Sayfa alanı dışına konulan nesnelerin diğer sayfalarda gözükmemesi

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - Sayfa alanı dışına konulan nesnelerin diğer sayfalarda gözükmemesi ...

agra isimli Üye şimdilik offline konumundadır

agra(36)

Hiç Biri / Hatay

Alt 23-01-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar başlıkta sorunu doğru ifade edebildimmi bilmiyorum ama amacım şu: corel içinde sayfa alanı örneğin a4 ün dışındaki yazdırılmayan boş alan var. O alana attığım bir nesnenin diğer sayfalarda gözükmemesini istiyorum bu nasıl ayarlanıyor?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 23-01-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Şuanda konumum itibari ile ayar olarak bakıp söyleyemeyeceğim, hem zaten hiç böyle bi ihtiyac duymadım ama bi bakarım varsa burdan yine paylaşırım.

Şuan için en kolay yöntem; sayfa dışındaki nesnelerin tamamını sayfa içinden bir nesne ile gruplamamaktır (ctrl+g).
Bu mesajdan alıntı yap
tarzan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarzan45

Grafiker / Manisa

Alt 08-02-2010 #3
Ben de tam tersi bir problem yaşıyorum.
Yani nesneyi sayfanın dışına aldığımda, başka sayfalara geçince orada görünmesini istiyorum ama görünmüyor.
Bu konuda bir ayar var mıdır?
Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim....
Bu mesajdan alıntı yap

agra(36)

Hiç Biri / Hatay

Alt 08-02-2010 #4
Ben de tam tersi bir problem yaşıyorum.
Yani nesneyi sayfanın dışına aldığımda, başka sayfalara geçince orada görünmesini istiyorum ama görünmüyor.
Bu konuda bir ayar var mıdır?
Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim....
bekliyoruz yardım ama gelmedi. ilgi çeken bir olay değil galiba.
Bu mesajdan alıntı yap
cadolosun isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cadolosun

Grafiker / İstanbul

Alt 08-02-2010 #5
Onur beyin söylediği gibi oluyor bu olay.Eğer coreldraw da bir sayfa içerisinde birden fazla page açacaksanız diğer sayfada gözükmesini istemediğiniz objeleri guruplandırmanız gerekmektedir.Diğer işlem içinde tam tersi uygulama gerekir.Anlaşılmayan bir nokta olursa yardımcı olmamız için yeniden yazarsını..İyi çalışmalar..
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 09-02-2010 #6
Enteresan bir durum, bende diğer sayfalarda dediğiniz gibi A4 dışında kalan nesneler (gruplandırılmamış haldeler) gözükmüyor. En son yaptığım ayar fabrika ayarlarına geri döndürmek olmuştu.
Bu mesajdan alıntı yap
GReeD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GReeD

Grafiker / Gaziantep

Alt 09-02-2010 #7
Her şeyin bir yolu yok demekki corelx4 'te böyle bir yol yok agra mecburen çıkıyor sayfa içine alman lazım çıkmasını istemiyorsan alamıyorsan çıkmasına katlanacaksın ben eğitim gördüğüm ögretmenimi aradım çaresi yok dedi ben onun yalancısıyım Sayfa alanı dışına konulan nesnelerin diğer sayfalarda gözükmemesi
Bu mesajdan alıntı yap
tarzan45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarzan45

Grafiker / Manisa

Alt 09-02-2010 #8
Her şeyin bir yolu yok demekki corelx4 'te böyle bir yol yok agra mecburen çıkıyor sayfa içine alman lazım çıkmasını istemiyorsan alamıyorsan çıkmasına katlanacaksın ben eğitim gördüğüm ögretmenimi aradım çaresi yok dedi ben onun yalancısıyım Sayfa alanı dışına konulan nesnelerin diğer sayfalarda gözükmemesi
Benim bilgisyarımda herhangi bir ayar yapmamış olmama rağmen sayfa dışına attığım bir cisim, diğer sayfalara geçince kayboluyordu. Açılışta F8'e basıp corel draw ayarlarını sıfırlayarak düzelttim. Bu da demek oluyor ki bu bir şekilde yapılabilen bir ayar. Ben de nasıl geri döndürülebileceğini bilmiyorum ama bence öğretmeniniz yanılıyor... Bulunca nasıl ypaılacağını da yazacağım herkese kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap

agra(36)

Hiç Biri / Hatay

Alt 13-02-2010 #9
Benim bilgisyarımda herhangi bir ayar yapmamış olmama rağmen sayfa dışına attığım bir cisim, diğer sayfalara geçince kayboluyordu. Açılışta F8'e basıp corel draw ayarlarını sıfırlayarak düzelttim. Bu da demek oluyor ki bu bir şekilde yapılabilen bir ayar. Ben de nasıl geri döndürülebileceğini bilmiyorum ama bence öğretmeniniz yanılıyor... Bulunca nasıl ypaılacağını da yazacağım herkese kolay gelsin...
bencede öyle. özetlersek bazıları sayfa dışındaki nesnelerin diğer sayfalarda görünmesinden şikayetçi (benim gibi) bazılarıda görünmemesinden şikayetçi. bu corelde kendiliğinden değişen yani corelin programlama kuralları harici kendi kendine değişen bir özellik olmasa gerektir diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
serahid isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serahid(34)

Grafiker / Şanlı urfa

Alt 08-05-2010 #10
arkadaşlar sorun halen çözümlenmediyse ben çözümünü buldum..
corelde options yapıp. GENERAL bölümde sag tarafta "show overprints" seçeneği işaretliyse diger sayfalarda sayfa dışındaki nesneler gözükmez.
ama işaretli değilse sayfa dışındaki nesneler gözükür..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları