Sayfaların yerini değiştirmek

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - Sayfaların yerini değiştirmek ...

Norma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Norma

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 25-09-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba.

Ben Illustrator'da tıpkı freehand'deki şu araç;

ile yapabildiğimiz gibi sayfalarımın yerini değiştirmek istiyorum, ya da mesela 15 sayfalık bir işim var ve o 15 sayfanın 8. sayfasını atıp sonrasındaki diğer 7 sayfayı yan yana getirmek istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?
Freehand'de bunu yukarıdaki araçla seçip, kolayca yapabiliyoruz ama koskoca(!) illustrator'da yok mu bunun bir çaresi?

Yalnız bahsettiğim sadece 1 sayfayı seçmek değil (artboard tool/shift O), dediğim gibi birden fazla sayfayı seçip hareket ettirebilmek.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 25-09-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar

Artboard Tool simgesine tıklayıp sayfaların yerini değiştirebilir veya seçip silebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Norma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Norma

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 25-09-2012 #3
Cevap için teşekkürler ama benim sormak istediğim o değildi, mesajımda dediğim gibi shift O yani Artboard tool ile tek bir sayfayı seçip, onun yerini, boyutunu manuel değiştirip, silmeyi biliyorum. Benim sorduğumsa birden fazla sayfayı mesela 20 sayfayı tek bir seferde tutup sürükleyebilmek, yerlerini değiştirebilmek.

Yine aynı örneği vereceğim mesela 20 sayfalık bir çalışmam var ve ben bu 20 sayfanın 8. 19. 3. ve 7. sayfalarını sildim, sıralamam bozuldu, sorduğum şey nasıl sildiğim veya tek bir sayfayı seçip yerini nasıl değiştireceğim değil, geri kalan diğer sayfaları nasıl yerlerinden oynatabilip, tek bir seferde yerlerini değiştirebileceğim. Tıpkı freehand'deki yukarıdaki tool'la yapabildiğimiz gibi shift ile tutup hepsini seçip, çekebileceğim, yerlerini değiştirebileceğim bir tool yok mu?
Bu mesajdan alıntı yap