmıyorum özellikle bildiğim kadarıyla corelde yok ama ben size elimde bulunan skala ve cmyk kros örneklerini yolluyorum corel x3 ve pdf formatında
BUYRUN
Bu mesajdan alıntı yap

firstozdemir

Grafiker / Adana

Alt 05-05-2009 #8
teşekkürler arkadaşlar bir merakım daha gitti Sadece Meraktan! Filme iş yollarken kenardaki CMYK renkler?
Bu mesajdan alıntı yap
besent isimli Üye şimdilik offline konumundadır

besent

Grafiker / İstanbul

Alt 29-06-2009 #9
grafiker kartal paylaşımın için teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 29-06-2009 #10
Bu benimde merak ettiğim bir konu idi Sadece Meraktan! Filme iş yollarken kenardaki CMYK renkler?
Volkan ve Önder çok teşekkürler :alkis:
Peki bunlar kesim sırasında kesilmeli mi üründen?
Mesela Hep aldığım ürünlerde özellikle süt kutularında bunlar görünüyor bulunuyor Sadece Meraktan! Filme iş yollarken kenardaki CMYK renkler?
Böyle olması hata mı?Yoksa olsa da olur mu olmasa da olur mu?
Yani tüketicinin bunu görmesi kötü mü?Tabi bize bir zararı yok ama gerçekten merak ediyordum :utann:
Çok teşekkürler bu bilgiler için
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları