SEO nedir? Nedir optimizasyon?

Web Tasarımı - SEO nedir? Nedir optimizasyon? ...

Cevapla
SEO nedir? Nedir optimizasyon?
Cumhur_izmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cumhur_izmir

Matbaacı / İzmir

ünlem

SEO nedir? Nedir optimizasyon?

Alt 29-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Halkla ilişkiler ve reklamcılık departmanları, insan kaynakları yöneticileri, optimizasyon konusunda ayrıntılı bilgi edinerek, site durumu hakkında analiz raporu hazırlatıp yöneticilerini uyarmak durumundadırlar!

Siteniz hazır!

Artık internet dünyasında gücünüz ölçüsünde bir arsanız var. Üzerine inşa ettiğiniz bina sizin eseriniz. Tüm eş dost akraba ve yakınlarınıza sitenizi telefon açarak yada sözlü olarak duyurdunuz.

Kaç kişi?

Bir günde kaç insana ulaştınız?

Ulaştığınız insanların işinizle ilgili olduğundan ne kadar eminsiniz?

Sitenize gelen ziyaretçilerin kaç kişi olduğunu biliyor musunuz?

Biliyorsanız bu kişilerin nerelerden ve sizi hangi yoldan bularak geldikleri hakkında bir fikriniz var mı?

Ne kadar çok soru...

Aslında basit gibi görünen ama bir o kadar da ayrıntıyı içinde barındıran bir sistem var uçsuz bucaksız sanal alem denen olgunun içinde. Şimdi aşağıdaki soruların cevaplarını bilip bilmediğinizi sorgulayalım birlikte.
Daha sonra da küçük bir değerlendirme ve örneklerle olması gereken hakkında yorumlar yapalım.

*** Siteniz arama motorlarında hangi sayfalarda çıkıyor?
*** Neden sizden daha düşük seviyedeki firmalar daha üst sıralarda çıkıyor?
*** Sitenizin gerçek sahibi kim?
*** İsim sizin adınıza mı yoksa başkası adına mı kayıtlı? Bu durumun başınıza ne gibi sorunlar çıkartacağını biliyor musunuz?
*** Hosting hizmetini aldığınız firma ne kadar güvenli?
*** Size gelen yada gönderdiğiniz mailler başkasına da gidiyor olabilir mi?
*** Alan adınızın süresi ne zaman doluyor?
*** Optimizasyonu tamamlanmış site ne demektir?
*** Müşterileriniz sizi nasıl görüyor?
*** Müşterileriniz sizi nasıl ve hangi kanallarla buluyor?
*** Arama motorlarında olması gereken kelimeler neler?
*** Sitenizin arama motorlarında kayıtlı kelimelerini siz mi seçtiniz?
*** Sitenizin hangi sayfası daha çok ziyaret ediliyor?
*** istatistiklerinizin değerlendirmesini hangi kriterlere göre yapıyorsunuz?
*** Dönemsel olarak hangi kelimeleri öne çıkartıyorsunuz?
*** Google sitenizi nasıl görüyor?
*** Yahoo, Microsoft, Aol ve diğer büyük arama motorlarındaki konumunuzu sorguladınız mı?*** Sitenizin DMOZ.org optimizasyonu neden yapılmamış?*** Siteniz Google dizinlerinde neden görünmüyor?
*** Hangi siteler size link vermiş?
*** Sitenizi eklemek istediğiniz diğer siteler sizi neden kabul etmiyor?
*** Sitenizin parasal reklam değeri ne kadar?
*** Tüm dünyadaki siteler arasındaki sıralamanız kaç?
*** Sizi bulabilmeleri için sitenize ait çok özel kelimelerin ne olduğunu biliyor musunuz?
*** Alan adınızın başka sahipleri var mı?
*** Hangi uzantıda alan adınız kim tarafından kullanılıyor?

Yukarıda 26 soru okudunuz.
Bu 26 soru karşılığında evet dediklerinizin sayısı eğer 10 ve üzerinde ise siz gerçekten konu ile ilgili ve kurtarılabilir durumdasınız. Ama 26 soruya 1 - 5 arası evet cevabını verdiyseniz acil olarak bir uzman tarafından sitenizin analize ihtiyacı var demektir.

Peki bu soruların cevaplarını bilmek ister misiniz?

Amerika ve avrupa'nın değerli şirketleri, bilgisayar ve internet teknolojilerine ayırdıkları bütçe miktarını her geçen gün artırmaktalar. Bilgi ve teknoloji olmadan, bilinçsizce inşa edilen web sitelerinin, şirketinize katacağı değer yerine vereceği zarar daha büyük olacaktır.

İyi bir optimizasyon uzmanı sizi tüm bu gibi hatalara karşı korur ve sitenizin benzerleri ile arasındaki çok ince ve gözle görünmeyen farkları görmenizi sağlar. Bazen bir tek kelime sizi birçok kişinin farketmesini sağlar.

Konuşurken kullandığımız her kelimenin önemini hepimiz biliriz. O kelimeler bize daha büyük kapıları açmamızda yardımcı olurlar ve zaman kazandırırlar. Tek kelimeyle bir çok şey ifade edilebilir. İşte internet sitemiz içinde kullandığımız her kelime bizim için çok büyük önem taşımaktadır. Bu kelimelerin seçiminin bir uzman tarafından belirlenmesi, sitenizin öne çıkmasına sebep olacağı gibi, firmanızın rekabetçi bir yapıya bürünmesini de sağlayacaktır.

Arama motoru optimizasyonu departmanı, bulunduğunuz sektördeki bilinirlik organizasyonunuzu yapar ve diğer rakiplerinizden çok daha fazla önde olmanızı sağlar.

Optimizasyon sizi farkettirir.

Bu departman her ay yapılması gerekli düzenlemeleri takip eder ve gerekli kelimelerin ön plana çıkması için sizi uyarır.Dönemsel olarak tam satış yada sipariş zamanındayken bir anda daha da ön plana çıkmanızı sağlar.

Yetenekli bir arama motoru konumlandırma uzmanı tarafından web site analizinizi her ay e mail olarak almanız size çok büyük değerler katacaktır. Sitenizin durumu hakkında ayrıntılı bir analizin yapılması, özellikle sizin anlayacağınız dilde yalın bir yazım diliyle yazılarak sunulması, sitenizin daha anlaşılır bir yönetimde süreklilik kazanmasını sağlayacaktır.

Analizle birlikte, öneriler, META etiketleri, sayfa başlığı, açıklama ve anahtar kelimeler ile ilgili bilgiler sitenizin güncelliği kadar önemlidir. Ana sayfa ve anahtar kelime Rekabet incelemesi siteniz için en iyi arama terimleri belirleyerek kelime önerileri ile ziyaretçilerinizin siteniz için arama yapacağı özel sözcükleri rakiplerinizin kullandıkları ile birlikte değerlendirdikten sonra size sunar.

Kelimelerinizin ve sitenizideki konumlandırmaların sonucunda, gerçek rakiplerinizin kim olduğunu görebilirsiniz. Bazı sayfalarınızın ziyaretçi almama sebeplerini bulabilirsiniz.

Konu, arama motoru konumlandırması ve bu konuda uzman olmayan kişiler sitenize çok büyük zararlar verebilir. Bir anda tüm dizinlerden silinebilir ve sitenizin tam bulunması gerektiği zamanda bulunamaması, rakiplerinizi sizin önünüze çıkmasına sebep olacaktır.

3 tür analiz var. Yüzeysel analiz yaptırarak bile sitenizin durumu hakkında çok değerli bilgilere ulaşabilirsiniz. Normal analizle sitenizi ön plana çıkartmak için öneriler ve derin analiz durumunu seçerek sitenizin sürekli değişkenlik göstermesi gerektiği her anını kontrol altında tutabilirsiniz.

Tavsiyemiz, siteniz şirketiniz için çok önemliyse ve siteniz olmazsa olmaz durumdaysa mutlaka böyle bir departman kurmanız ve bu departmanda çalışacak kişininveya kişilerin, iyi bir Photoshop bilgisine sahip olmasını, tasarım konusunda bilgili, programlama dil bilgisine sahip, kodlama bilgisi olan, optimizasyon konusunda deneyim sahibi, analiz ve konumlandırma konusunda bilgili ve tecrübeli, web uygulamaları ve arama motorları konusunda bilgili, web tabanlı uygulamalar için temel düzeyde html, php ve asp bilgilerine sahip, multimedia uygulamaları konusunda bilgili, ileri düzeyde ingilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Bir site analizi için gerekli olan en önemli şey iyi bir insan kaynakları çalışması gerçekleştirmek ve bu konuda uzman kişi yada kuruluşları bulmaktır. Amerika ve avrupa'da bu konuda çalışan çok büyük firmalar mevcuttur. Çok yüksek rakamlar ödenerek hazırlanan sitelerin optimize edilmeden yayında olmaması konusunda site sahiplerini uyarır ve sitelerini optimize ettikten sonra yada var olan sitelerini acilen optimize etmeleri konusunda bilgilendirir.

Yüzeysel analiz yöntemini kullanarak sitenizin ziyaretçilerini çoğaltabilir ve siteniz hakkında bilmeniz gereken çok önemli konuları raporlayabilirsiniz. Normal analiz yöntemi ile sitenizin içerdiği kelimelerin seçimi ve rakiplerinizin kullandığı kelimelerin, sitenizdeki rekabetçi reklam filtreleri uygulandığında hangi kelimeleri kullanmanız gerektiği hakkında uygulanabilir bilgilere erişirsiniz.

Derin analiz kullanarak sitenizdeki her sayfanın durumu hakkında bilgi sahibi olur ve sitenizin bu durumda nelere ihtiyacı olduğunu, hangi kelimeleri seçmeniz gerektiğini ve dönemsel kelimelerin size sağlayacağı faydaları görebilirsiniz. Ayrıca bir robot dosyası adı verilen dosyanın oluşturulması ve site haritanızın çıkartılarak arama motorlarının sitenizdeki en küçük ayrıntıyı bile bulmasını sağlayabilirsiniz.

Analiz yöntemleri çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle sitenizin genel yapısı hakkında bilgi sahibi olmamız halinde hemen size yapmanız gerekenleri aktarabiliriz.

Halkla ilişkiler ve reklamcılık departmanları, insan kaynakları yöneticileri, optimizasyon konusunda ayrıntılı bilgi edinerek, site durumu hakkında analiz raporu hazırlatıp yöneticilerini uyarmak durumundadırlar!

Dilerseniz konu hakkında soru ve cevap yapalım ve bu yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra üstüne iletişim bilgilerinizi de içeren, bilgi almak istediğiniz konuyu açık bir şekilde bana yazabilirsiniz.:rofl:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
300 dpi.nedir? görkem Baskı 26 16-08-2014 21:54:38
yıllardır corel kullanırım illustratöre geçsem mi farkı nedir + ları nedir josef29 Corel Draw 19 05-07-2014 19:17:46
EPS nedir coreldeniz Grafik Sözlük 6 24-06-2009 12:05:22
PDF Nedir ? Gökhan TEKİN Grafik Sözlük 8 02-02-2008 10:34:41
PHP nedir ? hengame Php, Asp, Perl, Html 0 19-05-2007 08:55:01

Kapat
Şifremi Unuttum?