Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma ...

solva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

solva(30)

Grafiker / Bursa

Alt 07-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar Illustrator de her konuyu freehand de şöyle oluyor böyle olurdu diye değerlendiriyoruz. Şimdi soracağım sorularda bu tarzda olacak Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma

Soru1: Bir kareyi sayfaya ortala seçeneğimiz var mı?

Soru2: Hizalama seçenekleri biraz garip geldi bana. Bir objeyi diğer objeye ortala dediğim zaman iki objeyi de yerini kaydırarak ortalıyor. Yani bir kare çizelim o karenin içine biraz daha küçük kare çizelim şimdi ikisini seçip ortala dedimizde iki kare de ortak merkez noktaya geliyor. Acaba bunun bir çözümü var mı?

Soru2: Freehand transfor da seçtiğimiz objeyi 3 mm sağa, 5 mm yukarı kaydır ve 5 adet kopyala diyebiliyorduk. Illustrator de bu seçenek mevcut mu?

Yeni sorularla Tekrar görüşmek üzere :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
atamanuysal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atamanuysal

Grafiker / İzmir

Alt 07-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
SORU 1 in cevabını bilmiyorum
soru 2 ve 2 nin çözümü aşağıdaki gibi
Bu mesajdan alıntı yap
Dilara GENÇYILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dilara GENÇYILMAZ(23)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2009 #3
helal xD bende ısınamadam ilus. zaten paste inside bile düzgün değil Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma onuda sorsaydın Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma
Bu mesajdan alıntı yap
Mehmet28 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mehmet28

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2009 #4
Herhangi bir objeyi sayfaya ortalamanız için objeyi seçip alaign paletinde sağ altta alaign to artboard seçeneğini etinleştirmelisiniz.Daha sonra alaign object ten istediğiniz şekilde ayarlayın.Alaign paleti biraz deneme yapmanızı alışmanızı gerektirir.
Şimdilik çoğaltarak kopyalama seçeneği cs3 te yok.Cs4 ü bilmiyorum.Adobe böyle özellikleri taksit taksit çıkarmaya meraklı.Objeleri birbirine hizalama içinde alaign paletinde pratik yapmalısınız.
Bu mesajdan alıntı yap

solva(30)

Grafiker / Bursa

Alt 07-05-2009 #5
helal xD bende ısınamadam ilus. zaten paste inside bile düzgün değil Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma onuda sorsaydın Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma
Valla ister ısınalım ister ısınmayalım bu illustrator birgün gelecek kapımızı çalacak. işte o kapı çalınınca eğerki onu tanımıyorsak bu bizim için yani grafikerler için sıkıntılı olacak. O yüzden Dilara (açıkçası bende pek ısınamadım:smile: ) ama mecburen bu programı öğrenmemiz lazım.
Artık freehand'i de çocuklarımıza Kurtuluş savaşı mucadelesi anlatır gibi anlatırız Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma

Bu arada atamanuysal cevap için teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links
Mehmet28 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mehmet28

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2009 #6
Hizalanması istenen objeler seçilerek birbirine göre sağ tarafa hizalamak için en sağdaki objenin sağ kenarını
en soldaki objenin sol kenarını
en alttaki objenin alt kenarını
en üstteki objenin üst kenarını
referans alarak hizalanırlar. Objeler seçilerek
Alaign object kısmında, Horizantal alaign left, Horizantal alaign center Horizantal alaign rigt, Vertical alaign top,center, bottom komutları ile
birbirlerine hizalanırlar
Bu mesajdan alıntı yap
Dilara GENÇYILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dilara GENÇYILMAZ(23)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2009 #7
Valla ister ısınalım ister ısınmayalım bu illustrator birgün gelecek kapımızı çalacak. işte o kapı çalınınca eğerki onu tanımıyorsak bu bizim için yani grafikerler için sıkıntılı olacak. O yüzden Dilara (açıkçası bende pek ısınamadım:smile: ) ama mecburen bu programı öğrenmemiz lazım.
Artık freehand'i de çocuklarımıza Kurtuluş savaşı mucadelesi anlatır gibi anlatırız Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma

Bu arada atamanuysal cevap için teşekkür ederim

Aynen aynen ya bende kullanıyorumda sürekli freehande yapılan şu şu bunda nerden yapılıyor sorusu beni daraltmaya başladı xD cs5 beklemeden yenilesinler bare şunu freehande benzesin birazcık Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma
Bu mesajdan alıntı yap
ADAMINbiri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ADAMINbiri

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2009 #8
2 objeyi hizalamak için; birinci obje seçilir, "shift" tuşuna basılı tutularak ikinci obje seçilir. Bundan sonra shift tuşuna basmayı bırakarak hangi objeyi, hangisine hizalamak istiyorsak o objeye hiç bir tuşa basmadan tekrar tıklanır ve align'dan hizalanır...
Bu mesajdan alıntı yap

solva(30)

Grafiker / Bursa

Alt 07-05-2009 #9
2 objeyi hizalamak için; birinci obje seçilir, "shift" tuşuna basılı tutularak ikinci obje seçilir. Bundan sonra shift tuşuna basmayı bırakarak hangi objeyi, hangisine hizalamak istiyorsak o objeye hiç bir tuşa basmadan tekrar tıklanır ve align'dan hizalanır...
Hizalamaları zaten biliyorum benim sorum bir objeyi diğer objeye ortalamak. Ortala komutuna bastığımda iki obje de kayıyor. Yani ben bir objenin sabit kalmasını diğer objenin sabit kalana ortalanmasını istiyorum ama olmuyor.

Mesajımı düzenliyorum...

arkadaşlar mesajı iyice okudum ve Anladığımı farkettim. Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma

Teşekkür ederim hepinize
Bu mesajdan alıntı yap
lovies isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lovies

Grafiker / İstanbul

Alt 07-05-2009 #10
Gerekilen cevap verilmiş ne umutlarla gelmiştim cevaplıyım diye ama Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links