sanat sanat içindir-sanat toplum içindir

Anketler - sanat sanat içindir-sanat toplum içindir Sponsorlu Bağlantılar 'Sanat sanat içindir' düşüncesini savunanlar için, sanatın tek amacı vardır, o da sanatın kendisidir. Sanatın başka amacı olamaz. Başka amaca yönelen her eğilim sanatı öldürür. Sanat, ne kişisel ...

sss.ibel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sss.ibel(26)

Sanat Yn. / İstanbul

Dosya23

Alt 05-07-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

'Sanat sanat içindir' düşüncesini savunanlar için, sanatın tek amacı vardır, o da sanatın kendisidir. Sanatın başka amacı olamaz. Başka amaca yönelen her eğilim sanatı öldürür. Sanat, ne kişisel ne de toplumsal yararı dikkate alır. Tek hedefı vardır: güzel biçimleri yaratmaktır. Herhangi başka amaca hizmet etmek, sanata yabancıdır.

Bu eğilim, 'yararlı olan her şey çirkindir', diyecek kadar ileri gider.

'Sanat toplum içindir' diyen eğilim itiraz eder: 'Sanatı da sanatçıyı da yaratan toplumdur. Toplum olmasaydı sanat olmazdı. O toplumun bir parçası olan sanatçı da toplum için sanat üretir. Sanat, toplum içindir. Nasıl ki, 'bilim için bilim', 'felsefe için felsefe' olmazsa, 'sanat için sanat' da olamaz. Dünyada her şey insanlar için vardır. Sanat, topluma faydalı olursa bir değeri vardır. Topluma hizmet etmeyen bir sanatın değeri yoktur.
-
-
Diye bir yazı buldum,bir ara lisede hocamızla bu konuyu tartışıyorduk herkese göre göre görecelidir sanat
Biz grafikerler sanatın içersinde olan insanlarız,sizlerden de fikir almakistiyorum:smile:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 05-07-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
""Sanat sanatçı içindir""

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 05-07-2010 #3
Sanat sanatçı içindir en önce, öyle değil ise araya başka kaygılar girmiş demektir...
Bir şair okunmak için şiir yazıyorsa, o artık dize pazarlamacısıdır...
Bir çizer seyredilmek için çiziyorsa, o artık kukla-çizerdir...
Bir besteci dinlensin diye müzik yapıyorsa, o artık Serdar Ortaç'tır sanat sanat içindir-sanat toplum içindir

Ortaya çıkan bir sanat eseri, tamamen sanatçı ile ilgidir, çıkış sebebi sanatçının kendidir...
Bu üretim sürecine seyredilme/dinlenilme/okunma kaygısı girmişse, sanatçı ruhuna ihanet etmeye başlar...
Üretimine popülariteye göre ayar çekmeye başlar. O aşamadan sonra artık o iş sanat olmaktan çıkar...

Sanatçı işi ortaya koyar, ruhunu ortaya koyar gibi...
Sonra bilmek ister ruhunun nelere, kimlere etki edeceğini.
Olumlu veya olumsuz etkileşimlere göre rotasını çizmez ama!
Çünkü yapıtları onun için bir haldir, hissediştir..
Zira ısmarlama bir hissediş olamaz sanatta!
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05-07-2010 #4
Bence "sanat" ilhamın dışa fışkırması gibi bir "şey" dir.
Geldimi içinde tutarsan sana zarar verecek bir "şey".
Etkileşim almadan olmaz tabiki,
belkide insan, başka bir sanat eserinden esinlenmesi sonucunda,
ilham dolup taşıyor (BİR ÇİÇEK OLABİLİR) ve başka insanlara esin kaynağı oluyor.(şiir gibi)

Anlaşılamayan pekçok sanat eseri olduğunu düşünüyorum.
Bence "sanat/ilham" insan ötesi bir "şey"
duyularımızın dışında algıladığımız şeylerin, çeşitli yollarla haykırışı gibi,
(mikro içinde makrolar gibi)
İncelendikçe genişleyen sonu sonsuzluk olan bir "şey" gibi

kelimelerin, şekillerin, seslerin mecazını yapmaya çalışırken kaybolduğu bir "şey" gibi

şu anda anlatamadığım "yaşadığımda içinde kaybolduğum bir "şey"

bunu anlata bildiğim en yakın kelime "aşk" tır.

Kim faydalanırsa faydalansın.
Kim tartışırsa tartışsın.

Gerçek Sanatçı/Sanat'ın hiç bir beklentisi yoktur bence,
Dünyaya doğurur ve çoğalır...

tartışmayla hiç birşey çözemeyiz.
Bu mesajdan alıntı yap
Güneşş isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Güneşş

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 05-07-2010 #5
(Naçizane) - Sanat hiç bir şey için değildir.Sanat keyif içindir.Sanat içinden geleni keyfiyatla dökmektir.Ne toplum içindir ne de sanat içindir sanat.Sanatın iyi,güzel,kötü,mükemmel oluşu sanatçının aldığı hazza bağlıdır kanımca.Yok herkes sanatçı olamazmışta,yok belli kriterleri varmışta.. yok kardeşim.sen kendi keyfini ortaya birşeyler çıkararak sunuyor ve bundan dilediğnce haz alıp tatmin oluyorsan bu sanattır sende sanatçı.nokta.
Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 05-07-2010 #6
Üretiminden sonra, belirli bir kitleye ulaşmış, sanat tarihçileri tarafından değerlendirilen ve kabul gören yapıta "sanat eseri" denebilir.
Yoksa her ortaya konan iş/durum elbette sanat değildir değil mi sanat sanat içindir-sanat toplum içindir
Bu mesajdan alıntı yap

Güneşş

Alt 05-07-2010 #7
Üretiminden sonra, belirli bir kitleye ulaşmış, sanat tarihçileri tarafından değerlendirilen ve kabul gören yapıta "sanat eseri" denebilir.
Yoksa her ortaya konan iş/durum elbette sanat değildir değil mi sanat sanat içindir-sanat toplum içindir
Bu sadece kabul görmüş tanımısanat sanat içindir-sanat toplum içindir
Benim için sanat bu değil biraz önce yazdıklarımdır.Herkes için sanat farklıdır bana göre.Herkesin sanata bakış açısı bu tanım altında olmak zorunda değil.e ozaman nasıl sanat olacak.Sanat özgürse sanat olur.kalıplara sokarak yalnızca ''işte bu sanat buda sanatçı'' dersek insanlığa,tarihe ve gerçek sanata saygımız nasıl olur ?
Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 05-07-2010 #8
Bu sadece kabul görmüş tanımısanat sanat içindir-sanat toplum içindir
Benim için sanat bu değil biraz önce yazdıklarımdır.Herkes için sanat farklıdır bana göre.Herkesin sanata bakış açısı bu tanım altında olmak zorunda değil.e ozaman nasıl sanat olacak.Sanat özgürse sanat olur.kalıplara sokarak yalnızca ''işte bu sanat buda sanatçı'' dersek insanlığa,tarihe ve gerçek sanata saygımız nasıl olur ?
O halde bunca sanat akademisi boşuna var sanat sanat içindir-sanat toplum içindir
Senin bu tanımından kafasına esip sevgisini koluna takan, bebekte 3-5 tur atan, sonrada oturup bunu şarkı yapanda sanatçı olabilir sanat sanat içindir-sanat toplum içindir Öyle mi?
Bu mesajdan alıntı yap

Güneşş

Alt 05-07-2010 #9
Eğer o yaptığı şeyi kendisi sevmiş ve değer vermişse elbette.Şu elimdeki pet şişeyi yamultup,uğraşıp bi şekile soktuktan sonra hoşuma gitmişse ve ben bundan haz alıp bu şişeyi evime götürüp vitrinime koymak istiyorsam;bu benin için sanattır.Çünkü ben buna bakmaktan zevk alıyorum.Dediğim gibi sanat keyiften ibarettir.Sanat akademileri boşuna var demiyorum,sadece şuanki dünyaya ayak uydurmak için kurulmuş yüksek okullar onlarsanat sanat içindir-sanat toplum içindirtıpkı diğerleri gibi.Nur hanım bi kalıp altına girmek zorunda değiliz bundan bahsediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap

Nur

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 05-07-2010 #10
Eğer o yaptığı şeyi kendisi sevmiş ve değer vermişse elbette.Şu elimdeki pet şişeyi yamultup,uğraşıp bi şekile soktuktan sonra hoşuma gitmişse ve ben bundan haz alıp bu şişeyi evime götürüp vitrinime koymak istiyorsam;bu benin için sanattır.Çünkü ben buna bakmaktan zevk alıyorum.Dediğim gibi sanat keyiften ibarettir.Sanat akademileri boşuna var demiyorum,sadece şuanki dünyaya ayak uydurmak için kurulmuş yüksek okullar onlarsanat sanat içindir-sanat toplum içindirtıpkı diğerleri gibi.Nur hanım bi kalıp altına girmek zorunda değiliz bundan bahsediyorum.
Haklısın. Kalıplara sokulmamalı elbette.
Zaten sokulabilseydi bunca sanat akımı ortaya çıkamazdı...
Ama bireysel bir karar vericilik ile "bu sanat eseridir" de denilemez bence...
işin aslı gerçek sanatçının da, o kendinden bihaber eserinde bu tür mevzularla ilgileneceğini sanmıyorum sanat sanat içindir-sanat toplum içindir
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları