Sait MADEN

Biyografiler - Sait MADEN Sponsorlu Bağlantılar Günümüz şairlerinden 1932 yılında Çorum’da doğdu.İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitirdi(1956).Şiir yazmaya ortaöğretimin ilk yılında başladı. İlk şiirlerini İstanbul, Türkçe, Soyut, Yazko Edebiyat, Soyut, Varlık, Gösteri ...

Sait MADEN
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Sait MADEN

Alt 21-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz şairlerinden 1932 yılında Çorum’da doğdu.İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitirdi(1956).Şiir yazmaya ortaöğretimin ilk yılında başladı. İlk şiirlerini
İstanbul, Türkçe, Soyut, Yazko Edebiyat, Soyut, Varlık, Gösteri gibi dergilerde yayınlayan Sait Maden bunları Açıl, Ey Gizem (1996), Yol Yazıları ve Hiçlemeler (1997) adlı üç kitapta topladı.

1950’de Varlık Yayınları’nın düzenlediği çeviri şiir yarışmasında Baudelaire’ den uyarladığı “Moesta et Errabunda” adlı şiirle birincilik ödülü kazandı. O günden bu yana değişik ülke şairlerinden çok sayıda şiir çevirdi. Çeviri yapıtları: Güneş Taşı ( Octavio Paz, 1962 ), Seçmeler (Blaise Cendrars, 1964), Kara Ada Şiirleri (Pablo Neruda, 1971), Bütün Şiirler (Federico Garcia Lorca, 1974), 20 Aşk ve Umutsuz Bir Şarkı (Pablo Neruda, 1975), Seçme Şiirler (Eugenio Montale, 1975), Elsa’ ya Şiirler ( Louis Aragon , 1976 – Türk Dil
Kurumu Çeviri Ödülü ), Şiirler (Paul Eluard, 1976), Şiirler (Saint-John Perse, 1981), Şiirler (Vladimir Mayakovski, 1985), Çeviri alanındaki en kapsamlı ürünleri Lorca: Bütün Şiirler, insanlığın beş bin yıllık şiir birikiminden derlediği Şiir Tapınağı(1985), Baudelaire’den çevirdiği Kötülük Çiçekleri (1996) ve dünya halklarının şiirlerinden oluşan Yeryüzü Şiiri’dir.

Hayatını bağımsız ressam ve grafikçi olarak sürdüren Sait Maden, grafiğin her dalında çok sayıda eser üretti, günümüze dek 7000 dolayında kitap ve dergi kapağı çizdi. Bu konudaki yapıtları Türk Grafik Sanatı Tarihi (1979), Simgeler (kendi çizdiği amblem ve logolardan seçilmiş 150 örnek, 1990).

ALINTIDIR

Sait MADEN
Sait MADEN
Sait MADEN
Sait MADEN
Sait MADEN
Sait MADEN
Sait MADEN

ALINTIDIR

Sanatçının bir dergide röportajı yayınlanmıştı bir süre önce, gerçi bir kaç yıl oldu ama, internette onu da buldum. Ancak buraya koymak doğru olur muydu, emin olamadım. Sait MADEN diye arama yaparsanız; röportajı okuma şansınız var Sait MADEN Mutlaka okumalısınız, çünkü ben okuyunca o kelimelerin arasından çok şey aldım, şimdi yine okuyacağım Sait MADEN
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

fatihcee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fatihcee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-04-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Evet çok güzel bir paylaşım.
Benim grafik tasarım hocam da okumamız incelememizi istemişti baya.

Çok teşekkürler Efoja
Bu mesajdan alıntı yap

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-04-2009 #3
Bence çok doğru bir yönergede bulunmuş... çünkü sanatçıyı anladıktan sonra yani nasıl desem bilmem ki, hayranlığımı açıkçası kelimelere dökemiyorum Sait MADEN Mutlaka araştırılmalı eserleri görülmeli... Homeros'un kitap kapağı bende var diye nasıl sevindim ben çocuk gibi zıplamıştım evde zamanında Sait MADEN Kapağı kitabın önüne geçti Sait MADEN
Bu mesajdan alıntı yap
fatihcee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fatihcee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 21-04-2009 #4
Bence çok doğru bir yönergede bulunmuş... çünkü sanatçıyı anladıktan sonra yani nasıl desem bilmem ki, hayranlığımı açıkçası kelimelere dökemiyorum Mutlaka araştırılmalı eserleri görülmeli... Homeros'un kitap kapağı bende var diye nasıl sevindim ben çocuk gibi zıplamıştım evde zamanında Kapağı kitabın önüne geçti
Mutlaka görülmeli evet
Şu kapak olayı hala devam ediyor sanırım Sait MADEN
Sevincin yorumda bile belli
Bu mesajdan alıntı yap
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Alt 21-04-2009 #5
paylaşım için teşekkür ederim efoja...
anlamlı ve güzel bir paylaşım olmusSait MADEN
yüregine saglık..
Bu mesajdan alıntı yap

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-04-2009 #6
sizn de ellerinize sağlık Sait MADEN üşenmeyip yazmışsınız... inşallah ışık tutar, bir nebze olsun.
Bu mesajdan alıntı yap
Zynopsis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Zynopsis

Grafiker / İzmir

Alt 21-04-2009 #7
homeros kitabı bende de var çok sevindim.. burayı seviyorum hergün yeni bişey öğrenmek üstatların yaşamlarını röportajlarını okumak çok keyifli.. teşekkürler efoja...
Bu mesajdan alıntı yap

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 21-04-2009 #8
Gerçekten öyle... Röportaj konusunu da yineliyorum gerçekten bulup okuyun Sait MADEN Teşekkür ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
filizdmr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

filizdmr

Ressam / Kocaeli

Alt 22-04-2009 #9
Güzel paylaşım teşekkürler efoja .
Bu mesajdan alıntı yap
wwaslıww isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wwaslıww

Öğrenci (Diğer) / Çankırı

Alt 22-04-2009 #10
paylaşım için teşekkürler efoja